„Obecność chrześcijan w Ziemi Świętej zagrożona w najwyższym stopniu”
21 gru 2021Oświadczenie patriarchów i zwierzchników Kościołów lokalnych w Jerozolimie.
Zdj. ACN International / Tradycyjna procesja w Niedzielę Palmową z Betfage na Górze Oliwnej do kościoła św. Anny na Starym Mieście w Jerozolimie; 2016 r.
Biskupi jerozolimscy ostrzegli, że egzystencji chrześcijaństwa w Ziemi Świętej zagraża „systematyczna próba” wyeliminowania tej wspólnoty religijnej – duchowni są wykorzystywani, a kościoły niszczone.
„W całej Ziemi Świętej chrześcijanie stali się celem częstych i długotrwałych ataków ze strony skrajnych radykalnych grup. Od 2012 r. miały miejsce niezliczone incydenty fizycznych i słownych napaści na księży i innych duchownych, ataki na chrześcijańskie kościoły, regularne dewastacje i bezczeszczenie świętych miejsc, a także ciągłe zastraszanie lokalnych chrześcijan, którzy po prostu starają się swobodnie sprawować kult i prowadzić swoje codzienne życie. Taktyka ta jest stosowana przez wspomniane radykalne grupy w systematycznej próbie wyparcia społeczności chrześcijańskiej z Jerozolimy i innych części Ziemi Świętej” – czytamy w oświadczeniu patriarchów i zwierzchników Kościołów lokalnych w Jerozolimie.
Jego kopię otrzymało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Z wdzięcznością przyjęto w nim wyraźne zobowiązanie rządu izraelskiego do zapewnienia chrześcijanom bezpiecznego życia w kraju, ale wyrażono niepokój z powodu porażki instytucji państwowych w walce z atakami.
„Jest zatem sprawą poważnie niepokojącą, gdy to narodowe zobowiązanie zostaje sprzeniewierzone przez niepowodzenie lokalnych polityków, urzędników i organów ścigania w ograniczaniu działalności radykalnych grup, które regularnie zastraszają lokalnych chrześcijan, napadają na księży i duchownych oraz bezczeszczą miejsca święte i nieruchomości kościelne” – w oświadczeniu podkreślono szczególne obawy związane z tym, że chrześcijańska obecność w Jerozolimie znajduje się pod presją działań ze strony radykalnych środowisk.
Hierarchowie zauważyli, że „radykalne grupy nadal nabywają strategiczne nieruchomości w Dzielnicy Chrześcijańskiej, w celu zmniejszenia obecności chrześcijan, często używając podstępnych układów i taktyk zastraszania, aby eksmitować mieszkańców z ich domów, dramatycznie zmniejszając w ten sposób obecność chrześcijan i dodatkowo zakłócając historyczne szlaki pielgrzymkowe między Betlejem a Jerozolimą”.
Patriarchowie i biskupi wezwali władze do „zajęcia się wyzwaniami, jakie radykalne grupy w Jerozolimie stawiają zarówno wspólnocie chrześcijańskiej, jak i rządom prawa, aby zapewnić, by żaden obywatel ani żadna instytucja nie musiała żyć pod groźbą przemocy lub zastraszania”.
Jako jedno z rozwiązań problemu zwierzchnicy Kościołów zaproponowali utworzenie „specjalnej strefy kultury i dziedzictwa chrześcijańskiego, aby zabezpieczyć integralność Dzielnicy Chrześcijańskiej w Starym Mieście Jerozolimie”, co zapewniłoby również zachowanie chrześcijańskiego dziedzictwa miasta.