Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: raport szkód wyrządzonych przez Boko Haram Diecezji Maiduguri

Ponad 2500 katolików zostało zabitych, a ponad 100 000 wiernych katolików zostało wysiedlonych.

W listopadzie 2014 roku ksiądz Gideon Obasogie, rzecznik prasowy katolickiej diecezji Maiduguri wysłał raport do agencji informacyjnej Fides.org, w którym znajduje się szczegółowy opis zniszczeń dokonanych przez terrorystów z Boko Haram w diecezji Maiduguri, której terytorium obejmuje stany Borno i Yobe, a także niektóre obszary stanu Adamawa. Oto podsumowanie raportu:

Ponad 2 500 katolików zostało zabitych, a ponad 100 000 wiernych katolików zostało wysiedlonych. Z 46 kapłanów, którzy sprawują posługę duszpasterską w diecezji 26 wysiedlono z ich parafii, a pozostałych przyjął biskup Dami Manza, biskup diecezji Yola. Ponad 200 katechetów wysiedlono, w tym ponad 20 sióstr zakonnych. Porwano i uprowadzono ponad 200 kobiet i dziewczyn. Ponad 50 kościołów parafialnych zrównano z ziemią, z których znaczną ilość uszkodzono więcej niż jeden raz. 22 z 46 centrów parafialnych i domów kapelanów jest opuszczonych i zajętych przez terrorystów. 4 z 5 klasztorów jest opuszczonych.

Znaczna liczba wiernych świecki przeszła na Islam z przymusu. Większość szkół w północno-wschodniej części kraju nie prowadzi zajęć dydaktycznych nie tylko z powodu terrorystów. Budynki szkolne w tej części kraju zamieniono na obozy dla uchodźców.

Poniżej raport przedstawia obszary i społeczności, znajdujące się pod okupacją Boko Haram:

W stanie Borno są to obszary: Gomboru Ngalla, Bama, Gwoza, Maffa, Abadam. Askira Uba, Dikwa Marte. Miasto Maiduguri znajduje się pod okupacją terrorystów, a jedynym wyjściem z niego jest droga pomiędzy Maiduguri i Damaturu.

Oto obszary stanu Adamawa, okupowane przez Boko Haram: Madagali, Michika, Mubi, Gulak, Kaya, Shuwa, Bazza, Yaffa, Betso, Mishara, Vimtim, Muchalla, Kala’a, Maiha, i Mataka.

Natomiast w stanie Yobe terroryści okupują: Buni Yadi, Gujba, Gulani, Kukuwa, Bularafa, Buni Gari, Bara, Bumsa, Taltaba.

Fides

Tł.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW