Oddali życie
04 maj 2021Niepokojąca liczba księży zmarła po zarażeniu się COVID-19 podczas wykonywania posługi duszpasterskiej.
Zdjęcie ACN: Wenezuela, Caracas
Kościół katolicki w Ameryce Łacińskiej nie został oszczędzony przed plagą pandemii COVID-19. W 2020 r. w pierwszym kwartale 2021 r. dziesiątki księży w wielu krajach, takich jak: Wenezuela, Meksyk, Peru, Kolumbia i Boliwia, zmarło po zarażeniu się COVID-19 podczas wykonywania posługi duszpasterskiej, pomagając wiernym radzić sobie ze strachem i bólem.
Według niedawnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV) skierowanego do międzynarodowej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) , od marca 2020 r., kiedy COVID-19 po raz pierwszy zaczął rozprzestrzeniać się w całym kraju, aż do chwili obecnej. 201 z 2002 księży obecnie posługujących w Wenezueli zaraziło się tą chorobą. Spośród nich zmarło 24.
Wenezuela
Jak podano w oświadczeniu biskupów, „10% wszystkich księży w Wenezueli zostało zarażonych COVID-19. Dane pokazują, że 11,9% zarażonych osób i 1,2% wszystkich księży w kraju zmarło z powodu wirusa ”.
CEV wyjaśnia dalej, że „ci, którzy służą Kościołowi, nie mogą uniknąć narażenia się na wirus COVID-19. Księża, którzy wypełnili swoje powołanie do służby wspólnocie, wypełniali swoją misję jako „Lekarze Dusz ”, wiedząc, że nawet po zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kościołach i przestrzeganiu wszystkich zasad higieny, narażali się na śmierć ”.
Meksyk
Według informacji, którymi dysponuje PKWP: Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) podało, że od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i zakonników zmarło z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Wśród zmarłych jest pięciu biskupów, 221 księży i zakonników, 11 diakonów i osiem sióstr zakonnych.
W raporcie wydanym w lutym CCM napisało, że najbardziej dotknięte były archidiecezje: Guadalajary, Meksyku, Puebla, Morelia, San Luis Potosi, Toluca i archidiecezja Tlalnepantla.
Peru
Sytuacja w Peru jest równie poważna. Szczególnie wzruszająca była wiadomość o śmierci ks. Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ, emerytowany biskup Chimbote i byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Peru (CEP), który zmarł 19 marca. Eduardo Peña Rivera, kapelan Peruwiańskich Sił Powietrznych (FAP) w Piura, regionie w północnej części kraju, również zmarł w marcu na COVID-19.
Ostatnią ofiarą pandemii był ojciec Dergi Facundo. Młody kapłan, który przynosił ukojenie chorym, udzielając sakramentów w północnych regionach kraju, zmarł 16 kwietnia b.r.
Kolumbia
Kolumbia również straciła biskupa Luisa Adriano Piedrahita z Santa Marta – zmarł 11 stycznia 2021 r. Według informacji dostępnych PKWP, 10 jezuitów, którzy mieszkali w tym samym domu w dzielnicy Chapinero w Bogocie, zmarło w ciągu dwóch tygodni pod koniec 2020 r. W okresie od kwietnia 2020 r. do stycznia 2021 r. na tę chorobę zmarło 12 jezuitów w kraju.
Śmierć franciszkańskiego zakonnika Gabriela Gutiérreza Ramíreza 2 kwietnia była ciężkim ciosem dla katolików w stolicy Kolumbii. Mnich był znany jako „Anioł Wygnańców” ze względu na jego apostolat na rzecz bezdomnych i założenie fundacji „Callejeros de la Misericordia” („Streetworkerzy Miłosierdzia”).
Boliwia
Brak aktualnych informacji z Boliwii; Jednak w połowie 2020 r. portal „Información de la Comunidad de Bolivia” (serwis informacyjny wspólnoty religijnej Boliwii, Infodecom) podał, że 13 księży zmarło na COVID-19 . Jednym z nich był biskup Eugenio Scarpellini z El Salto. Archidiecezja Cochabamba straciła również pięciu księży z powodu epidemii w lutym ubiegłego roku.
Oddali życie, wykonując heroiczną pracę…
„Życie kościoła nigdy nie ustaje” – napisał ks. José Trinidad Fernández, biskup pomocniczy Caracas i sekretarz generalny CEV, w ostatnim oświadczeniu wydanym przez organizację. Biskup pomocniczy zachęca ludzi, aby nie tracili nadziei, ponieważ „Bóg jest z nami w naszym codziennym życiu; w końcu jesteśmy świątynią Boga. Bóg żyje w sercu, które nie pozostawia miejsca na smutek i rozczarowanie ”.
CEV dalej napisało w swoim oświadczeniu, że pośród strachu i bólu spowodowanego pandemią wierni chcą „zbliżyć się do Boga, aby otrzymać pocieszenie dla swoich dusz”. Kapłani starają się odpowiedzieć na tę fundamentalną potrzebę, oddając całe swoje człowieczeństwo i zachowując przy tym wszystkie niezbędne środki ostrożności ”.
Dyrektor ACN ds. Projektów, Regina Lynch, wyraziła swój smutek i uznanie dla pracy Kościoła w oświadczeniu dotyczącym tych tragicznych okoliczności. „Pomimo wielu ofiar śmiertelnych, księża i zakonnicy kontynuują swoją misję, stojąc przy tych, którzy zachorowali na COVID-19 i dając pociechę wiernym, którzy tak bardzo cierpią zarówno w krajach wymienionych powyżej, jak iw innych na całym świecie”. Podkreśliła dalej, że „księża i siostry zakonne często zapadali na tę chorobę, wykonując swoją heroiczną pracę poświęcenia i służby najbardziej potrzebującym, lub troszcząc się o zdrowie duszy. To niezwykle ważna praca, ponieważ my, chrześcijanie, troszczymy się nie tylko o zdrowie ciała fizycznego”.
W 2020 roku PKWP przekazało ponad 1,5 miliona euro na wsparcie łącznie 146 projektów, aby pomóc Kościołom lokalnym uporać się ze skutkami COVID-19 w Ameryce Łacińskiej. Organizacja rozszerzyła pomoc dla kapłanów i zwiększyła liczbę intencji mszalnych. Aktualnie wspieramy ponad 7200 księży.
Opr. Ks. Andrzej Paś, ACN Polska