Nowe centrum mikroprojektów w Damaszku daje nadzieję nękanym walką chrześcijanom w Syrii
01 sie 2021Christian Hope Center, syryjska organizacja wspierana przez Kościół katolicki, otworzyła swoje pierwsze w historii centrum programu mikroprojektów w stolicy Syrii, Damaszku. Program, który rozpoczął się oficjalnie 22 lipca, będzie jedynym centrum mikroprojektów w chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku.
Zdjęcie ACN: Christian Hope Center, Damaszek
Program zapewni rodzinom fundusze na rozpoczęcie nowych przedsięwzięć biznesowych lub wznowienie projektów zakłóconych podczas trwającej dekadę wojny syryjskiej. Centrum działa pod duchowym kierownictwem łacińskiego biskupa Syrii, biskupa Georgesa Abou Khazena. Centrum programowe mikroprojektów znajduje się w Bab Touma, historycznie chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku, naprzeciwko melchickiej katedry katolickiej Matki Bożej Zaśnięcia. Tam pracownicy i wolontariusze będą oceniać złożone wnioski o wsparcie w ponownym uruchomieniu działalności, zazwyczaj w postaci sprzętu lub szkolenia.Wraz z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w Syrii wielu chrześcijan twierdzi, że dzisiejszy kryzys gospodarczy jest gorszy niż wieloletnia wojna, którą znosili. 90% ludności Syrii żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa. Chociaż Damaszek jest administracyjną stolicą kraju, wielu chrześcijan żyje w ubóstwie, zwłaszcza w okręgach Jaramana i Dwelaa. W obu dzielnicach mieszkają duże populacje chrześcijan, którzy uciekli przed wojną w innych częściach kraju. Rosnące koszty czynszu, lekarstw i żywności sprawiły, że wiele gospodarstw domowych nie jest w stanie pokryć podstawowych kosztów. Chrześcijańskie rodziny zmagające się z ubóstwem zazwyczaj zwracają się o wsparcie do Kościoła, który zapewnia pomoc w postaci paczek żywnościowych, pokrycia czynszu i czesnego. Wielu chrześcijan mówi jednak, że chociaż są wdzięczni za pomoc w nagłych wypadkach, chcą także stabilności pracy, która wspierałaby ich rodziny.
Dla wielu rodzin chrześcijańskich emigrujących w poszukiwaniu życia na Zachodzie, stabilność jest tym, czego potrzebują, aby prowadzić godne życie w swojej ojczyźnie. Chociaż dziś Syria jest w ponad 90% muzułmańska, to jeszcze w latach 20. XX wieku była w 30% chrześcijańska. Damaszek ma tu szczególne znaczenie jako jedno z miejsc najwcześniejszych wspólnot chrześcijańskich. Nowe centrum w Damaszku leży kilka metrów od Prostej Drogi, o której mowa w Dziejach Apostolskich, gdzie św. Paweł został uzdrowiony przez Ananiasza po swoim nawróceniu w drodze do Damaszku. Carla Audo, która pracuje dla Christian Hope Center, podziękowała dobroczyńcom Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) za ich wsparcie dla programu w Damaszku: „Możemy pomóc rodzinom zacząć życie od nowa, dajemy im powód do pozostania i szansę na zbudowanie swojego kraju. Chciałbym tylko podziękować osobom wspierającym ACN za ich wsparcie i nieustanną inspirację”. Liderzy Chrześcijańskiego Centrum Nadziei mają nadzieję na powtórzenie w stolicy swojego sukcesu z wcześniejszych projektów w Aleppo i Homs. Te wcześniejsze projekty miały 78% wskaźnika sukcesu.
Jednym z miejscowych chrześcijan, który dzięki mikroprojektowi zdołał skutecznie wesprzeć swoich czterech członków rodziny w Aleppo, jest 25-letni Johnny Sayegh. W 2013 roku jego ojciec został porwany i zamordowany przez syryjską grupę bojowników, pozostawiając matkę i dwoje rodzeństwa bez stabilnego źródła dochodu. Urodzony jako niewidzący na jedno oko i niepełnosprawny po incydencie w miejscu pracy, miał bardziej ograniczone możliwości kariery. Chrześcijańskie Centrum Nadziei było jednak w stanie wesprzeć go stypendium na zakup wyposażenia kawiarni, która teraz zapewnia dochód jemu i jego rodzinie. Nowy projekt w Damaszku wspierany jest przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opiera się na wcześniejszych pracach innych organizacji międzynarodowych na rzecz wsparcia Chrześcijańskiego Centrum Nadziei w Syrii (m.in. Oeuvre d’Orient i Caritas Polska). Jesteśmy międzynarodową organizacją papieską, która zapewnia pomoc duszpasterską cierpiącemu lub prześladowanemu Kościołowi, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich 10 lat PKWP wydało około 50 milionów dolarów na zapewnienie duszpasterskiej i duchowej pomocy chrześcijańskiej ludności Syrii, aby pomóc w walce ze skutkami dyskryminacji, wojny i ubóstwa.
Ks. Andrzej Paś, PKWP