Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Najgorszy antychrześcijański atak” w historii Pakistanu

Międzynarodowa presja jest niezbędna, aby zapewnić sprawiedliwość ofiarom z Jaranwala.

Zdj. ACN International / Podpalony kościół i płonące meble na ulicy w Jaranwala, Pakistan, 17.08.2023.

– Dopóki nie zostanie wymierzona sprawiedliwość, ofiary z Jaranwala nigdy nie znajdą ukojenia. Nigdy nie poczują się bezpiecznie. Zachód powinien domagać się sprawiedliwości, a rząd Pakistanu będzie go słuchał, ponieważ jest uzależniony od niego w kwestii handlu i pomocy. Zachód powinien zapytać nasz rząd dlaczego chrześcijanie w naszym kraju są prześladowani i co władze robią w tej sprawie – mówi w rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) ks. Abid Tanveer, wikariusz generalny diecezji Faisalabad. Jego zdaniem międzynarodowa presja jest niezbędna, aby zapewnić ściganie sprawców ataków w Jaranwala w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Według doniesień medialnych 16 sierpnia tłum ok. 7 tys. osób zaatakował 26 kościołów i kaplic, a także cmentarz i setki chrześcijańskich domów. Biskupi Pakistanu określili go „najgorszym antychrześcijańskim atakiem” w historii kraju. Ksiądz Tanveer podkreślił też obawy związane z korupcją w pakistańskim systemie prawnym. Jego zdaniem istnieje 50% szans, że ofiarom z Jaranwala zostanie wymierzona sprawiedliwość. – Wiele osób wciąż odczuwa strach. Nieustannie zastanawiają się, gdzie i kiedy nastąpi kolejny atak. Wydarzenia z Jaranwala ujawniły, jak daleko ekstremiści są gotowi się posunąć jeśli chodzi o niszczenie domów i kościołów – dodaje duchowny. Ataki zostały wywołane oskarżeniem o bluźnierstwo dwóch chrześcijan, a w odpowiedzi na obawy, że dalsze oskarżenia tego rodzaju rozprzestrzenią się w szkołach, 50 uczniów z Jaranwala przerwało naukę i wyjechało do pobliskich hosteli w Gojra i Yohannabad niedaleko Lahore.

Ks. Tanveer pochwalił maulana - przywódców muzułmańskich - za szybkie potępienie ataków i powiedział, że bardzo ważne jest, aby ich zwolennicy słuchali ich przesłania pokoju i szacunku dla różnorodności religijnej. – Maulani bardzo otwarcie potępili ataki, mówiąc, że są one zasadniczo sprzeczne z islamem. Wypowiedzieli się bardzo jasno. Ich słowa mogą wiele zmienić, zwłaszcza że zostały wypowiedziane z taką mocą. Maulani zapewnili nas, że są z nami i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby domagać się sprawiedliwości – podkreśla wikariusz generalny diecezji Faisalabad.

Zdj. Caritas Pakistan Faisalabad / Pomoc rozdzielana poszkodowanym mieszkańcom Jaranwala, Pakistan.

Ks. Tanveer podziękował PKWP za ogłoszoną w ubiegłym tygodniu pomoc w wysokości 130 tys. funtów pakistańskich dla chrześcijan z Jaranwala, których domy zostały zniszczone w wyniku przemocy (ZOBACZ: https://pkwp.org/newsy/pakistan_pomagamy_odbudowac_zniszczone_zycie). Organizacja charytatywna zapewni ubrania, sprzęt kuchenny, pościel, materace i artykuły papiernicze dla dzieci w wieku szkolnym. – Przez wiele lat Pomoc Kościołowi w Potrzebie była wielkim wsparciem dla naszej diecezji, tak samo jest teraz po dramatycznych wydarzeniach w Jaranwala. Z głębi serca chcemy złożyć nasze serdeczne wyrazy wdzięczności pracownikom i dobroczyńcom PKWP. Modlimy się za was z wdzięcznością – zapewnia kapłan.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW