Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nepal: Fałszywe zarzuty o przymusowej konwersji na chrześcijaństwo

Monarchiści hinduistyczni mówią o milionie konwersji z hinduizmu na chrześcijaństwo, od momentu upadku monarchii.

W Nepalu hindusi i chrześcijanie protestują przeciwko skardze złożonej przez Kamal Thapa, szefa monarchistycznej partii Rastriya Pratajatantra Party, zgodnie z którą około milion ludzi zostało zmuszonych do konwersji z hinduizmu na chrześcijaństwo, od czasu upadku monarchii w tym kraju. Dla przywódców religijnych, te oskarżenia są fałszywe i szkodliwe dla stosunków między obu religiami.

W odpowiedzi na kłamstwa fundamentalistów hinduistycznych, Keshav Chaulagain, przywódca World Hindu Foundation powiedział: "Wiemy, że wielu hindusów praktykuje chrześcijaństwo, ale żaden z nich nie został poddany przymusowej konwersji". Chaulagain podkreśla, że chrześcijanie pomagają ludziom z różnych środowisk i religii. "To jest to - dodaje - co rzeczywiście prowadzi ludzi do zmiany wyznania".

Bp Anthony Sharma, katolicki arcybiskup Katmandu, stwierdził, że "chrześcijanie udzielają pomocy tym wszystkim, którzy jej potrzebują i nie namawiają nikogo na przejście na chrześcijaństwo. Ludzie przechodzą na chrześcijaństwo tylko dzięki Łasce Bożej. Chrzest następuje wtedy, gdy istnieje realne zainteresowanie chrześcijaństwem danej osoby i dopiero po dwóch latach katechizowania i przygotowania do chrztu".

Upadek monarchii hinduistycznej w 2006 r. i powstanie państwa świeckiego, spowodowały zmniejszenie roli i liczby fundamentalistów. Według KB Rokaya, działacza na rzecz praw człowieka, partia monarchistyczna posiada niewielkie wpływy i przywrócenia monarchii w rzeczywistości jest niemożliwe, dlatego też hinduistyczni ekstremiści podburzają ludność przeciwko chrześcijanom i innym mniejszościom religijnym.

Narayan Sharma, przywódca społeczności protestanckiej Nepalu, zauważa, że partie polityczne wykorzystują religię do zwiększania kapitału politycznego poparcia. „Zjawisko konwersji istnieje, ale nikt nie jest zmuszany do zmiany religii. Hinduistyczni ekstremiści widzą to inaczej, ale to nie jest powód, byśmy zaprzeczali, że wielu ludzi chce się z nami modlić". W Nepalu żyje około 150.000 chrześcijan, z których około 8.000 jest katolikami.

Pomimo dyskryminacji ze strony hinduistów, konwersje są coraz częstsze. Według szacunków wspólnoty katolickiej w Katmandu, w każdą niedzielę około 200 niekatolików uczestniczy we Mszy świętej w katedrze. (AsiaNews/PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW