Nepal: Chrześcijaństwo może stać się nielegalne przez nową konstytucję
25 sie 2015Pierwsze demokratyczne wybory w Nepalu miały miejsce w 2008 r. po krwawej wojnie domowej. Siedem lat później Nepal miał ukończyć swoją transformację z monarchii do świeckiej demokracji przez ogłoszenie nowej konstytucji. Jednak Zebranie Konstytucyjne nigdy jej nie ukończyło.
Chrześcijanie w Nepalu obawiają się, że zaproponowane poprawki do nowej konstytucji kraju, które po 7 latach dyskusji w Parlamencie prawdopodobnie weszły w życie 10 sierpnia bieżącego roku, mogą sprawić, że wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa może stać się niezgodne z prawem.
Chociaż według obowiązującego prawa w Nepalu próba nawrócenia osoby z jednej religii na drugą jest przestępstwem, to zaproponowane poprawki do konstytucji sprawią, że jakakolwiek działalność ewangelizacyjna może stać się niezgodna z prawem. Artykuł 31 punt 3 nowej konstytucji kraju stwierdza: „Jakakolwiek próba nawrócenia obywatela z jednej religii na inną, lub jakikolwiek akt lub zachowanie podważające, albo szkodliwe dla religii jednej osoby będzie ścigane sądownie”. Chrześcijanie w Nepalu obawiają się, że to prawo przyczyni się do wpisania „klauzuli przeciwko nawróceniu” do kodeksu karnego, przez które „sprawcy” nawrócenia jednej osoby na chrześcijaństwo mogą trafić do więzienia, lub otrzymać wysoką grzywnę.
Zaproponowane poprawki w konstytucji odnoszą się do wszystkich religii. Jednak nie istnieje żadne uzasadnienie tego, co stanowi „próbę nawrócenia”. W Nepalu, gdzie 80% mieszkańców stanowią wyznawcy Hinduizmu prawo zabraniające nawrócenia z jednej religii na drugą prawdopodobnie będzie wymierzone przeciwko chrześcijanom, którzy stanowią niecałe 3% populacji. Wyznawcy Chrystusa obawiają się, że jeśli proponowane poprawki do konstytucji kraju zostaną zatwierdzone to regularne działania chrześcijan, takie jak nabożeństwa w kościołach, które są dostępne dla wszystkich obywateli mogą stać się działaniami „ewangelizacyjnymi” i tym samym ściganymi przez prawo.
Pierwsze demokratyczne wybory w Nepalu miały miejsce w 2008 r. po krwawej wojnie domowej, w wyniku której Maoiści obalili hinduską monarchię w tym kraju. Siedem lat później Nepal miał ukończyć swoją transformację z monarchii do świeckiej demokracji przez ogłoszenie nowej konstytucji kraju. Jednak Zebranie Konstytucyjne nie ukończyło sporządzania nowej konstytucji kilkanaście razy. Kościół Katolicki nigdy nie posiadał statusu religii uznawanej przez państwo, a chrześcijanie w tym kraju skarżą się, że cierpią z powodu nierówności społecznej i prześladowania od wielu lat. Wyznawcy Chrystusa mieli nadzieję, że nowa konstytucja, otoczona nową demokracją świecką, zagwarantuje wszystkim równe prawa i wolność wyznania. „Według prawa posiadamy wolność wyznania i prawo wyboru religii według naszego uznania. Ludzie powinni mieć zagwarantowaną wolność dzielenia się swoją wiarą z innymi obywatelami i wolność odrzucania religii, która im nie odpowiada. Jednak słowo 'świecki’ nie zawsze oznacza wolność wyznania i możemy to zobaczyć w innych częściach świata”- powiedział w wywiadzie dla World Watch Monitor dr K.B. Royaka, były członek Narodowej Komisji d.s. Praw Człowieka w Nepalu.
Większość rzeczników nowej konstytucji stanowią członkowie Nacjonalistycznego ugrupowania politycznego w Nepalu Rashtriya Prajatantra Party, RPP, która zdobywa w tym kraju coraz większą popularność, a jej program wyborczy jest podobny do rządzącej partii politycznej w Indiach Bharatiya Janata Party, BJP, która po dojściu do władzy w 2014 roku zapoczątkowała niepohamowaną nienawiść wobec muzułmanów i chrześcijan. Pan Vishal Arora, który jest korespondentem agencji informacyjnej World Watch Monitor, twierdzi, że wpływ rządu BJP w Indiach odgrywa kluczową rolę w napędzaniu nepalskich polityków, wywodzących się z wysokiej kasty, aby Nepal ponownie stał się hinduskim krajem. „Oficjalnie lub nie oficjalnie wiele partii politycznych i polityków w Nepalu słucha tego, co mówi, lub co chce rząd Indii”- powiedział pan Arora.
Inne osoby chcą, aby słowo „świecki” zostało zastąpione zwrotem „wolność wyznania”. Jednak w najnowszym numerze gazety Kathmandu Post czytamy, że: „W teorii zwrot 'wolność wyznania brzmi pozytywnie, ale w praktyce ma drastyczne konsekwencje. W Nepalu większość wyznaniową stanowią wyznawcy Hinduizmu i prawie wszystkie najpotężniejsze osoby wyznają tą religię. Ci ludzie mogą sprawić, aby Hinduizm miał szczególny status w tym kraju, a poprawka w konstytucji, która mówi o wolności wyznania umożliwi im to. Dla porównania przedstawiciele mniejszości wyznaniowych mają niewielkie znaczenie polityczne i ekonomiczne”.
Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak
Źródło:https://www.worldwatchmonitor.org/2015/08/3961842/