Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Myanmar: „Przelaliśmy wystarczająco dużo krwi” - Konferencja Episkopatu wzywa do dialogu po przewrocie wojskowym.

Po przewrocie wojskowym w Birmie konferencja biskupów tego kraju zaapelowała o pokój do stron konfliktu i do świata.

MyanmarZdjęcie ACN: kard.Charles Bo, Birma

„Przeżywamy najtrudniejszy okres w naszej historii” - piszą biskupi we wspólnej deklaracji z 4 lutego, przekazanej Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zawiera ona podpisy przewodniczącego konferencji, arcybiskupa Charlesa Maunga, kardynała Bo z Yangon (Rangun) oraz sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu, biskupa pomocniczego Johna Saw Yaw Han z Rangunu.

Birmańscy biskupi wzywają obywateli do zachowania spokoju pomimo „nieoczekiwanych, wstrząsających wydarzeń” i do powstrzymania się od przemocy: „Przelaliśmy wystarczająco dużo krwi”. Istnieją również pokojowe formy protestu. Konferencja kieruje błagalny apel do lekarzy i pielęgniarek, którzy zaprzestali pracy w proteście przeciwko działaniom wojska: „Przeżywamy czas pandemii. (...) Nie zostawiajcie ludzi w potrzebie!"

„Mieszkańcy Myanmaru są zmęczeni pustymi obietnicami”

W swoim oświadczeniu biskupi zwracając się do wojska, znanego jako Tatmadaw w Birmie, piszą co poszło nie tak w procesie demokratyzacji w ostatnich latach: „Czy brakowało dialogu między wybranymi przedstawicielami rządu a Tatmadaw?”. Wojsko natomiast zarzuca, że oszustwa wyborcze popełnione podczas wyborów parlamentarnych w listopadzie można rozwiązać „w drodze dialogu w obecności neutralnych obserwatorów”.

„Teraz mamy obietnice demokracji po śledztwie i nowych wyborach. Mieszkańcy Myanmaru są zmęczeni pustymi obietnicami ”- zauważa sceptycznie Konferencja Episkopatu i pyta, jak wojsko zamierza zdobyć zaufanie ludzi. Ważnym krokiem w tym kierunku jest uwolnienie członków poprzedniej partii rządzącej NLD (Narodowa Liga na rzecz Demokracji) i innych więźniów: „Obiecaliście demokrację. Zacznijcie od ich uwolnienia. Świat Was zrozumie ”.

Biskupi zwracają się do byłej szefowej rządu i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, która również została aresztowana przez wojsko, a teraz ma zostać oskarżona o przestępstwa gospodarcze: „Zawsze będziesz głosem naszego narodu. (...) Jesteś matką narodu. Prawda zwycięży ”. Jednocześnie Konferencja Episkopatu podkreśla, że „ostatnie wydarzenia były oparte na braku dialogu i wzajemnej akceptacji ”. „Proszę, posłuchajcie innych”.

Ostrzeżenie przed sankcjami z zagranicy

Na koniec, w swoim apelu do społeczności światowej, biskupi podziękowali za współczucie w obliczu ostatnich wydarzeń. Ale ostrzegają też przed pochopnymi reakcjami: „Sankcje i wyroki nie przyniosły rezultatów. Zamykają drzwi i kończą dialog ”. Sankcje ekonomiczne „...sprawiłyby, że miliony ludzi z powrotem będzie żyła w ubóstwie”. Wspólnota międzynarodowa musi uznać szczególną sytuację i historię Mjanmy. „Jedynym sposobem jest zachęcenie do pojednania” – przekonują hierarchowie. „Pokój jest możliwy. Pokój to jedyna droga. Demokracja jest jedynym światłem na tej drodze”.

W nocy 1 lutego wojsko w Birmie powróciło do władzy po rozpoczęciu demokratycznych reform dziesięć lat temu. Według wojska powodem zamachu stanu były zarzuty fałszerstwa wyborczego w listopadowych wyborach parlamentarnych. Aung San Suu Kyi wygrała wybory bezwzględną większością głosów. Według obserwatorów wyborów, nie ma dowodów na poparcie zarzutów wobec wojska. Siły zbrojne wprowadziły całoroczny stan wyjątkowy w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej. Potem odbędą się wybory. Jednak jest to kwestionowane przez obserwatorów. Stany Zjednoczone i Europa zagroziły sankcjami wobec tego kraju.

Według raportu: „Wolność religijna na świecie” opublikowanego przez PKWP, około 8 procent z 54 milionów mieszkańców Myanmaru należy do wyznania chrześcijańskiego, a liczba katolików wynosi od jednego do dwóch procent. Chrześcijanie są wielokrotnie narażeni na dyskryminację ze strony radykalnych buddystów, zwłaszcza że wielu chrześcijan należy do mniejszości etnicznych.

Tłum. Angelika Tabor, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW