Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Najkrwawszy rok dla chrześcijan

Sri LankaMiędzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) wyraziło zaniepokojenie w obliczu nasilających się ataków na chrześcijan na całym świecie. - Brutalne zamachy bombowe na kościoły i hotele na Sri Lance w niedzielę wielkanocną pokazują, że rok 2019 jest jednym z najkrwawszych lat dla chrześcijan - oświadczył prezes ACN, dr Thomas Heine-Geldern.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które niesie pomoc biednym i prześladowanym chrześcijanom w ponad 140 krajach, podsumowało kilka ataków antyreligijnych tylko w pierwszych czterech miesiącach br.:

  • Ataki islamistycznej milicji Séléka na katolickie stanowisko misyjne w diecezji Bangassou w Republice Środkowoafrykańskiej. W napaści zginęło kilkadziesiąt osób, a około 20 tys. uciekło w obawie przed kolejnymi atakami. Miało to miejsce na początku stycznia.
  • Atak islamistów na katedrę w Jolo (południowe Filipiny), w którym zginęło 20 osób, a rannych zostało blisko 90 osób. Atak odbył się pod koniec stycznia.
  • Atak członków plemienia pasterzy Fulani (w większości muzułmanie) na chrześcijańskich rolników w nigeryjskim stanie Kaduna w połowie marca. W ataku zginęło 130 osób.
  • Atak ekstremistycznych nacjonalistów hinduskich na szkołę katolicką w indyjskim stanie Tamil Nadu pod koniec marca.

Chrześcijanie, jako ofiary globalnego rozwoju

Okrucieństwa na Sri Lance wyznaczają krwawą kulminację trendu, który trwa już od kilku lat - prześladowania chrześcijan nie znają granic. - Nie ma żadnej litości dla niewinnych ludzi, którzy często stają się kozłami ofiarnymi globalnego rozwoju - podkreśla Heine-Geldern.

Po atakach na Sri Lance odpowiedzialność wzięły na siebie bojówki Państwa Islamskiego. Służby bezpieczeństwa przyjmują założenie, że zamachy bombowe mogły zostać zorganizowane w odwecie za masakrę w Christchurch w Nowej Zelandii, gdzie w połowie marca 28-letni mężczyzna zabił 49 osób w dwóch meczetach.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje również na ciągłe zagrożenie płynące od islamskich ekstremistów na Bliskim Wschodzie, a także na przemoc ze strony Boko Haram w północnej Nigerii. - Stwierdzenie, że ISIS zostało zdemilitaryzowane i już nie istnieje, jest błędem. Ideologia żyje, podobnie jak jej zwolennicy, kanały kontaktowe wydają się działać. Nasi partnerzy projektu na Bliskim Wschodzie nadal są bardzo zaniepokojeni - stwierdza prezes.

Sri LankaReligia jako broń polityczna do pogrążania krajów w chaosie

Ostatnio pojawiły się dodatkowe zagrożenia, które dotykają innych części świata – Meksyk, Nikaraguę czy Wenezuelę, gdzie biskupi i księża cierpią z powodu ataków wywołanych przez sprawy polityczne. - Jest to mieszanka ideologii politycznej i oskarżeń, że Kościół wtrąca się do polityki, ponieważ wzywa ludzi do przeciwstawienia się autorytarnym rządom i korupcji. To sprawia, że jest jednym z głównych ofiar tej manipulacji - mówi Heine-Geldern.

W wielu częściach świata religia jest wykorzystywana jako broń polityczna do destabilizacji krajów i pogrążania ich w chaosie. To, kontynuuje Heine-Geldern: „dzieje się ponownie na Sri Lance. W tym miejscu Kościół bardzo usilnie stara się zapobiec atmosferze oburzenia, złości i zemsty, aby nie doszło do eskalacji konfliktu. Stabilność społeczna opiera się w dużej mierze na pokojowym współistnieniu różnych wyznań. Jest to coś, co wielu naszych partnerów projektowych stara się osiągnąć”.

Rzadko zdarza się, aby ataki antychrześcijańskie przyciągały uwagę opinii publicznej. W ten sposób rodzi się niebezpieczna sytuacja, która prowadzi do zobojętnienia. Przykładem jest Pakistan, gdzie wielu chrześcijan było zabijanych lub trzymanych w więzieniach za rzekome bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. O ich losie usłyszeliśmy dzięki Asi Bibi, która najpierw została skazana na śmierć, a następnie po kilku latach spędzonych w więzieniu uniewinniona przez sąd. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) wraz z innymi organizacjami prowadziło kampanię na rzecz jej uwolnienia. Mimo to los Asi Bibi nadal jest niepewny.

Religijne i polityczny ekstremizmy: główne przyczyny prześladowań

Ekstremistyczny islam, nadmierny nacjonalizm i autorytarne ideologie są nadal głównymi czynnikami prześladowania chrześcijan i innych mniejszości religijnych. Taki jest również wniosek płynący z najnowszego Raportu o Wolności Religijnej, który przedstawiło ACN w listopadzie 2018 r. Raport prezentuje sytuację w 196 krajach: - z wielkim niepokojem zauważamy, że żaden z tych trzech trendów nie zmniejszył się - wręcz przeciwnie. Jest to obecnie widoczne m. in. w państwach afrykańskich, takich jak Burkina Faso, Niger i Benin, gdzie wrogość wobec misjonarzy, kapłanów i mniszek dramatycznie wzrosła. Ludzie w wielu miejscach żyją w ciągłym strachu - dodaje Heine-Geldern.

Według prezesa ACN ten niepokojący rozwój musi zostać zakończony: „obowiązkiem rządów i ONZ jest doprowadzenie do pokoju, zagwarantowanie wolności religii i odparcie ataków antyreligijnych. Rolą Kościoła jest być przy prześladowanych chrześcijanach poprzez modlitwę i aktywne wsparcie”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) prowadzi kampanię na rzecz wolności religijnej od ponad 70 lat. W obliczu narastającej przemocy wobec chrześcijan jest to sprawa godna wszelkiego wsparcia i wysiłku.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW