Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: Nasza wiara została oczyszczona poprzez prześladowania

NigeriaPonad 5.000 katolików z północno-wschodniej Nigerii zostało zabitych, a przynajmniej 100.000 zostało przesiedlonych. Ponad 350 kościołów w diecezji zostało zaatakowanych. 7.000 wdów i 10.000 sierot – to skrócony bilans działalności Boko Haram

Ponad 5.000 katolików z północno-wschodniej Nigerii zostało zabitych, a przynajmniej 100.000 zostało przesiedlonych – takie dane można przeczytać w najnowszym raporcie opisującym skalę okrucieństwa wobec chrześcijan w bastionie islamskiej grupy terrorystycznej Boko Haram.

“Sprawozdanie dotyczące działalności Boko Haram na teranie katolickiej diecezji Maiduguri” podaje, że ponad 350 kościołów w diecezji zostało zaatakowanych, a „ich znaczna liczba zniszczona po raz kolejny”. Więcej niż ¾ obszaru diecezji znajduje się już pod kontrolą Boko Haram, zaś, według raportu, 22 spośród 40 diecezjalnych ośrodków parafialnych zostało opuszczonych i zajętych przez terrorystów.

Raport, którego kopię władze diecezji wysłały do Pomocy Kościołowi w Potrzebie, katolickiej organizacji troszczącej się o prześladowanych chrześcijan, ukazuje łączną liczbę 7.000 wdów i 10.000 sierot. Odnosząc się do raportu, ojciec Gideon Obasogie, dyrektor ds. komunikacji społecznej diecezji Maiduguri, powiedział: "Ludzie są wystraszeni, a ci, którzy decydują się na powrót do domu, nic tu nie zastają." Podkreślił on stopień zniszczeń w diecezji, które widać w całym Borno, Yobe i części stanu Adamawa, dodając: "Życie w ciągłym strachu jest okropne". Jednak, obserwując wiarę narodu w obliczu przeciwności, ks. Obasogie dodał: "Dobry Bóg zawsze był po naszej stronie. On jest z nami na dobre i złe”. "Nasza wiara została oczyszczona poprzez te prześladowania".

Z raportu z 8. maja o ataku islamistów na uczelnię ekonomiczną w Potiskum w stanie Yobe wynika, że szkoły w diecezji Maiduguri są szczególnie zagrożone i że opustoszało już 32 spośród 40 tutejszych szkół podstawowych.

Na szeroką skalę odbywa się również wysiedlanie ludzi w diecezji Maiduguri. Według raportu 26 z posługujących tu 46 kapłanów zostało wysiedlonych. Podobnie stało się z 200 katechetami i 30 siostrami zakonnymi. Cztery z pięciu diecezjalnych zgromadzeń zostało zamkniętych. Pomoc Kościołowi w Potrzebie udziela natychmiastowej pomocy ludziom z Maiduguri szukającym schronienia poza diecezją.

PKWP przeznaczyła również 46.000 euro na zaopatrzenie wysiedleńców w żywność, schronienie i lekarstwa, a także na stypendia mszalne dla kapłanów z Maiduguri udzielających schronienia w pobliskiej diecezji Yola. Organizacja pragnie również zapewnić bezpieczeństwo katolickim szkołom zagrożonym ze strony islamistów. Należąca do parafii św. Piotra szkoła w pobliżu Kaduna otrzymała 14.000 euro od PKWP, co pozwoliło na instalację zabezpieczającego oświetlenia zewnętrznego i generatora dźwiękoszczelnego.

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW