Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Niesiemy pomoc dla Libanu

W Libanie trwa głęboki kryzys ekonomiczny, w Bejrucie tysiące protestujących sprzeciwia się działaniom obecnego rządu, który według nich zbyt wolno wprowadza reformy, które mogą wpłynąć na poprawę sytuacji w kraju.

Niesiemy pomoc w Libanie

Demonstracje w Libanie trwają od października 2019 r., wtedy ponad milion mieszkańców wyszło na ulicę chcąc pokazać niezadowolenie z faktu, że państwo nękają problemy gospodarcze oraz korupcja.

Kryzys gospodarczy tego bliskowschodniego kraju pogłębia się od dawna – zamykane są przedsiębiorstwa, rośnie bezrobocie, banki nałożyły ograniczenia na wypłaty i transfery zagraniczne. Liban jest bardzo zadłużonym krajem, uzależnionym od importu towarów i usług. Korzyści płynące z zaciągniętych w ostatnich latach pożyczek rządowych, zasilały wąską klasę elit, nie rozwiązując problemu rosnącego ubóstwa, a system podatkowy jeszcze bardziej pogłębił nierówności. Państwo pozbawione jest środków na walkę z kryzysami społecznymi i środowiskowymi.

Trzeba też pamiętać, że na terenie Libanu znajdują się obozy dla uchodźców z Syrii, w których mieszka wg szacunków 1,5 mln osób, co stanowi dodatkowe obciążenie dla państwa. Przez pogłębiający się kryzys, obecność chrześcijan w kraju jest zagrożona. Zamykane są szkoły i inne ośrodki opieki społecznej, w tym niekiedy także chrześcijańskie (z powodu trudności ekonomicznych oraz zaniedbań ze strony państwa co najmniej 80%. szkół katolickich w Libanie może zostać zamkniętych), a jednocześnie nie wypłaca się wynagrodzeń. Jeżeli sytuacja w Libanie się nie zmieni, społeczność chrześcijańska nadal będzie emigrować. To może spowodować nieodwracalne zmiany demograficzne, które przekształcą tę ostatnią dużą enklawę chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie w arabskie państwo muzułmańskie, dyskryminujące wyznawców Chrystusa.

Odpowiadając na wyzwania przed którymi stoi Liban, chcemy pomóc tym najbardziej potrzebującym – mieszkańcom obozów dla uchodźców z Syrii, którzy w dobie pandemii szczególnie potrzebują naszego wsparcia.

Dzięki współpracy z firmą Libella, przekażemy 18 palet płynów do prania i 8 palet środków do dezynfekcji powierzchni. Całość środków chemicznych waży ponad 11 ton. Dodatkowo przy wsparciu z zewnątrz dostarczymy kilka tysięcy maseczek. Jednak jest to wciąż kropla w morzu potrzeb, ponieważ w obozach dla uchodźców brakuje niemal wszystkiego. Często na kilka osób przypada jeden kran z zimną wodą, dlatego ciężko mówić o jakichkolwiek warunkach sanitarnych.

Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy szczególnie firmy, które są w stanie przekazać środki do dezynfekcji lub inne materiały ochrony osobistej.

Naszą akcję można także wspomóc poprzez SMS o treści: RATUJE na nr 72405 (koszt 2zł + VAT).

Pomoc dla Libanu odbywa się w ramach kampanii „Maseczka dla Misjonarza” - https://pkwp.org/kampanie/maseczka_dla_misjonarza

Dziękujemy za każdą formę wsparcia!

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW