Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Niewolnictwo w XXI wieku?” GOŚĆ: Dr Radosław Malinowski, HAART Kenya

9 luty, środa, 18:30 (Transmisja online: FB, YT)

Malinowski

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, biuro regionalne w Poznaniu (Misja na Szewskiej), zaprasza w najbliższą środę 9 lutego o godz. 18:30 na spotkanie online pt. „Niewolnictwo w XXI wieku?”. Gościem spotkania będzie dr Radosław Malinowski z Fundacji HAART Kenya.

Spotkanie online! Transmisja:

https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie/
https://www.youtube.com/c/PomocKościołowiwPotrzebie/

8 lutego wspominamy w Kościele katolickim św. Józefinę Bakhitę, Sudankę, która porwana w dzieciństwie z rodzinnego domu, około dziesięć lat żyła jako niewolnica. Papież Franciszek dzień jej wspomnienia ogłosił w 2015 r. Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi.

WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO

Handel ludźmi jest trzecim co do wielkości dochodu procederem przestępczym na całym świecie, zaraz po handlu narkotykami i bronią, a kraje Afryki są szczególnie dotknięte tym problemem społecznym. ONZ szacuje, że obecnie ponad 40 milionów ludzi jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. Na czym ono polega?

Dzisiejsze niewolnictwo to nie nocne najazdy arabskich jeźdźców na afrykańskie wioski, ale zorganizowane gangi i mafie przemytników, którzy poprzez obietnice dobrej pracy werbują swoje ofiary. Celem są najczęściej zdesperowane dzieci, ale też młode kobiety, szukające lepszej możliwości zarobku. Niestety za świetną ofertą kryje się oszustwo, a oszukana ofiara jest zmuszana biciem, szantażem czy narkotykami do uległości. Kobiety najczęściej pracują jako prostytutki, mężczyźni jako pracownicy przymusowi, a dzieci są zmuszane do żebrania.

FUNDACJA HAART Kenya

Na chwilę obecną fundacja HAART Kenya jest jedyną organizacją w tym afrykańskim kraju, która kompleksowo zajmuje się opieką nad ofiarami handlu ludźmi: zapewnia opiekę medyczną i psychologiczną, pomoc prawną, rehabilitację społeczną oraz finansowanie edukacji i szkoleń dla dzieci oraz dorosłych ofiar procederu. Od początku działalności HAART Kenya pomogła ponad 620 ofiarom oraz przeszkoliła ponad 62 tys. osób.

Więcej informacji:

https://haartpoland.org/
www.haartkenya.org
https://www.facebook.com/haartkenya

GOŚĆ: DR RADOSŁAW MALINOWSKI

Dr Radosław Malinowski – prawnik, ekspert w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi, wykładowca akademicki w Tangaza University College w Nairobi, konsultant Unii Afrykańskiej do spraw bezpieczeństwa oraz współpracownik Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kenii w Afryce. W 2010 r. wraz z grupą prawników, misjonarzy i działaczy społecznych założył fundację HAART Kenya, która jako jedyna organizacja w tym państwie prowadzi schronisko przeznaczone wyłącznie dla ofiar handlu ludźmi i jest partnerem rządu Kenijskiego, ONZ i Unii Europejskiej w walce z handlem ludźmi. W 2018 r. założył Fundację HAART Poland, która jako jedyna w naszym kraju zwraca w przestrzeni publicznej uwagę na problematykę rozwoju handlu ludźmi w Afryce oraz wspiera finansowo organizacje walczące z tym procederem.

W latach 2019-2020 Fundacja przeprowadziła w Polsce 2 kampanie edukacyjno-fundraisingowe we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Kampanie „Wolni – Niewolni” były prowadzone w województwie Lubelskim oraz Warmińsko-Mazurskim, obie we współpracy z Urzędami Wojewódzkimi.

Podczas spotkania online nasz Gość przybliży tematykę handlu ludźmi na świecie, a szczególnie w Afryce oraz działalności fundacji HAART Kenya.

Spotkanie online! Transmisja:

https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie/

https://www.youtube.com/c/PomocKościołowiwPotrzebie/

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW