Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Odszedł męczennik pokoju

22 lipca zmarł ks. Teresito "Chito" Soganub, były Wikariusz Generalny Prałatury Marawi, trzy lata po mrocznym oblężeniu przez islamistów Marawi. Ks. Chito miał 59 lat. Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca, co potwierdził biskup prałatury Marawi Edwin Dela Peña: „nasz najdroższy o. Teresito zmarł z powodu zatrzymania akcji serca we śnie dziś rano, w swoim domu w Noralah, South Cotabato” – hierarcha napisał na Facebooku.

Odszedł męczennik pokoju

Pomoc Kościołowi w Potrzebie składa najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim w żałobie. Thomas Heine-Geldern, prezydent wykonawczy papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przesłał kondolencje biskupowi Edwinowi Dela Peña:

„…Nasza relacja z ks. Teresito była nie tylko zawodowa, dzięki naszym projektom i licznym wywiadom medialnym, stała się także osobista. Jego wysiłki na drodze budowania dialogu międzyreligijnego i pokoju dały nam natchnienie i wielkie zaufanie do tego człowieka. Kulminacją było niezwykłe świadectwo wielkiej wiary ks. Chito podczas porwania. Będziemy zawsze wdzięczni za jego obecność podczas obchodów Czerwonej Środy na Filipinach w 2018 roku, kiedy to podzielił się swoimi przejmującymi doświadczeniami z czasu niewoli, ale także codziennym obcowaniem z Bogiem. Ta historia wraz z jego dziełami i orędownictwem, nadal inspiruje i zachęca nas dziś, abyśmy lepiej wypełnili naszą misję niesienia pomocy prześladowanym braciom i siostrom w Chrystusie. Dziękuję ks. Chito. Spoczywaj w pokoju ”.

Ks. Chito był jednym z zakładników terrorystycznej grupy Maute - inspirowanej przez ISIS , która przez pięć miesięcy prowadziła wojnę w Marawi na Filipinach. Jego niewola trwała 117 dni. Na długo przed oblężeniem ks. Chito utorował drogę do międzyreligijnego dialogu między chrześcijanami a muzułmanami. Ks. Soganub działał aktywnie w Mindanao, gdzie kontynuował swoją misję na rzecz pokoju. Kierował Pakigdait (co oznacza „pokój” lub „solidarność”), pionierską organizacją na rzecz dialogu międzywyznaniowego i budowania pokoju w Lanao. PKWP wciąż wspiera kilka projektów w Prałaturze Marawi, aby pomóc ofiarom przemocy w Mindanao i promować ideę światowego pokoju.

Ks. Andrzej Paś

PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW