Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nie ma drogi do pokoju, pokój jest drogą

Sri LankaO. Malaka Leonard Fernando jest ministrem prowincjalnym wiceprowincji Matki Bożej z Lanki (Sri Lanka), Trzeciego Zakonu Franciszkanów. Jego rezydencja znajduje się zaledwie pół kilometra od Katuwapitiya, gdzie zbombardowano kościół św. Sebastiana. Zgromadzenie ma również klasztor tuż przed kościołem św. Sebastiana. Na szczęście żaden z braci nie został ranny.

ACN: Kiedy ojciec dowiedział się o wybuchach bomb?

W Niedzielę Wielkanocną odprawiałem Mszę św. poranną o godzinie 7:00 w pobliskim kościele. Zaraz po Mszy otrzymałem wiadomość o sześciu wybuchach, które miały miejsce w krótkim czasie w: Katuwapitiya, Colombo-Kochchikade, Baticaloa i w trzech hotelach w mieście Colombo.

UNICEF poinformował, że w masakrze zginęło ponad 47 dzieci. Czy innym dzieciom, da się wytłumaczyć, co się stało?

My, mieszkańcy Sri Lanki, cierpieliśmy wystarczająco przez 30 lat wojny z terrorystami. Myśleliśmy, że Sri Lanka stała się w końcu spokojnym miejscem. Ale wraz z wybuchami cała nasza nadzieja odeszła. Jesteśmy daleko od pokoju. Dziś znaczna liczba dzieci stała się ofiarami tych ataków. Dzieci są niewinne. Nie są w stanie zrozumieć, co się dzieje. Większość dzieci żyje w strachu, szkoły zostały zamknięte na kilka dni.

Czy kogoś z ojca rodziny dotknął ten atak?

Na szczęście żaden z moich krewnych nie ucierpiał, ale kilku bliskich przyjaciół zostało rannych, niektórzy zginęli.

Jak na ataki zareagowali chrześcijanie, czy czuć wśród nich strach?

Nikt nie spodziewał się, że tego rodzaju atak będzie miał miejsce w naszym kraju. Chrześcijanie Sri Lanki zawsze słuchają swoich duchownych i nie krzywdzą innych. Nie zmienia to faktu, że większość z nich odczuwa strach. Wynika to z tego, że atak był skierowany właśnie w chrześcijan. Teraz policja organizuje naloty i aresztowania osób, które prawdopodobnie są współodpowiedzialne za ataki.

Czy brał ojciec udział w ostatnich pogrzebach?

Oczywiście, dodatkowo poprosiłem współbraci franciszkanów o uczestniczenie w ceremonii.

Jakie słowa wybrzmiały podczas ostatniego pożegnania tych, którzy zginęli w atakach?

Mszę żałobną sprawował Jego Eminencja Malcolm kard. Ranjith. Hierarcha wyraził swój żal z powodu wybuchów, które miały miejsce w trzech kościołach podczas Mszy św. w niedzielę wielkanocną. W swoim Orędziu do narodu kard. Ranjith zaprosił ludzi do zachowania spokoju i poprosił ich, aby nie kierowali się wymierzaniem prawa wg własnych zasad. Jego Eminencja wyraził również swoje najgłębsze współczucie dla rodzin, które opłakują zabitych i życzył szybkiego powrotu do zdrowia rannym. Kardynał poprosił także opinię publiczną o hojność w oddawaniu krwi, gdyż po atakach brakuje jej w szpitalach.

Sri LankaA jakie jest ojca przesłanie, które powinno pójść w świat?

Nie ma drogi do pokoju, pokój jest drogą. Droga pokoju jest drogą miłości. Święty Franciszek, nasz patron, kochał ludzi i przyrodę. Podejmijmy wszelkie możliwe kroki, aby uniknąć przemocy i żyć spokojnie.

Czy istnieje specjalna modlitwa do Matki Bożej z Lanki, którą możemy podzielić się z naszymi dobroczyńcami, aby modlić się za Sri Lankę?

Dziękuję bardzo za troskę o nasz kraj. Niech Bóg Cię błogosławi! Codziennie odmawiamy następującą modlitwę za nasz kraj:

„O Matko Najmilsza i Czuła, Królowo i Patronko Sri Lanki, pokornie prosimy Cię, abyś spojrzała na nas - Twoje dzieci w godzinie naszej potrzeby. Najdroższa Matko, przyszłaś nam na ratunek w czasach zagrożenia, wojny i zniszczenia. W Twojej nigdy nie zawodzącej miłości do nas, gorliwie prosimy Cię, abyś rozproszyła fale przemocy, zabójstw i uzależnień oraz różne inne formy złych czynów, które chcą zakłócić jedność wśród ludzi.

Pomóż nam budować w naszym kraju Boże Królestwo Sprawiedliwości i Miłości. Zawierzamy Twojej troskliwej opiece i kierownictwu wszystkie rasy i narody naszego kraju. Pomóż nam doprowadzić do braterstwa, pokoju i jedności w naszym społeczeństwie. Prowadź losy naszego narodu i uzyskaj dla nas trwały pokój, abyśmy wszyscy mogli żyć jako bracia i siostry jednej rodziny. Amen”.

Wywiad przeprowadziła Maria Lozano z międzynarodowego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW