Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Nadzieja związana z fatwą Wielkiego Muftiego

Pakistan – sprawa niepełnoletniej uprowadzonej Mairy Shahbaz

Nadzieja związana z fatwą Wielkiego MuftiegoMaira Shahbaz, 14-letnia katoliczka z Faisalabadu, Pakistan

Wracamy do sprawy, o której informowaliśmy w maju i czerwcu (https://pkwp.org/newsy/kolejne_porwanie_14_letniej_chrzescijanki_w_pakistanie

https://pkwp.org/newsy/rodzina_uprowadzonej_14_letniej_chrzescijanki_wnosi_sprawe_do_sadu_najwyzszego)

Nowa nadzieja wstąpiła w rodzinę, walczącą o powrót do domu 14-letniej chrześcijanki, Mairy Shahbaz, po tym, jak Wielki Mufti z miejscowego meczetu wydał fatwę. Muhammad Asad Ali Rizvi Efi wydał islamskie orzeczenie (fatwę) w imieniu meczetu Sunni Rizvi Jammah, Jhung Bazar, Faisalabad, potępiając jako fałszywy (batil) akt małżeństwa przedstawiony w sądzie przez Mohamada Nakasha. Ten ostatni twierdzi, że jest legalnie zaślubiony Mairą. Kiedy sprawa była rozpatrywana w Trybunale Sędziowskim w Faisalabadzie, Nakash twierdził, że ożenił się z Mairą w październiku zeszłego roku, podczas gdy rodzina utrzymywała, że ma ona zaledwie 13 lat. Porywacz twierdzi, że Maira ma 19 lat. Jej rodzina przedstawiła w sądzie akt urodzenia oraz oficjalne dokumenty kościelne i szkolne potwierdzające, że urodziła się w 2005 roku.

Przypomnijmy, dwóch chrześcijan zeznało, że widziało Mohamada Nakasha i dwóch jego wspólników z bronią palną w rękach, porywających Mairę popołudniu 28 kwietnia 2020 r. - podczas gdy kraj był zamknięty z powodu pandemii koronawirusa. Trybunał Sędziowski w Faisalabadzie rozstrzygnął na korzyść Nakasha już w maju, ale rodzina Mairy ma nadzieję, że interwencja Wielkiego Muftiego będzie miała kluczowe znaczenie w rozprawie apelacyjnej, która odbędzie się w Sądzie Najwyższym w Lahore. Adwokat rodziny, Khalil Tahir Sandhu, złożył już wniosek o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu odwoławczym w sądzie wyższej instancji w Lahore, ale ze względu na przerwę w obradach do września, nie ustalono jeszcze terminu.

Lala Robin Daniel, przyjaciel rodziny i działacz na rzecz praw człowieka w Faisalabadzie, który prowadzi kampanię na rzecz powrotu Mairy, powiedział: „Jeśli chodzi o to, jak postrzega się małżeństwo w społeczności muzułmańskiej, interwencja Wielkiego Muftiego jest znacząca”. Ponadto dodaje on: „Przedstawiony przez Nakasha akt małżeństwa jest niewątpliwie fałszywy. Podpis imama potwierdzający zawarcie małżeństwa nie jest prawdziwy, nie ma też wzmianki o istnieniu wcześniejszego małżeństwa Nakasha, jak również nie ma zgody kobiety, z którą ożenił się wcześniej - wszystko wskazuje na to, że przedstawiony w sądzie dokument jest oszustwem”. Daniel poinformował też, że chociaż policja poczyniła postępy w śledzeniu Nakasha, dokładne miejsce jego pobytu pozostaje nieznane i wydaje się, że się ukrywa.

Matka Mairy, Nighat Shahbaz, która podczas rozprawy w maju dostała ataku serca i trafiła do szpitala, powiedziała Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), przebywając w swoim domu w Madina Town niedaleko Faisalabadu, że tęskni za powrotem córki: „Każdej nocy o drugiej nad ranem budzę się i modlę się do Pana, aby odpowiedział na moje modlitwy o powrót Mairy do nas. Nikt nie ma prawa zabierać dziecka rodzinie bez zgody matki. Odebrano mojej córce dzieciństwo, młodość i wszystko, co znała.”

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW