Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: zamach terrorystyczny Boko Haram. Co najmniej 2000 zabitych i kilkanaście kościołów spłonęło

W środę 7 stycznia bieżącego roku terroryści z Boko Haram zaatakowali miasto Baga, które w ostatnim czasie żołnierze wierni rządowi Nigerii odbili z rąk terrorystów i zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom tego obszaru.

Co najmniej kilkanaście kościołów lub zborów spłonęło podczas ostatniej serii ataków, dokonanych przez terrorystów z Boko Haram w mieście Baga i okolicznych wioskach w nigeryjskim stanie Borno. Według doniesień z różnych agencji informacyjnych co najmniej 2000 osób zginęło. „Otrzymałem wiadomość z organizacji the Christian Association of Nigeria (Chrześcijański Związek Nigerii) i the Association of Churches in Nigeria (Stowarzyszenie Kościołów w Nigerii), z których wynika, że na tym obszarze terroryści z ugrupowania Boko Haram podpalili kilkanaście kościołów i zborów, a także zamordowali wiele osób”- powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej ksiądz Patrick Tor Alumuku, rzecznik prasowy archidiecezji Abuja.

W środę 7 stycznia bieżącego roku terroryści z Boko Haram zaatakowali miasto Baga, które w ostatnim czasie żołnierze wierni rządowi Nigerii odbili z rąk terrorystów i zapewniali bezpieczeństwo mieszkańcom tego obszaru. W ciągu dwóch dni terroryści dokonali licznych ataków w mieście i na okolicznych obszarach. Oficjalne media w Nigerii donoszą, że podczas ataków zginęło około 100 osób. „Należy wziąć pod uwagę fakt, że media w Nigerii mają tendencję do redukcji liczby ofiar, aby nie oburzać ludzi, gdyż w tym tygodniu rozpoczęła się kampania prezydencka, a wybory na nowego prezydenta kraju odbędą się w lutym tego roku, a sytuacja w kraju jest delikatna.”- dodaje kapłan w wywiadzie dla Fides.org.

Ludność zamieszkująca ten obszar ucieka wraz z zwiększeniem działalności Boko Haram. „Kiedy terroryści z Boko Haram przybywają do głównego miasta to nie robią żadnej różnicy pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami. Ludzie uciekają bez względu na wyznawaną przez siebie wiarę. Terroryści odzielają muzułmanów od chrześcijan tylko w małych wioskach. Boko Haram oprócz kombatanów z Nigerii otrzymuje wsparcie z dżihadystów z Libii i Mali. Ich celem jest utworzenie kalifatu w północnej Nigerii”- powiedział ksiądz Patrick Tor Alumuku.

Fides

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. : mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW