Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria musi podjąć działania aby zatrzymać agresję

„Dialog pomiędzy przywódcami religijnymi jest kluczowy" twierdzi dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Brytyjski dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że władze Nigerii powinny podjąć działania w celu zatrzymania przemocy na północy kraju, aby w ten sposób zapobiec zwiększaniu się ilości zabitych. Dyrektor PKWP (sekcja brytyjska) Neville Kyrke-Smith namawiał przywódców religijnych, zarówno muzułmańskich jak i chrześcijańskich, do dialogu i pracy w imię pokoju. Dyrektor brytyjskiej organizacji charytatywnej działającej na rzecz prześladowanych i cierpiących chrześcijan zabrał głos po dwudziestoczterogodzinnej fali przemocy, podczas której, w wyniku antychrześcijańskich ataków w Adamawa State na północnym wschodzie kraju, zmarło 30 osób.

Ataki, które miały miejsce w ostatni weekend (6-8 stycznia), były poprzedzone pięcioma niezależnymi zamachami bombowymi w całej Nigerii. Odbyły się one w dzień Bożego Narodzenia i zginęło w nich przynajmniej 40 osób. Wobec tego, że domniemani sprawcy zamachów czyli islamska grupa o nazwie Boko Haram zagroziła kontynuacją ataków agresji, jeśli chrześcijanie i animiści nie opuszczą północy kraju, Kyrke-Smith powiedział: „Rząd, policja i służby bezpieczeństwa muszą podjąć działania zanim nastąpi dalsza eskalacja chaosu, która przyniesie jeszcze więcej ofiar". Jego wypowiedz nastąpiła po tym, jak wydano ostrzeżenia przed wojną domową. Tysiące chrześcijan i animistów, zaczęło opuszczać północ kraju a prezydent Goodluck Jonathan wprowadził godzinę policyjną w niektórych stanach północnych. Prezydent Jonathan powiedział w weekend, że podejrzewa, że w jego rządzie, policji i innych stanowych służbach bezpieczeństwa znajdowały się osoby popierające działania Boko Haram.

Kyrke-Smith podkreślił także wagę działań, które powinny być natychmiast podjęte przez muzułmańskich i chrześcijańskich przywódców religijnych, w celu potępienia przemocy i polepszenia dialogu międzyreligijnego. Powiedział on także, że: „Wszyscy przywódcy religijni muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zaangażować się w dialog, nawoływać o spokój pośród wyznawców i prosić szersze środowiska o modlitwę o pokój".

Kyrke-Smith apelował o modlitwy w intencji zakończenia aktów agresji i polepszenia się relacji międzyreligijnych. Wypowiedzi dyrektora organizacji PKWP były inspirowane zeszłotygodniowym wywiadem z arcybiskupem stolicy kraju, Abudży, Johnem Onaiyekanem, który powiedział PKWP, że w Nigerii chrześcijanie i muzułmanie pochodzą z tych samych rodzin i dzielą długoletnią historię wspólnego życia i współpracy. Arcybiskup Onaiyekan podkreślił, że po atakach wymierzonych przeciwko chrześcijanom, wielu muzułmanów napisało do niego listy, w których wyrazili swoje współczucie a ośmiu imamów odwiedziło go, aby złożyć kondolencje. W międzyczasie, strach przed kolejnymi aktami agresji wzrósł po tym jak rozgorzały zakrojone na szeroką skalę akcje protestacyjne w odpowiedzi na rezygnację z subwencji na paliwo.

Relacje wskazują na to, że wiele części kraju zostało sparaliżowanych w wyniku zamknięcia sklepów, biur, szkół oraz stacji benzynowych. Kyrke-Smith powiedział, że Nigeria była priorytetem dla projektów organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, szczególnie w świetle trudnych relacji międzyreligijnych i ataków na chrześcijan sięgających dekad. W Nigerii mieszka 63 miliony chrześcijan, a PKWP dostarcza tam w formie pomocy przynajmniej 2.250.000 PLN każdego roku. W zeszłym roku organizacja wsparła 51 projektów, które miały na celu szkolenie seminarzystów i sióstr, uposażenie duchownych, budowę kościołów, centrów duszpasterstwa, plebanii oraz sponsorowanie chrześcijańskich programów edukacyjnych. Kyrke-Smith powiedział:

„Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest zaangażowana w pomoc Kościołowi katolickiemu w Nigerii, szczególnie tam, gdzie wierni są zastraszani przez radykalnych islamistów politycznych". (PKWP/Joanna Brodowska)

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW