Pakistan: Małżeństwo przed 18 rokiem życia, będzie zabronione
02 sie 2024Dziewczęta i chłopcy nie będą mogli zawierać małżeństw, przed ukończeniem 18 roku życia. Celem zmian jest ograniczenie przypadków uprowadzeń i przymusowych małżeństw chrześcijańskich dziewcząt w kraju.
Kościół katolicki w Pakistanie z zadowoleniem przyjął podpisanie poprawki do ustawy o małżeństwach chrześcijańskich, która podnosi wiek zawierania małżeństw do 18 lat zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Choć ustawa ma ograniczony zakres – dotyczy tylko chrześcijan na Terytorium Stołecznym Islamabadu – przywódcy Kościoła mają nadzieję, że będzie to pierwszy krok w planie walki z uprowadzeniami i przymusowymi konwersjami dziewcząt z mniejszości, w tym chrześcijanek.
„Gdy dziewczęta są uprowadzane, można je łatwo wydać za mąż, ponieważ są zabierane gdzieś, gdzie
wiek małżeński wynosi 16 lat, według muzułmanów są już w wieku małżeńskim. Ale my, chrześcijanie, mówimy, że nie powinny być wydawane za mąż przed ukończeniem 18 roku życia, ponieważ wciąż są dziećmi” – mówi biskup Samson Shukardin, obecny przewodniczący Konferencji Episkopatu Pakistanu, w rozmowie z PKWP.
„To da nam trochę spokoju; nie pełny spokój, ale jakiś. Przynajmniej w takich sytuacjach mamy podstawy do wszczęcia postępowania przeciwko osobom, które uprowadziły i poślubiły osoby poniżej 18 roku życia” „Uprowadzenia, przymusowa konwersja i małżeństwa dzieci są poważnym problemem w Pakistanie, który nie został jeszcze odpowiednio rozwiązany przez władze cywilne” – dodał bp Shukardin.
Kościół ma teraz nadzieję kontynuować tę walkę, próbując podnieść wiek zawierania małżeństw do 18 lat dla wszystkich Pakistańczyków, niezależnie od wyznania czy położenia geograficznego. Biskupi uważają, że sukces w tej walce sprawiłby, że uwolnienie ofiar uprowadzeń i przymusowych małżeństw stałoby się znacznie łatwiejsze, a przede wszystkim mielibyśmy podstawy do tego podstawy prawne.
We wspólnym oświadczeniu przesłanym do PKWP przez Narodową Komisję Sprawiedliwości i Pokoju, katoliccy przywódcy dziękują parlamentowi Islamabadu za jednogłośne przyjęcie ustawy. „Ta ustawa odegra kluczową rolę w ochronie naszych młodych i nieletnich dziewcząt przed przymusowymi konwersjami i małżeństwami. Mamy nadzieję, że rząd podejmie dalsze kroki w celu uznania przymusowych konwersji za przestępstwo”.
Staramy się od dawna zwraca uwagę na problem uprowadzeń i przymusowych konwersji chrześcijańskich dziewcząt. Gratuluje pakistańskiemu Kościołowi katolickiemu i rządowi Pakistanu tego znaczącego kroku naprzód. „Wraz z biskupami zdajemy sobie sprawę, że należy zrobić więcej, aby w pełni zająć się tą kwestią, ale każde działanie mające na celu zakończenie traumy młodych dziewcząt porywanych, wykorzystywanych seksualnie, a następnie zmuszanych do wyrzeczenia się wiary i poślubienia porywacza, jest potrzebne” – stwierdza Mark von Riedemann, dyrektor ACN ds. publicznych i wolności religijnej.
Więcej informacji na temat uprowadzeń, przymusowej konwersji i przymusowych małżeństw
chrześcijańskich dziewcząt na świecie, w tym w Pakistanie, można znaleźć w raporcie „Hear her
cries”, opracowanym przez brytyjskie biuro ACN w 2021 roku.