Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ofiary niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję. To możliwe!

Pomoc Kościołowi w Potrzebie i działająca w Kenii Fundacja HAART chcą pokazać, w jaki sposób docierają do osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. Naukowa dyskusja na ten temat odbędzie się we Wrocławiu i w Kaliszu. 18 października w Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi – z udziałem ks. bp. Damiana Bryla – podsumowana zostanie też tegoroczna kampania „Wolni – niewolni”.

Handel ludźmi - konferencjazdj. HAART Poland

W maju do placówki prowadzonej przez Fundację HAART, pomagającej ofiarom handlu ludźmi, przyjechała grupa z Etiopii. Na miejscu potrzebujący otrzymali jedzenie, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Jedna z dziewcząt zostawiła po sobie namalowane kwiaty. „To malowanie przypomniało mi, że możemy znaleźć piękno w każdej sytuacji” – powiedziała. Wyjaśniła, że pobyt w schronisku HAART dał jej dużo pokoju ducha.

W Kenii takich historii jest mnóstwo. Po dramatycznych przeżyciach ofiary nowoczesnego niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję. To jest możliwe! A szansę na to daje działalność specjalnego ośrodka, gdzie pomoc znalazły już setki skrzywdzonych.

Fundacja HAART działa bardzo szeroko. Obok bezpośredniego wsparcia dla tych, którzy stali się ofiarami handlu ludźmi, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, by uchronić najmłodszych przed wpadnięciem w ręce przestępców. Pracami Fundacji kieruje dr Radosław Malinowski, który przebywa obecnie w Polsce. W diecezji kaliskiej do 18 października kontynuuje kampanię „Wolni – niewolni”. 11 października będzie we Wrocławiu, gdzie wygłosi wykład pt. „Kenia jest bliżej niż myślisz. Sytuacja ofiar handlu ludźmi w Afryce na przykładzie Kenii”. Będzie to część szerszej konferencji naukowej organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW oraz Zgromadzeniem Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Konferencja odbędzie się we wrocławskim biurze PKWP na Dworcu Głównym PKP. „Dlaczego podejmujemy ten temat? Bo w grupie niewolników są także chrześcijanie” – mówi ks. dr Andrzej Paś, dyrektor biura. Zauważa, że niewolnictwem możemy nazwać przemoc wobec kobiet, głównie chrześcijanek, w krajach muzułmańskich. „W Pakistanie są one porywane i zmuszane do przejścia na islam. Fanatyzm religijny pogłębia dramat prześladowań i niewolnictwa w XXI wieku. Trzeba o tym mówić, bo media często nie rozwijają tego tematu” – tłumaczy.

Ks. dr Andrzej Paś otworzy konferencję. Po nim o obliczach współczesnego niewolnictwa mówił będzie ks. Paweł Antosiak pracujący w PKWP i Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. Liwia Palus z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmie się prawnymi aspektami w pomocy ofiarom handlu ludźmi. W dyskusji udział wezmą też przedstawiciele Fundacji La Strada i Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a o trudnych powrotach ofiar do codziennego życia opowie s. Krzysztofa Kujawska ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

„Zaprosiliśmy też Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu” – mówi ks. dr Andrzej Paś. I zaznacza, że „obok pokazania solidarności ze skrzywdzonymi, spotkanie służy szukaniu rozwiązań dla problemu, który jest jednym z największych grzechów XXI wieku”. Konferencja naukowa we Wrocławiu rozpocznie się o godz. 10.00. Jest ona częścią całego cyklu wydarzeń poświęconych ofiarom nowoczesnego niewolnictwa.

Handel ludźmi - konferencjazdj. HAART Poland

18 października to Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Wtedy w Kaliszu odbędzie się sesja naukowa pod hasłem „Wolni – niewolni. Globalne spektrum współczesnego niewolnictwa”. W debacie udział wezmą dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło, ks. prof. Jarosław Różański OMI z UKSW, a także dr Radosław Malinowski. Po dyskusji tegoroczną kampanię „Wolni – niewolni” w diecezji kaliskiej podsumuje ks. bp Damian Bryl, któremu towarzyszyć będą przedstawiciele Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Fundacji HAART.

W ciągu ostatnich miesięcy w parafiach diecezji kaliskiej zbierane były środki na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi. Wierni m.in. z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego mieli okazję wysłuchać świadectw wygłoszonych przez osoby pochodzące i pracujące w Afryce. Takim spotkaniom towarzyszył kiermasz rękodzieła, a pozyskane w ten sposób środki wspomogą działania Fundacji HAART. Ostatnie takie wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 15-16 października w Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu.

Handel ludźmi - konferencja

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW