Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Oświadczenie PKWP (ACN) w sprawie masakry w kościele św. Franciszka Ksawerego w Owo, Nigeria

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 5 czerwca 2022 r.

NigeriaZdj. ACN International/Diocese Ondo / Jedna z ofiar masakry w kościele św. Franciszka Ksawerego w Owo, Nigeria; 5.06.2022.

Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) jest głęboko wstrząśnięte straszliwym atakiem, który miał miejsce podczas obchodów Niedzieli Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca br. w katolickim kościele św. Franciszka Ksawerego w Owo w stanie Ondo w południowo-zachodniej Nigerii. Zginęło wiele osób, w tym dzieci. PKWP jednoczy się myślami i modlitwą z ofiarami, rannymi, z ich rodzinami i z całą wspólnotą katolicką w Ondo.

Rzecznik diecezji Ondo, ks. Augustine Ikwu, przesłał do PKWP oświadczenie:

„Jest to Niedziela Zesłania Ducha Świętego, czas, w którym każdy katolik powinien być w kościele, aby celebrować tę uroczystość. Z przykrością muszę stwierdzić, że w czasie, gdy trwała Msza Święta, mężczyźni nieznanego pochodzenia z bronią w ręku zaatakowali kościół katolicki św. Franciszka Ksawerego w Owo w stanie Ondo. Istnieje obawa, że wiele osób zginęło, wiele innych zostało rannych, a kościół został zniszczony. Tożsamość sprawców pozostaje nieznana, a zaistniała sytuacja pozostawiła wspólnotę zdruzgotaną”.

„Tymczasem wszyscy księża w parafii są bezpieczni i żaden nie został porwany” - tym stwierdzeniem kapłan rozwiał plotki, które krążyły na ten temat w mediach społecznościowych.

„Biskup apeluje, abyśmy zachowali spokój, przestrzegali prawa i modlili się o powrót pokoju i normalności do naszej wspólnoty, stanu i kraju” - czytamy w oświadczeniu.

PKWP potępia ten akt przemocy, który jest kolejnym atakiem terrorystycznym w Nigerii, jeszcze jednym na długiej liście przestępstw przeciwko chrześcijanom. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat krajem wstrząsały przypadki przemocy, bandytyzmu i porwań, które dotykały wszystkie grupy etniczne i religijne w kraju, ale szczególnie długa jest lista poważnych ataków na wspólnotę chrześcijańską.

W ubiegłym tygodniu (30.05) organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowała konferencję prasową z udziałem arcybiskupa Kaduny Matthew Man-Oso Ndagoso, który mówił o braku bezpieczeństwa i przemocy w Nigerii. Chociaż problemy pojawiają się z różnych stron, arcybiskup Matthew stwierdził jasno: „Rząd zawiódł nas całkowicie; to brak dobrego rządu jest przyczyną tego, co się wydarzyło. Bandyci, Boko Haram, porwania - to wszystko są przejawy niesprawiedliwości, korupcji, która przenika system. Jeśli nie uda nam się dotrzeć do źródła problemu, będziemy toczyć przegraną walkę”.

Masakra miała miejsce w południowo-zachodniej części Nigerii, w miejscu, które do tej pory nie doświadczało braku bezpieczeństwa i przemocy, jakie powszechnie panują na północy i w Pasie Środkowym.

Choć problem może być głównie wewnętrzny, to zdaniem arcybiskupa winny jest także Zachód: „Do tanga trzeba dwojga. Nasi przywódcy kradną nasze pieniądze i wywożą je na Zachód, do Szwajcarii, Paryża, Londynu, Frankfurtu. Gdyby Zachód nie przyjmował ich pieniędzy, zostawiliby je u siebie. Rządy państw zachodnich współpracują z naszymi przywódcami”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wzywa wszystkich przywódców politycznych i religijnych na świecie do zdecydowanego i jednoznacznego potępienia ataku terrorystycznego na katolicki kościół św. Franciszka Ksawerego w Owo w stanie Ondo w południowo-zachodniej Nigerii, jaki miał miejsce podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego w niedzielę 5 czerwca.

Papież Franciszek złożył kondolencje na ręce biskupa diecezji Ondo:

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2022-06/papieskie-kondolencje-po-zamachu-w-nigerii.html

UWAGA: Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała nagrania wideo z ataku na kościół katolicki św. Franciszka Ksawerego, które potwierdzają twierdzenia zawarte w tym artykule. Ze względu na wrażliwą i drastyczną naturę tych obrazów organizacja charytatywna nie zdecydowała się ich udostępnić.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW