Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: terroryzm zbiera krwawe żniwo

W obliczu narastającej przemocy islamistów w Nigerii, Konferencja Biskupów Katolickich tego kraju (CBCN), przeprowadziła masowy protest w Abudży (stolica) przeciwko: „brutalnemu mordowaniu niewinnych Nigeryjczyków”.

Nigeria

Zwracając się do setek osób, które wzięły udział w tym wydarzeniu (pomimo intensywnych opadów deszczu), abp Augustine Akubeze, przewodniczący konferencji, podkreślił, że: „wszyscy się zebrali, aby głośno wypowiedzieć się przeciwko wysokiemu poziomowi niepewności, który panuje w kraju”.

- Protestujemy przeciwko brutalnemu mordowaniu niewinnych Nigeryjczyków przez Boko Haram i pasterzy Fulani. Zebraliśmy się, by opłakiwać kobiety, niemowlęta, dzieci i mężczyzn zabitych przez terrorystów. Jesteśmy tutaj, aby poinformować rząd Nigerii, że mamy dość wiadomości od nich, że Boko Haram zostało „technicznie pokonane ”, kiedy oni nas nadal bezkarnie atakują – dodał hierarcha.

Arcybiskup Akubeze stwierdził również, że słaba reakcja rządu nigeryjskiego na ataki przyczyniła się do eskalacji problemu. „Brak podstawowej ochrony niewinnych ludzi przed nieustępliwymi atakami jest złem. Brak ścigania terrorystów jest złem. Reakcja rządu na te wydarzenia jest poniżej jakichkolwiek oczekiwań”.

Duchowny przybliża sytuację z ostatnich miesięcy: „Było zbyt wiele masowych pochówków. Zbyt wiele porwań dzieci w wieku szkolnym, turystów, ataków na domy, najazdów na święte miejsca, takie jak kościoły, meczety, seminaria itp.”. - Jeżeli zachodnie media poważnie zainteresują się tematem dot. sytuacji w Nigerii, odkryją, że ludzie tu umierają codziennie z rąk Boko Haram” – podkreślił arcybiskup.

Podczas Mszy św., która rozpoczęła sesję plenarną Konferencji Biskupów Katolickich Nigerii, abp Ignatius Kaigama oświadczył, że: „Nigeria stoi w obliczu szeregu kryzysów, w tym morderczych działań terrorystów niszczących życie na Północnym Wschodzie kraju oraz pasterzy, którzy dewastują miasta i wioski”.

- Nie możemy udawać, że wszystko jest w porządku z Nigerią. Walczymy z terrorystami, przestępcami, porywaczami, sabotażystami gospodarczymi, pozbawionymi skrupułów przywódcami politycznymi, bigotami religijnymi i tradycyjnymi partyzantami. Niech nasze modlitwy zetrą zło z naszej ziemi, przesiąkniętej krwią niewinnych obywateli i stopią kamienne serca ludzi, którzy radują się cierpieniem innych braci i sióstr, których trzymają w niewoli – dodał abp Kaigama.

O. Sebastain Sanni, który uczestniczył w marszu, przekazał Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że jest przerażony upadkiem kraju. - Wszyscy jesteśmy ubrani na czarno, opłakujemy nie tylko naszych chrześcijańskich braci i siostry, którzy zostali zabici przez Boko Haram, ale także, aby zaprotestować przeciwko upadkowi bezpieczeństwa w kraju, eskalacji działań Boko Haram i kiepskiej reakcji rządu – zaznaczył.

Konferencja Biskupów Katolickich Nigerii skrytykowała także milczenie zachodnich mediów na temat trwającego kryzysu.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW