Nigeria: „Nie pozwólcie, aby zaślepiła was zemsta”
25 kwi 2015Ich domy zostały ograbione, a kościoły spalone. Niektórzy rodzice nadal nie odnaleźli swoich dzieci. Osoby starsze, które nie mogły uciec, zostały zamordowane przez terrorystów, ponieważ nie chciały się wyrzec swojej wiary.
„Zemsta i nagroda to sprawy boskie, a nie nasze”. Z tym przesłaniem Oliver Dashe Doeme, Biskup diecezji Maiduguri, odwiedził kilka wspólnot w północno-wschodniej Nigerii podczas Wielkiego Tygodnia. Wynika to z raportu dotyczącego wizyty biskupa, do którego miało wgląd Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmująca się niesieniem pomocy prześladowanym i cierpiącym chrześcijanom. Biskup Dashe wzywał wiernych, aby się nie dali ponieść zemście, ponieważ zemsta i odwet prowadzą do zamkniętego koła przemocy i wojny. Przypomniał wiernym o podstawowych wartościach wiary chrześcijańskiej: o miłości do naszych nieprzyjaciół i prześladowców. Rany mogą zacząć się zabliźniać – powiedział biskup, tylko, jeśli wierni wybaczą to, co wydarzyło się w przeszłości i będą patrzeć w przyszłość z wielką nadzieją i wiarą.
Potrzeba dużo modlitwy i sakramentu pokuty. W niektórych wspólnotach, biskup, a także księża, którzy mu towarzyszyli, udzielali sakramentu pokuty ponad trzy godziny.
Po odzyskaniu kilku nigeryjskich miejscowości, które były okupowane przez islamską grupę terrorystyczną Boko Haram, przez oddział wojska nigeryjskiego wspieranego przez oddziały z Czadu i Kamerunu, pierwsi uchodźcy powrócili do swoich domów.
Większa część wiernych uciekła do Kamerunu, który znajduje się blisko granicy. Ich cierpienia są ogromne: wielu zginęło, a niektórzy nadal uciekają. Ich domy zostały ograbione, a kościoły spalone. Niektórzy rodzice nadal nie odnaleźli swoich dzieci. Osoby starsze, które nie mogły uciec, zostały zamordowane przez terrorystów, ponieważ nie chciały się wyrzec swojej wiary.
Wierni, którzy powrócili, muszą zaczynać swoje życie od nowa. Podczas wielu mszy o pogodzenie i zadośćuczynienie, biskup Dashe dodawał im otuchy, aby nadal byli wytrwali w wierze mimo wielu nieszczęść, które przeżyli. Wzywał ich, aby szli drogą wyznaczoną przez Chrystusa i wybaczyli terrorystom ich zniewagi i nienawiść.
Nigeria ma około 168 milionów mieszkańców, co sprawia, że jest to najbardziej zaludnione państwo w Afryce. Prawie połowa mieszkańców to muzułmanie, a reszta, chrześcijanie. Na północy kraju około 80% mieszkańców to muzułmanie. Na południu przeważają chrześcijanie. W trzech stanach na północnym-wschodzie, islamistyczna grupa terrorystyczna Boko Haram, od 2009 roku prowadzi krwawą kampanię, która ma na celu stworzenie teokratycznego państwa islamskiego. W tym regionie znajduje się diecezja Maiduguri, która obejmuje stany Yobe i Borno, a także północną część stanu Adamawa. W tej największej nigeryjskiej diecezji sytuacja jest bardzo niepewna: według uzyskanych informacji od początku walk zostało zamordowanych około 5 tys. z 125 tys. Katolików. Uciekło około 100 tys. osób, a wśród nich 26 z 46 księży, ponad 200 katechetów i ponad 300 zakonnic. Z czterdziestu ośrodków wspólnoty, dwadzieścia dwa są okupowane przez terrorystów. Ponad 350 kościołów zostało zniszczonych, a trzy z czterech katolickich szkół zostały zamknięte.
Biskupi nigeryjscy otrzymują wsparcie od Papieża Franciszka. Kilka tygodni temu wzywał, aby nie dali się zastraszyć terrorowi islamskiej grupy Boko Haram. W liście Papieża do Konferencji Episkopatu w Nigerii, w tym afrykańskim kraju, chrześcijanie i muzułmanie tak samo cierpią z powodu ekstremizmu religijnego. W liście zaznaczono, że fundamentaliści uważają się za religijnych, „ale nadużywają religii aby zmienić ją w ideologię ulegającą ich potrzebie ucisku i śmierci”. Papież zaznaczył, że każdego dnia modli się za Nigerię, Papież podziękował biskupom, księżom, zakonnikom i zakonnicom za ich trud. Napisał im, że należy odrzucić jakąkolwiek formę przemocy. „Nie przestańcie czynić dobra!”, wzywał Papież Franciszek.
W ciągu 2014 r., Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparło pracę Kościoła katolickiego w 56 diecezjach Nigerii kwotą ponad miliona euro (1 057 357 euro). Środki te zostały przeznaczone przede wszystkim na projekty budowy, stypendia i kształcenie księży. Ponadto, parafie i klasztory nigeryjskie otrzymały środki na paliwo, transport potrzebny duszpasterstwu, a także na urządzenia do produkcji hostii. Z powodu trudnej sytuacji w diecezji Maiduguri, Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała w zeszłym roku 45 tys. euro na pomoc uchodźcom.
PKWP
Tł. Natalia Wiśniewska