Niepokój, lęk, ale również wiara w moc modlitwy i Bożą miłość.
25 paź 2023Jak konflikt między Izraelem a Palestyną uderza w chrześcijan? (cz. 6. Bliski Wschód)
Wojna, która może rozprzestrzenić się na cały Bliski Wschód
Chrześcijanie w Syrii, Iraku, Jordanii, Egipcie i innych krajach regionu, podobnie jak libańscy wyznawcy Chrystusa patrzą na obecny konflikt z niepokojem. – Bez rozwiązania kwestii palestyńskiej nie ma rozwiązania dla Bliskiego Wschodu. Jest to bardzo jasne dla nas wszystkich. Kwestia palestyńska jest najważniejsza – powiedział we wrześniu podczas wizyty w siedzibie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Patriarcha Melchickiego Kościoła Katolickiego, Jego Świątobliwość Youssef Absi.
Przewlekłe zawirowania polityczne, islamski ekstremizm, prześladowania, wojny, niesprawiedliwość społeczno-ekonomiczna i dyskryminacja chrześcijan doprowadziły do straszliwej fali emigracji we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu. – Druga intifada doprowadziła 500 rodzin do emigracji z Palestyny. Z przykrością stwierdzam, że jeśli ta wojna wkrótce się nie zakończy, będziemy świadkami kolejnej silnej fali emigracji z Ziemi Świętej. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ocalić to, co można ocalić w tym krytycznym czasie – podkreśla George Akroush, partner projektów PKWP.
(19.10.2023)
Zaledwie kilka tygodni temu, 30 września, łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa został mianowany kardynałem na konsystorzu w Rzymie. Jego wierni w Jordanii, Izraelu, Palestynie i na Cyprze, w tym wikariusze ds. migrantów i osób ubiegających się o azyl, a także wspólnota chrześcijan hebrajskojęzycznych, z radością przyjęli tę wiadomość. Z perspektywy czasu, symbolika czerwonego kapelusza, który otrzymał z tej okazji, oznaczającego krew męczenników i jego gotowość do cierpienia za Kościół, nie mogła być bardziej trafna.
Dokładnie tydzień później, 7 października, Hamas przeprowadził brutalny atak na południowy Izrael, który doprowadził do reakcji i kontrataku, w wyniku którego zginęło ponad pięć tysięcy osób – Palestyńczyków i Izraelczyków – a wiele tysięcy zostało rannych. Ponad 150 Izraelczyków pozostaje w Strefie Gazy jako zakładnicy.
Od tego dnia chrześcijanie w Izraelu i Palestynie, podobnie jak reszta społeczeństwa, żyją w nieustannej niepewności, lęku i strachu. Prezentujemy świadectwa, jakie od nich w ostatnich dniach otrzymaliśmy. Pochodzą one z różnych obszarów konfliktu: Gazy, Zachodniego Brzegu, Jerozolimy, innych rejonów Izraela oraz Libanu.