Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Myanmar: Pomoc Kościołowi w Potrzebie wzywa do modlitwy za azjatycki kraj

Prezydent Wykonawczy PKWP Thomas Heine-Geldern popiera apel papieża Franciszka.

MyanmarZdj. ACN International / Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy Pomoc Kościołowi w Potrzebie

W obliczu eskalacji przemocy w Myanmar, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wzywa chrześcijan na całym świecie do modlitwy. Prezydent Wykonawczy PKWP Thomas Heine-Geldern wyjaśnia: "Chrześcijanie na całym świecie mogą jedynie patrzeć na Myanmar z najgłębszym niepokojem. Z tego powodu wyraźnie popieramy apel papieża Franciszka: Zakończcie przemoc! Módlmy się o to, szczególnie w okresie świąt wielkanocnych."

W połowie marca, w odpowiedzi na przemoc stosowaną przez juntę wojskową wobec ruchu prodemokratycznego w tym azjatyckim kraju, papież Franciszek wezwał do wyrzeczenia się przemocy i rozpoczęcia dialogu. W miniony weekend doszło do najkrwawszych starć od czasu zamachu stanu, który rozpoczął się 1 lutego. Według doniesień prasowych, siły bezpieczeństwa zabiły ponad 100 osób. Szacuje się, że od początku zamachu stanu, życie straciło już ponad 500 osób.

"Jestem wstrząśnięty wiadomościami, które dotarły do nas z Myanmaru. Stopień brutalności, z jaką siły bezpieczeństwa działały w ten weekend, wydaje się być większy niż kiedykolwiek. Uzbrojone w sprzęt wojskowy służby były najwyraźniej gotowe strzelać do każdego, kogo zobaczyły na ulicy" - wyjaśnił Heine-Geldern.

Zdaniem Thomasa Heine-Gelderna nie ma co liczyć na szybkie zakończenie konfrontacji. "Według ekspertów, żadna ze stron - ani wojsko, ani ruch prodemokratyczny - nie jest gotowa do wycofania się. Wojsko uważa, że ma prawo terroryzować ludzi w dążeniu do "stabilności i bezpieczeństwa". Jednak ruch na ulicach, prowadzony przez młodych ludzi, jest zdecydowany uwolnić kraj od dyktatury wojskowej. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć."

Z tego powodu Heine-Geldern pilnie wzywa do duchowego współczucia. "Nasze źródła mówią nam o najgłębszym wewnętrznym i zewnętrznym cierpieniu. Potrzebujemy więcej modlitwy. Potrzebujemy pokoju i pojednania. Proszę włączcie naród Myanmaru do swoich codziennych modlitw".

Jednak świadectwo Kościoła katolickiego w Myanmarze napawa nadzieją. "Poruszające są obrazy siostry zakonnej, która klęka, aby zablokować drogę wojskom, błagając o zakończenie przemocy. Katolicki ksiądz, który wraz z protestanckim duchownym zdołał wynegocjować wycofanie się policji i demonstrantów, jest kolejnym mocnym przykładem. Miejmy nadzieję, że ich działania zmiękczą serca tych, którzy rządzą” – komentuje Prezydent Wykonawczy PKWP.

Tylko około ośmiu procent mieszkańców Myanmaru to chrześcijanie. Zdecydowana większość ludności wyznaje wiarę buddyjską. PKWP wspiera lokalny Kościół katolicki poprzez finansowanie szkoleń i dokształcanie zakonników, księży, a także katechezy dla wiernych. Inne projekty koncentrują się na budowie i renowacji kościołów, kaplic, domów parafialnych i klasztorów, a także ośrodków społecznych i szkoleniowych.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW