Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Oddali życie

Niepokojąca liczba księży zmarła po zarażeniu się COVID-19 podczas wykonywania posługi duszpasterskiej.

Oddali życieZdjęcie ACN: Wenezuela, Caracas

Kościół katolicki w Ameryce Łacińskiej nie został oszczędzony przed plagą pandemii COVID-19. W 2020 r. w pierwszym kwartale 2021 r. dziesiątki księży w wielu krajach, takich jak: Wenezuela, Meksyk, Peru, Kolumbia i Boliwia, zmarło po zarażeniu się COVID-19 podczas wykonywania posługi duszpasterskiej, pomagając wiernym radzić sobie ze strachem i bólem.

Według niedawnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV) skierowanego do międzynarodowej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) , od marca 2020 r., kiedy COVID-19 po raz pierwszy zaczął rozprzestrzeniać się w całym kraju, aż do chwili obecnej. 201 z 2002 księży obecnie posługujących w Wenezueli zaraziło się tą chorobą. Spośród nich zmarło 24.

Wenezuela

Jak podano w oświadczeniu biskupów, „10% wszystkich księży w Wenezueli zostało zarażonych COVID-19. Dane pokazują, że 11,9% zarażonych osób i 1,2% wszystkich księży w kraju zmarło z powodu wirusa ”.

CEV wyjaśnia dalej, że „ci, którzy służą Kościołowi, nie mogą uniknąć narażenia się na wirus COVID-19. Księża, którzy wypełnili swoje powołanie do służby wspólnocie, wypełniali swoją misję jako „Lekarze Dusz '', wiedząc, że nawet po zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kościołach i przestrzeganiu wszystkich zasad higieny, narażali się na śmierć ”.

Meksyk

Według informacji, którymi dysponuje PKWP: Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) podało, że od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i zakonników zmarło z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Wśród zmarłych jest pięciu biskupów, 221 księży i zakonników, 11 diakonów i osiem sióstr zakonnych.

W raporcie wydanym w lutym CCM napisało, że najbardziej dotknięte były archidiecezje: Guadalajary, Meksyku, Puebla, Morelia, San Luis Potosi, Toluca i archidiecezja Tlalnepantla.

Peru

Sytuacja w Peru jest równie poważna. Szczególnie wzruszająca była wiadomość o śmierci ks. Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ, emerytowany biskup Chimbote i byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Peru (CEP), który zmarł 19 marca. Eduardo Peña Rivera, kapelan Peruwiańskich Sił Powietrznych (FAP) w Piura, regionie w północnej części kraju, również zmarł w marcu na COVID-19.

Ostatnią ofiarą pandemii był ojciec Dergi Facundo. Młody kapłan, który przynosił ukojenie chorym, udzielając sakramentów w północnych regionach kraju, zmarł 16 kwietnia b.r.

Kolumbia

Kolumbia również straciła biskupa Luisa Adriano Piedrahita z Santa Marta - zmarł 11 stycznia 2021 r. Według informacji dostępnych PKWP, 10 jezuitów, którzy mieszkali w tym samym domu w dzielnicy Chapinero w Bogocie, zmarło w ciągu dwóch tygodni pod koniec 2020 r. W okresie od kwietnia 2020 r. do stycznia 2021 r. na tę chorobę zmarło 12 jezuitów w kraju.

Śmierć franciszkańskiego zakonnika Gabriela Gutiérreza Ramíreza 2 kwietnia była ciężkim ciosem dla katolików w stolicy Kolumbii. Mnich był znany jako „Anioł Wygnańców” ze względu na jego apostolat na rzecz bezdomnych i założenie fundacji „Callejeros de la Misericordia” („Streetworkerzy Miłosierdzia”).

Boliwia

Brak aktualnych informacji z Boliwii; Jednak w połowie 2020 r. portal „Información de la Comunidad de Bolivia” (serwis informacyjny wspólnoty religijnej Boliwii, Infodecom) podał, że 13 księży zmarło na COVID-19 . Jednym z nich był biskup Eugenio Scarpellini z El Salto. Archidiecezja Cochabamba straciła również pięciu księży z powodu epidemii w lutym ubiegłego roku.

Oddali życie, wykonując heroiczną pracę…

„Życie kościoła nigdy nie ustaje” - napisał ks. José Trinidad Fernández, biskup pomocniczy Caracas i sekretarz generalny CEV, w ostatnim oświadczeniu wydanym przez organizację. Biskup pomocniczy zachęca ludzi, aby nie tracili nadziei, ponieważ „Bóg jest z nami w naszym codziennym życiu; w końcu jesteśmy świątynią Boga. Bóg żyje w sercu, które nie pozostawia miejsca na smutek i rozczarowanie ”.

CEV dalej napisało w swoim oświadczeniu, że pośród strachu i bólu spowodowanego pandemią wierni chcą „zbliżyć się do Boga, aby otrzymać pocieszenie dla swoich dusz”. Kapłani starają się odpowiedzieć na tę fundamentalną potrzebę, oddając całe swoje człowieczeństwo i zachowując przy tym wszystkie niezbędne środki ostrożności ”.

Dyrektor ACN ds. Projektów, Regina Lynch, wyraziła swój smutek i uznanie dla pracy Kościoła w oświadczeniu dotyczącym tych tragicznych okoliczności. „Pomimo wielu ofiar śmiertelnych, księża i zakonnicy kontynuują swoją misję, stojąc przy tych, którzy zachorowali na COVID-19 i dając pociechę wiernym, którzy tak bardzo cierpią zarówno w krajach wymienionych powyżej, jak iw innych na całym świecie". Podkreśliła dalej, że „księża i siostry zakonne często zapadali na tę chorobę, wykonując swoją heroiczną pracę poświęcenia i służby najbardziej potrzebującym, lub troszcząc się o zdrowie duszy. To niezwykle ważna praca, ponieważ my, chrześcijanie, troszczymy się nie tylko o zdrowie ciała fizycznego”.

W 2020 roku PKWP przekazało ponad 1,5 miliona euro na wsparcie łącznie 146 projektów, aby pomóc Kościołom lokalnym uporać się ze skutkami COVID-19 w Ameryce Łacińskiej. Organizacja rozszerzyła pomoc dla kapłanów i zwiększyła liczbę intencji mszalnych. Aktualnie wspieramy ponad 7200 księży.

Opr. Ks. Andrzej Paś, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW