Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Nie możemy być nigdzie indziej”

Ukraina: W chaosie wojny księża i siostry zakonne odmawiają wyjazdu.

UkrainaZdj. ACN International / Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Aleksander Jazłowiecki zajmuje się wysyłaniem do Kijowa żywności, artykułów higienicznych i lekarstw.

Podczas gdy miliony ludzi próbują uciec z Ukrainy, niektórzy obstają przy tym, by pozostać na miejscu i pomagać tym, którzy nie mogą wyjechać. Wśród nich są pracownicy diecezjalni, wolontariusze, księża i osoby konsekrowane z diecezji kijowsko-żytomierskiej. Także siostry zakonne oddają krew, a wszyscy wiedzą, że w ten sposób narażają swoje życie. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) od wielu lat wspiera projekty w diecezji i w związku z wojną właśnie przekazała pomoc nadzwyczajną w wysokości prawie ćwierć miliona euro.

Biskup Vitalii Kryvytsky z diecezji kijowsko-żytomierskiej jest jednym z wielu hierarchów kościelnych na Ukrainie, którzy odmówili opuszczenia swoich wiernych. Łacińska diecezja katolicka obejmuje stołeczny Kijów i okolice, w których w obliczu zbliżania się wojsk rosyjskich, próbujących otoczyć miasto, wciąż wzrasta napięcie i niepokój.

Diecezja wspierana przez PKWP przedstawiła właśnie raport, w którym szczegółowo opisano nie tylko cierpienie, jakiego doświadczają ludzie, ale także wysiłki podejmowane przez Kościół, by je złagodzić i zapewnić pomoc.

Życie wszystkich duchownych, którzy pozostali w swoich wspólnotach, na czele z biskupem, jest bezpośrednio zagrożone. Biskup Vitalii jest przekonany, że w takich chwilach „nie możemy być nigdzie indziej”. W informacji przesłanej do PKWP czytamy, że „wiele wsi i miasteczek przeżywa katastrofę humanitarną, a wielu mieszkańców nie ma wody i żywności”.

Ks. Mateusz Adamski, odpowiedzialny w diecezji za pomoc PKWP, mówi: „Pracownicy kurii diecezjalnej - księża, siostry zakonne i osoby świeckie - dostarczyli wodę, żywność i lekarstwa w różne miejsca, gdzie było to potrzebne i możliwe do dotarcia. Pomagają oni również w ewakuacji ludzi z niebezpiecznych miejsc”.

Gdy codziennie spadają rakiety i pociski, mieszkańcy znajdują pocieszenie, wiedząc, że nie są sami. Organizacje takie jak PKWP kontynuują dostarczanie pomocy doraźnej, wspierając wysiłki Kościoła w niesieniu wsparcia najsłabszym, takim jak osoby niepełnosprawne, emeryci, rodziny wielodzietne i wewnętrzni przesiedleńcy. „Przesyłamy wyrazy wdzięczności za Waszą solidarność z nami i jedność w modlitwie. Minione tygodnie wojny na Ukrainie były najtrudniejsze i najtragiczniejsze we współczesnej historii. Jesteśmy przekonani, że Bóg pomaga nam przetrwać te trudne chwile dzięki Waszej modlitwie i pomocy” - dodaje kapłan.

UkrainaZdj. ACN International / Siostra zakonna pomagająca przy rozdawaniu żywności.

Ta misja wymaga więcej niż tylko ofiarności, zagrożenie życia jest realne. Według doniesień mediów potwierdzonych przez diecezję, burmistrz Hostomelu, położonego pod Kijowem, został zastrzelony, gdy rozdawał chleb i lekarstwa wśród społeczności lokalnej. „Każdy angażujący się w misję humanitarną i wolontariat jest obecnie bezpośrednio narażony na ryzyko utraty życia, ale nadal udzielamy pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna. Jako Kościół Chrystusowy jesteśmy z naszymi ludźmi, którzy są w niebezpieczeństwie, w potrzebie, bezbronni, przestraszeni, ranni i słabi” - zapewnia ksiądz Mateusz.

Ludzie starają się pomagać na różne sposoby, widząc w tych czynach obraz Chrystusa. „W związku z tym, że każdego dnia jest wielu rannych cywilów i żołnierzy, istnieje potrzeba oddawania krwi, dlatego mieszkańcy Kijowa oddali rekordowe ilości tego cennego płynu, aby pomóc zarówno ukraińskim obrońcom, jak i rannym cywilom. Siostry zakonne, które pozostają w diecezji kijowsko-żytomierskiej, również zostały krwiodawcami, ponieważ mogą zrobić to, co Jezus zrobił dla nas, kiedy przelał swoją krew, abyśmy mogli żyć, aby uratować życie kogoś innego”.

Wojna trwa już kolejny tydzień i nie widać oznak ustania przemocy, a liczby opisujące rozgrywającą się tragedię wciąż rosną. Według oficjalnych danych ONZ, cytowanych we wspomnianym raporcie, od rozpoczęcia wrogiej inwazji z Ukrainy uciekło blisko 3 miliony ludzi. Według innych źródeł ukraińskich, ostrzał zniszczył 117 szpitali, 379 szkół i 43 karetki pogotowia. Zwierzchnicy katoliccy, zarówno na Ukrainie, jak i poza jej granicami, nadal apelują o natychmiastowe zawieszenie broni.

PKWP wspiera księży i osoby konsekrowane w diecezji kijowsko-żytomierskiej, aby mogli kontynuować swoją pracę duszpasterską i charytatywną. W 2021 r. organizacja prowadziła 41 projektów w diecezji, a od wybuchu wojny wspiera ponad 300 księży i osób zakonnych. Papieskie Stowarzyszenie udziela również doraźnej pomocy czterem greckokatolickim egzarchatom i dwóm łacińskim diecezjom na wschodzie Ukrainy, obejmującym Charków, Donieck, Zaporoże, Odessę i Krym. Pomoc Kościołowi w Potrzebie prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW