Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Obozy letnie w Syrii pomagają zapomnieć o cierpieniu

Obozy letnie w SyriiPomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) wspiera w br. ponad 40 różnych projektów wakacyjnych na rzecz wspólnot chrześcijańskich w krajach, w których są mniejszością, doświadczają dyskryminacji lub cierpią w wyniku wojen lub innych konfliktów.

Prawie połowa tych projektów jest przeznaczona dla wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Syrii, gdzie odbędzie się 28 takich kursów.

Po krwawej i bratobójczej wojnie, która dziś doprowadziła do krytycznej sytuacji ekonomicznej i społecznej, chrześcijanie różnych wspólnot wyznaniowych z diecezji Homs, Aleppo, Latakii i Damaszku zbierają się lub będą gromadzić między czerwcem a wrześniem, aby odzyskać siły, wzmocnić się i zapomnieć o traumatycznej przeszłości.

Ojciec Antoine Mukhallala z greckokatolickiego Kościoła melchickiego w Aleppo właśnie wrócił z jednego z ośmiu letnich kursów organizowanych przez Wspólnotę Wiary i Życia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Czasami trudno jest zrozumieć, co ci ludzie wycierpieli podczas wojny. Terroryzowani przez zamachy bombowe i snajperów, którzy bez żadnego powodu zabijali cywilów, nie odważyli się wyjść ze swoich domów. Dzisiaj ci ludzie potrzebują pomocy psychologicznej i potrzeby spotkania się z Bogiem, aby znaleźć pokój poprzez modlitwę i spotkanie z drugim człowiekiem. Dlatego obozy letnie są dla nich promieniem światła w tej sytuacji.

Wśród wielu traumatycznych wydarzeń, których był świadkiem o. Antoine, jest jedna historia, którą postanowiliśmy przytoczyć. Dotyczy wdowy, matki dwóch małych dziewczynek, z których jedna jest autystyczna, a które wzięły udział w jednym z obozów letnich.

- Ta matka strasznie cierpiała, ponieważ straciła męża, który próbował dostać się na jeden ze statków zmierzających do Europy. Nie utonął… został zamordowany, poderżnęli mu gardło, a ona była tego świadkiem – relacjonuje kapłan i dodaje: „Po tym tragicznym wydarzeniu, odizolowała się od świata. Chociaż fizycznie była obecna wśród reszty grupy, jednak nie chciała w żaden sposób się asymilować. Odrzuciła każdy rodzaj szczęścia, chociaż inni próbowali ją pocieszać na różne sposoby”.

- Jednak powoli, podczas trwającego tygodniowego kursu letniego, do serca tej kobiety zaczęło wracać poczucie miłości i otwartości na innych. Zaczęła znów rozumieć, jak życie jest piękne - częściowo dzięki niespodziewanej zmianie w zachowaniu autystycznej córki, która nawet zaprosiła mnie do tańca – dodaje duchowny.

Pod koniec obozu, matka zwróciła się do duszpasterza tymi słowami: „Gdyby to spotkanie trwało jeszcze tydzień, jestem pewna, że moja córka zaczęłaby nawet mówić”.

- Brałem udział w wielu obozach letnich podczas moich sześciu lat kapłańskich, ale ten ostatni był jednym z najpiękniejszych. Doświadczyłem na nim radości i miłości, mogę powiedzieć, że otrzymałem więcej niż dałem - kontynuuje o. Antoine.

Duchowny podziękował również Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) za wsparcie letnich kursów: „Dziękuję Bogu za to, czego doświadczyła ta kobieta i za to, że otrzymała możliwość przeżycia wielu duchowych doświadczeń. Chciałbym także podziękować wszystkim przedstawicielom i dobroczyńcom z ACN, za wsparcie tych obozów, ponieważ bez waszego zaangażowania nigdy nie moglibyśmy doświadczyć tego, co przybliżyło nas do hasła tegorocznego obozu: „Budowanie wspólnoty z Bogiem”. Modlę się do Boga Wszechmogącego, aby was wszystkich pobłogosławił, abyście mogli nadal pomagać szczególnie tym, którzy was o to proszą i abyście nadal mogli być narzędziem Boga w szerzeniu Jego miłości na całym świecie”.

Tego lata wiele innych grup dzieci, młodzieży i całych rodzin, weźmie udział w podobnych obozach letnich, nie tylko w Syrii, ale także w Egipcie, Jordanii, Palestynie, Libanie, na Półwyspie Krymskim i w Republice Konga. Spotkania pomogą im się zrelaksować, odzyskać siły i znaleźć nową siłę, nie tylko fizyczną czy psychiczną, ale również duchową.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW