Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nigeria: Kościół "zawsze pełen" dwa lata po masakrze

Dwa lata po masakrze, podczas której terroryści zamordowali ponad 40 wiernych w czasie mszy świętej w Zielone Świątki w południowo-zachodniej Nigerii, podejrzani nadal nie zostali oskarżeni. Proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Owo, gdzie doszło do ataku, powiedział międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), że podejrzani przebywają w areszcie policyjnym, ale jeszcze nie stanęli przed sądem.

5 czerwca 2022 roku ekstremiści otworzyli ogień i zdetonowali materiały wybuchowe w kościele na zakończenie mszy świętej, zabijając 41 osób i raniąc ponad 70. Ks. Michael Abugan powiedział, że jego parafia upamiętniła drugą rocznicę masakry specjalną mszą świętą i prelekcją na temat męczeństwa.

Ks. Abugan dodał, że Ci, którzy przeżyli wykazują się "bardzo zdecydowaną, bardzo zaangażowaną, bardzo wytrwałą wiarą" od czasu ataku. Pielęgniarka Margaret Attah – która straciła obie nogi i oko w wyniku tego okrucieństwa i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim – powiedziała ACN, że pomimo powszechnego strachu w społeczności, "kościół jest zawsze pełen w niedziele – chwała Bogu".

Pani Attah przyznała, że "w Nigerii panuje napięcie", a wiele osób "boi się wychodzić z domów" z powodu częstych porwań w różnych częściach kraju. Dodała: "Nie ma spokoju ducha. Nie możemy spać spokojnie. Nie możemy nawet podróżować na krótkie odległości bez strachu. Ale nadal dziękujemy Bogu." Podkreśliła, że modlitwa jest jedyną nadzieją ludzi, a "przyszłość kraju zależy tylko od Boga".

Dodała: "Musimy nadal modlić się do Boga, aby nadeszło Jego Królestwo. Tylko Królestwo Boże może panować w Nigerii – to jedyny sposób, abyśmy mogli mieć pokój." Mimo braku sprawiedliwości, pani Attah powiedziała, że "bardzo łatwo było jej przebaczyć napastnikom", wyjaśniając: "Modlę się do Boga, aby przebaczył mi moje własne grzechy, więc muszę również przebaczyć innym." Pani Attah otrzymała pierwszą nagrodę 'Odwaga bycia chrześcijaninem' od ACN (UK) w listopadzie w Londynie, jako część programu #RedWednesday.

Masakra została również upamiętniona w USA, gdzie biskup Jude Arogundade z Ondo, diecezji, w której doszło do ataku, przemawiał na wydarzeniu online zorganizowanym przez ACN 5 czerwca. Biskup Jude wyjaśnił, że mimo traumatycznych doświadczeń katolickiego Kościoła, nadzieja jest silna wśród ludzi.

Park pamięci dla ofiar

Bezpośrednio po masakrze ACN zwróciła się do społeczności z ofertą wsparcia materialnego i duchowego, wzywając do modlitwy za ofiary i ocalałych oraz popierając apele lokalnego Kościoła o sprawiedliwość.

Diecezja złożyła również projekt do ACN dotyczący budowy pomnika dla ofiar, aby okrucieństwo nigdy nie zostało zapomniane. Plany obejmują stworzenie ogrodu pamięci, gdzie ludzie mogą się zbierać, aby wspominać ofiary i modlić się za nie oraz o pokój.

Ks. Damian Ezeokafor, w imieniu Diecezji Ondo, wyjaśnił, że "park pamięci stanie się częścią historii Kościoła jako wspólnoty, historią, która będzie opowiadana w przyszłości. Bez ogrodu pamięci, istnieje prawdopodobieństwo, że ta nieprzyjemna część ich historii może zostać zapomniana lub wymazana przez kolejne pokolenia. Pamięć jest ważna z dwóch powodów: po pierwsze, aby modlić się za zmarłych, a po drugie, aby pokazać, jak wierni świadczyli swoją krwią o wierze chrześcijańskiej."

Plany parku obejmują również przestrzeń na ołtarz, aby można było celebrować mszę świętą. Rozmawiając z ACN, pani Attah powiedziała: "Chcę podziękować darczyńcom ACN. Modlę się, aby Bóg nadal błogosławił was wszystkich."

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW