Niepokój, lęk, ale również wiara w moc modlitwy i Bożą miłość.
24 paź 2023Jak konflikt między Izraelem a Palestyną uderza w chrześcijan? (cz. 5. Liban)
Zdj. ACN International / Modlitwa o pokój w Harisie, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, 17.10.2023
Liban: „Nie chcemy kolejnej wojny”
Wielką obawą mieszkańców Ziemi Świętej jest to, że zbrojna ofensywa może wciągnąć do wojny Liban, co pociągnęłoby za sobą ogromną eskalację przemocy i śmierci, która mogłaby rozprzestrzenić się na cały Liban i Izrael. Oba kraje mają za sobą wiele cierpienia związanego z wojnami.
W Libanie, zmiażdżonym już przez straszliwy kryzys gospodarczy i polityczny, panuje niepokój, strach i niepewność. Niektórzy chrześcijanie z Tyru położonego na południu kraju poszukali już schronienia w Bejrucie. Obecna sytuacja przypomina im trudny i bolesny okres, którego doświadczyli podczas poprzednich wojen w swojej ojczyźnie.
– To, czego jesteśmy teraz świadkami w Gazie i na południu Libanu, przywołuje stare lęki – mówi Marielle Boutros, która pracuje przy projektach PKWP w Libanie. – Czujemy się prześladowani przez cienie wojny z 2006 roku. Jako chrześcijanie mieszkający w Libanie modlimy się za ofiary obecnego konfliktu i ich rodziny, ale martwimy się również o nasz własny naród – nie chcemy, aby Liban został wciągnięty w kolejny konflikt. Moje pokolenie przeżyło już dwie wojny. Nie jesteśmy gotowi przechodzić przez to wszystko ponownie – dodaje z bólem młoda Libanka.
(19.10.2023)
Zaledwie kilka tygodni temu, 30 września, łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa został mianowany kardynałem na konsystorzu w Rzymie. Jego wierni w Jordanii, Izraelu, Palestynie i na Cyprze, w tym wikariusze ds. migrantów i osób ubiegających się o azyl, a także wspólnota chrześcijan hebrajskojęzycznych, z radością przyjęli tę wiadomość. Z perspektywy czasu, symbolika czerwonego kapelusza, który otrzymał z tej okazji, oznaczającego krew męczenników i jego gotowość do cierpienia za Kościół, nie mogła być bardziej trafna.
Dokładnie tydzień później, 7 października, Hamas przeprowadził brutalny atak na południowy Izrael, który doprowadził do reakcji i kontrataku, w wyniku którego zginęło ponad pięć tysięcy osób – Palestyńczyków i Izraelczyków – a wiele tysięcy zostało rannych. Ponad 150 Izraelczyków pozostaje w Strefie Gazy jako zakładnicy.
Od tego dnia chrześcijanie w Izraelu i Palestynie, podobnie jak reszta społeczeństwa, żyją w nieustannej niepewności, lęku i strachu. Prezentujemy świadectwa, jakie od nich w ostatnich dniach otrzymaliśmy. Pochodzą one z różnych obszarów konfliktu: Gazy, Zachodniego Brzegu, Jerozolimy, innych rejonów Izraela oraz Libanu.NIEPOKÓJ, LĘK, ALE RÓWNIEŻ WIARA W MOC MODLITWY I BOŻĄ MIŁOŚĆ (CZĘŚĆ 6, BLISKI WSCHÓD)