Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ogólnoświatowa akcja PKWP – Red Week 2019

Blisko 100 katedr, setki kościołów i budynków użyteczności publicznej podświetlonych na czerwono w geście solidarności z prześladowanymi chrześcijanami.

Co roku pod koniec listopada Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje na całym świecie Red Week (Czerwony Tydzień). Jego zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości na temat prześladowań chrześcijan, gdyż, jak pokazują badania, stanowią oni najliczniejszą grupę wyznaniową na świecie, która ich doświadcza. Kolorem czerwonym oświetlamy katedry, kościoły, pomniki oraz budynki użyteczności publicznej – w ten symboliczny sposób chcemy być silnym głosem wsparcia dla tych naszych braci i sióstr w Chrystusie, którzy cierpią z powodu dyskryminacji, którzy nie mogą swobodnie się wypowiadać i oczekują, że to my przemówimy w ich imieniu.

Wydarzenia związane z Red Week zasadniczo mają miejsce w tygodniu pomiędzy 20 a 27 listopada. W minionych latach w Red Week uczestniczyły takie miasta jak Rzym (Koloseum), Londyn (opactwo Westminster), Paryż (kościół Sacre Coeur), Rio de Janeiro (statua Chrystusa Odkupiciela), Barcelona (kościół Sagrada Familia) i wiele innych. W roku 2019 iluminacje odbywają się w 15 krajach na czterech kontynentach, począwszy od Australii, gdzie oświetlonych ma być 7 katedr, w tym w Sydney i Melbourne. Punktem kulminacyjnym jest zawsze 27 listopada, kiedy tysiące budynków w Londynie, Amsterdamie, Lizbonie, Pradze i Waszyngtonie dołącza do Red Wednesay (Czerwonej Środy). W całej Wielkiej Brytanii zaplanowano w tym roku podświetlenie 120 budynków, w tym 13 katedr. Na Filipinach do udziału w akcji Red Week zgłoszono ponad 2 tys. kościołów parafialnych z 68 diecezji! Po raz pierwszy inicjatywę podjęto również w Budapeszcie, gdzie kolorem czerwonym zabłyśnie Most Łańcuchowy i Pomnik Świętego Gellerta – pierwszego węgierskiego męczennika. Listę wydarzeń, które zaplanowano na całym świecie w ramach Red Week 2019, można znaleźć tutaj: https://acnuk.org/our-campaigns/red-wednesday/redwednesday-events/

W roku bieżącym także Sekcja Polska PKWP włączyła się po raz pierwszy w obchody Red Week (https://pkwp.org/newsy/przesladowani_i_zapomniani_red_week_2019). Jedyne w Polsce wydarzenie miało miejsce w Poznaniu 23 października br., łącząc podświetlenie budynku Sanktuarium Świętego Józefa (kościół oo. karmelitów) z prezentacją raportu „Prześladowani i zapomniani” – stąd nieprzypadkowa październikowa data wydarzenia; zachęcamy do obejrzenia jego obszernych fragmentów:

Sytuacja brutalnych prześladowań, dyskryminacji czy utrudnień w swobodnym praktykowaniu swojej wiary dotyczy dziś około 300 mln chrześcijan na całym świecie.

Opublikowany w październiku br. raport PKWP "Prześladowani i zapomniani" podejmuje temat prześladowań chrześcijan biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, a także ocenia naturę represji i jej przyczyny. Biorąc pod uwagę liczbę poszkodowanych osób, ciężar popełnionych czynów i ich konsekwencje, trzeba z przykrością stwierdzić, że chrześcijanie są nie tylko bardziej prześladowani niż jakakolwiek inna grupa, ale także coraz większa liczba wiernych doświadcza najgorszych form dyskryminacji.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW