Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nikaragua: Najwięcej przypadków prześladowań religijnych w Ameryce Łacińskiej

Kościół katolicki w ciągu czterech lat doznał prawie dwustu ataków.

NikaraguaZdj. ACN International / Spalone wnętrze katedry w Managui, 31 lipca 2020 r., Nikaragua.

Kościół katolicki w Nikaragui w ciągu niespełna czterech lat doświadczył ponad 190 ataków i profanacji, w tym pożaru katedry w Managui, a także prześladowania duchownych przez reżim prezydenta Daniela Ortegi - wynika z badań, których opracowanie przesłano do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Raport zatytułowany „Nikaragua: Kościół prześladowany? (2018-2022)” autorstwa Marthy Patricii Moliny Montenegro, która jest pracownikiem Centrum Transparentności i Przeciwdziałania Korupcji (Anticorruption and Transparency Observatory), został opublikowany w maju br. i dlatego nie obejmuje wielu ataków, które miały miejsce w kolejnych miesiącach, jak choćby prześladowanie biskupa Rolando Álvareza Lagosa z diecezji Matagalpa, zamknięcie katolickich kanałów telewizyjnych czy wydalenie Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty.

190 ataków, zaniżona liczba

Dokument ocenia, że przedstawione w nim liczby są niższe od rzeczywistej liczby ataków. Czymay w nim: „Stwierdzono przypadki, w których księża byli tak zmęczeni kradzieżami i profanacjami, że złożyli skargi tylko na ostatnią z nich. Inni wybrali milczenie, ponieważ nie wierzą już w system prawny”.

Z przedstawionych danych wynika, że 37% przypadków odnotowanej wrogości jest skierowana przeciwko kapłanom, biskupom, członkom zgromadzeń zakonnych, seminarzystom i osobom świeckim oraz obejmuje przypadki wygnania, natomiast 19% to profanacje miejsc kultu i przedmiotów liturgicznych. Odnotowano także wysoką liczbę (17%) m.in. napaści, zniszczeń, podpaleń, blokowania podstawowych usług i wtargnięcia na teren prywatny.

Zamykanie organizacji pozarządowych i kanałów katolickich

Najnowszym przypadkiem - nie odnotowanym w raporcie - jest ogłoszenie przez rząd Nikaragui przymusowego zamknięcia 101 organizacji pozarządowych (NGO), w tym Stowarzyszenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Zakonnice te poświęcają się służbie najbiedniejszym z biednych i prowadzą dom dla osób starszych, żłobek dla dzieci pozbawionych środków do życia oraz schronisko dla porzuconych dzieci i ofiar przemocy.

Tymczasem 28 czerwca nadawca telewizyjny Telecable usunął ze swojej sieci kanały TV Merced i Canal San José, prowadzone odpowiednio przez diecezje Matagalpa i Estelí. Wcześniej, 31 maja, został już zdjęty z anteny prowadzony przez Kościół kanał 51.

Wsparcie dla studentów przyczyną wrogości

Według raportu przyczyn tej wrogości ze strony nikaraguańskiego rządu można doszukiwać się we wsparciu Kościoła katolickiego dla studentów podczas pokojowych demonstracji przeciwko korupcji i nepotyzmowi w kraju, które miały miejsce od kwietnia 2018 roku (więcej: https://pkwp.org/newsy/nagroda_filmowa_za_dokument_crtn_o_trudnej_sytuacji_kosciola_w_nikaragui). Kościoły otworzyły swoje drzwi, oferując przestrzenie do dialogu i organizując spotkania modlitewne, ale także pomagając rannym i pocieszając rodziny obywateli, którzy zostali zamordowani lub porwani.

„Przed kwietniem 2018 roku w Kościele dochodziło do sporadycznych przypadków nadużyć. Po tej dacie wrogość wzrosła zarówno w liczbie, jak i stopniu. Obraźliwy język używany przez parę prezydencką wobec hierarchii katolickiej stał się wyraźniejszy i bardziej powszechny, wzrosły też działania niektórych instytucji publicznych przeciwko charytatywnej pracy Kościoła” - czytamy w raporcie.

Na tę poważną sytuację prześladowania Kościoła katolickiego w Nikaragui PKWP zwracała już uwagę w swoim Raporcie o wolności religijnej za rok 2021 (zobacz: https://acninternational.org/religiousfreedomreport/reports/ni/).

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW