Mozambik: Krzyż z połamanym Chrystusem
28 sty 2022„Oblicze Jezusa w Cabo Delgado”
Zdj. ACN International / Wierni z Mieze stworzyli krucyfiks, który ma symbolizować cierpienie tamtejszej społeczności: ciało Chrystusa – stopy, ręce i głowa – są w oddzielnych kawałkach.
Jak mogliby zapomnieć o ataku na misję katolicką w Nangololo, w dzielnicy Muidumbe w Cabo Delgado? Bez wątpienia był to jeden z najbardziej okrutnych ataków, jakie miały miejsce w diecezji Pemba, najbardziej na północ wysuniętym regionie Mozambiku, od czasu, gdy dżihadyści rozpoczęli swoje rządy terroru w październiku 2017 r. Tamtejsza misja katolicka, druga najstarsza w diecezji Pemba, została zniszczona i praktycznie nic z niej nie ocalało. Spalono wiele domów chrześcijan, a także kościół, dom mieszkalny księży i klasztor sióstr zakonnych oraz budynki radia społecznego Nangololo. Ponadto w czasie ataków na stadionie piłkarskim w pobliskim Muatide doszło do masakry ponad 50 młodych ludzi. Uważa się, że egzekucje dokonane przez terrorystów miały miejsce między 6 a 8 listopada 2020 roku. Relacje ocalałych opowiadają o „agonii” ponad 50 ściętych osób. Według źródeł PKWP, prawie wszyscy ci, którzy kiedyś mieszkali w regionie Muidumbe, zostali zmuszeni do ucieczki i podjęcia próby rozpoczęcia życia w innym miejscu w kraju, czy to w obozach dla uchodźców, czy u krewnych i przyjaciół w innych odległych wioskach i miastach.
Przestrzeń modlitwy
Brazylijski misjonarz, ksiądz Edegard Silva, salezjanin, również musiał opuścić Muidumbe. Trudno mu zapomnieć o tragedii, która wydarzyła się tam w tamtych listopadowych dniach. Obecnie pracuje w Mieze w zachodniej części diecezji Pemba, w parafii Matki Bożej z Góry Karmel, gdzie stworzył specjalne miejsca do modlitwy. Jedno z nich służy do odprawiania Drogi Krzyżowej, drugie do odmawiania „Różańca misyjnego”. Oba miejsca są otwarte, bez drzwi, więc każdy może przyjść i dołączyć swój głos do modlitwy chrześcijan na całym świecie. Za każdym razem, gdy katolicy odprawiają tutaj Drogę Krzyżową, wspominają przemoc i śmierć panującą w Cabo Delgado.
Wspomnienie skrajnej przemocy
Z drewna zabranego z jednego z domów spalonych podczas ataku w dzielnicy Muidumbe, wierni stworzyli krucyfiks, który ma symbolizować cierpienie tamtejszej społeczności. „Krzyż został wykonany ze zwęglonego drewna z domu jednego z chrześcijan, a postać Chrystusa jest zrobiona z połamanych kawałków, ponieważ chcieliśmy przypomnieć sytuację tak wielu ludzi, mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zostali pocięci na kawałki” – wyjaśnia ks. Edegard. „Całe ciało Chrystusa – stopy, ręce i głowa – są w oddzielnych kawałkach, jako wyraz rzeczywistości przeżywanej przez tak wielu ludzi tutaj, w strefie wojny w Cabo Delgado”.
Zdj. ACN International / Przy wejściu do miejsca modlitwy znajduje się mała tabliczka z napisem „Oblicze Jezusa w Cabo Delgado”.
Cierpienie ludzi
Krucyfiks ze zwęglonego drewna z postacią Chrystusa w kawałkach jest centralnym punktem Drogi Krzyżowej, która została utworzona w niewielkiej przestrzeni wykonanej z drewnianych palików i pokrytej słomą, tak jak wszystkie domy w wioskach tego regionu. Przy wejściu znajduje się mała tabliczka z napisem „Oblicze Jezusa w Cabo Delgado”. Tuż obok znajduje się otwarta przestrzeń z gigantycznym różańcem wyrysowanym w piaszczystej ziemi, który ma przypominać, jak wyjaśnia ksiądz Edegard, o „maryjnym wymiarze Kościoła i solidarności w tak wielu miejscach na świecie”. W Cabo Delgado ludzie dużo się modlą. Modlitwa ludu uciskanego przemocą wyraża także żywotność Kościoła, który, choć ubogi materialnie, jest bardzo bogaty w powołania, w braterstwo, a przez to jest przykładem dla świata.
Siła modlitwy
„Jest pewien piękny aspekt tej modlitwy” – wyjaśnia salezjański misjonarz. „W każdej Mszy św. jest zawsze modlitwa o pokój dla całego Mozambiku, a także dla reszty świata. Nie prosimy o pokój tylko w Cabo Delgado, ponieważ rzeczywistość wojenna nie jest czymś, co istnieje tylko tutaj. Różaniec otwiera nas na cały świat – to właśnie rozumiemy pod pojęciem <Różańca misyjnego>. Za każdym razem, kiedy się nim modlimy, prosimy o pokój na wszystkich kontynentach, o solidarność dla wszystkich i dla nas samych. Kiedy powierzamy nasze cierpienia w modlitwie, nie chcemy się modlić tylko za cierpienia Cabo Delgado, ale także za cierpienia i za krzyże świata”.
Zdj. ACN International / Różaniec otwiera nas na cały świat – to właśnie rozumiemy pod pojęciem <Różańca misyjnego>. Za każdym razem, kiedy się nim modlimy, prosimy o pokój na wszystkich kontynentach.
W Cabo Delgado odnotowuje się bardzo wysoką liczbę ofiar przemocy, terroryzmu i nietolerancji religijnej. Od początku konfliktu zginęło ponad trzy tysiące osób, a ponad 850 tysięcy zostało przesiedlonych. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) realizuje obecnie kilka projektów pomocowych w zakresie integracji społecznej oraz pomocy duchowej dla osób wysiedlonych w Cabo Delgado: pomoc duchowa, dostęp dzieci i młodzieży do edukacji szkolnej, działania na rzecz samowystarczalności. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych archiwalnych artykułach:
https://pkwp.org/newsy/mozambik_pomoc_psychologiczno_socjalna_dla_przesiedlencow_z_cabo_delgado
https://pkwp.org/newsy/terror_covid_19_cholera_polnocny_mozambik_krwawi_z_wielu_ran