Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Odważny i wierny do końca” – zmarł bp Camillo Ballini, wikariusz apostolski Arabii Północnej

PKWP oddaje hołd wybitnemu biskupowi Camillo Balliniemu za jego „odważne i dynamiczne apostolstwo w sercu islamu”. Całe życie służył w miejscach, w których bardzo trudno być chrześcijaninem: Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie i Bahrajnie. Zmarł w Niedzielę Wielkanocną.

Odważny i wierny do końca – zmarł bp Camillo Ballini, wikariusz apostolski Arabii PółnocnejPo Mszy św., podczas której poświęcono kamień węgielny pod budowę katedry Matki Boskiej Arabii w Bahrajnie. Na zdj. abp Petar Rajic (3. od lewej) oraz bp Camillo Ballini (4. od lewej), fot. ks. Andrzej Halemba

Biskup Camillo Ballin należący do zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów, zmarł po długiej chorobie 12 kwietnia w wieku 75 lat. Zanim został mianowany pierwszym w historii wikariuszem apostolskim Arabii Północnej, służył Kościołowi na Bliskim Wschodzie.

Ks. Andrzej Halemba, koordynator projektów Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) na Bliskim Wschodzie, składając hołd biskupowi, powiedział: „Był bardzo odważnym i dynamicznym apostołem w sercu islamu. Nigdy nie przeczył swojemu chrześcijaństwu, a jednocześnie zaskarbił sobie uznanie innych poprzez opanowanie języka arabskiego i szacunek dla kultury arabskiej”.

Ksiądz Halemba opowiada, że biskup Ballin nosił sutannę i krzyż nawet w tych częściach Zatoki Perskiej, gdzie symbole wiary chrześcijańskiej nie są mile widziane lub są zakazane. Zaznaczył, że jego priorytetem było zaspokojenie potrzeb wspólnoty wierzących, której liczebność rośnie - w przeciwieństwie do całego Bliskiego Wschodu, gdzie liczba wiernych znacznie spada.

Jeszcze zanim w 2011 r. uzyskał tytuł wikariusza apostolskiego Arabii Północnej, od 2005 r. pełnił funkcję wikariusza apostolskiego w Kuwejcie, gdzie jako kluczowy partner projektów PKWP przez ponad 10 lat zrealizował we współpracy z naszym stowarzyszeniem 50 projektów.

PKWP jest głównym fundatorem największej inicjatywy biskupa Ballina - wzniesienia katedry Matki Boskiej Arabii w Bahrajnie, ogromnej budowli na 2500 miejsc z 16 wielofunkcyjnymi salami (centrum duszpasterskie). Po ukończeniu będzie ona służyć 2,5 mln wiernych z wszystkich krajów wikariatu. Budowa katedry jest już bardzo zaawansowana, a jej poświęcenie zaplanowano na początek września br. Król Bahrajnu Isa Al Khalifah, po negocjacjach z biskupem Ballinem przekazał Kościołowi katolickiemu pod budowę katedry dwa akry ziemi. Postrzega się ją jako przełom w stosunkach między Kościołem a państwem oraz znak dojrzałości rosnącej wspólnoty chrześcijańskiej.

- Biskup Ballin wykazał się wielką determinacją w przezwyciężaniu wielu, wielu wyzwań, by wspierać potrzeby duszpasterskie wspólnoty, składającej się w dużym stopniu z zagranicznych pracowników z Filipin, Indii, Pakistanu, Bangladeszu i Korei Południowej - mówi ks. Halemba.

Praktykowanie chrześcijaństwa na Półwyspie Arabskim jest poważnie utrudnione, zwłaszcza w niektórych krajach i ogranicza się głównie do terenu zagranicznych ambasad oraz prywatnych domów. Kapłanom generalnie nie wolno pojawiać się publicznie w stroju duchownym, a muzułmanom surowo zabrania się konwersji na chrześcijaństwo.

O spuściźnie wikariusza apostolskiego Arabii Północnej ks. Halemba mówi w ten sposób: „Odwaga biskupa Ballina pozwala dziś naszym siostrom i braciom żyć wiarą w miejscu, gdzie często trudno jest praktykować chrześcijaństwo. To jest jego wielkie dziedzictwo. Wielkim dziełem biskupa jest też zapewnienie pełnego szacunku dla wyznawców Chrystusa w sercu islamu. Pamiętam jego słowa, że dla chrześcijan ważne jest, aby świadczyć o miłości Boga, gdziekolwiek się znajdują”.

Biografia /źródło: KAI

Bp Ballin pochodził z włoskiego Veneto. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Po studiach języka arabskiego pracował w latach 1971-1977 jako duszpasterz w Kairze.

W latach 1977- 1980 studiował liturgikę wschodnią na Uniwersytecie St. Esprit w Kaslik koło Bejrutu oraz w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. W latach 1981-1990 był profesorem w Instytucie Teologicznym w Kairze i przełożonym misjonarzy kombonianów w Egipcie. W latach 1990-1997 utworzył instytut kształcący katolickich nauczycieli religii w Sudanie.

W Rzymie doktoryzował się na podstawie pracy o historii Kościoła w Sudanie w czasie terrorystycznego reżimu „Mahdiego” (1881-1898). W 2000 roku został dyrektorem „Dar Comboni Center of Arab and Islamic Studies” (Centrum Kombonianów ds. studiów arabskich i islamskich) ojców kombonianów w Kairze – oraz profesorem historii Kościoła we wspólnym seminarium różnych gałęzi Kościoła katolickiego w Egipcie.

W 2004 opublikował w języku arabskim dwa dzieła: “Drogi Ducha” oraz “Historię Kościoła”. Papież Benedykt XVI mianował go w 2005 roku biskupem tytularnym Arny oraz wikariuszem apostolskim w Kuwejcie. W 2011 roku został wikariuszem apostolskim Arabii Północnej.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW