Morderstwa w kościele w Nicei we Francji
30 paź 2020Oświadczenie ACN International
Königstein, Niemcy, 30.10.2020 r.
Thomas Heine-Geldern, Prezydent Zarządzający Stowarzyszenia PKWP:
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) jest głęboko wstrząśnięte straszliwym atakiem, który miał miejsce wczoraj rano w bazylice Notre-Dame w Nicei we Francji, w wyniku którego zginęły trzy osoby, w tym kobieta przez ścięcie głowy.
PKWP potępia ten czyn przemocy, kolejny akt terrorystyczny we Francji i jeszcze jeden z długiej listy przestępstw przeciwko chrześcijanom na świecie.
Nasze myśli i modlitwy są skierowane ku ofiarom, rannym, ich rodzinom i całej francuskiej wspólnocie katolickiej. Jednocześnie wzywamy wszystkich przywódców politycznych i religijnych na świecie do zdecydowanego i wyraźnego potępienia tego radykalnego ataku islamskiego.
Jak napisali biskupi francuscy, ludzie ci zostali zaatakowani, ponieważ byli w kościele i ponieważ „reprezentowali symbol” przeznaczony do zniszczenia.
Uważamy, że chrześcijanie w Europie znajdują się obecnie pomiędzy radykalnym i natarczywym atakiem na dwóch frontach: jednym, który chce zniszczyć ich korzenie i stworzyć czysto indywidualistyczne społeczeństwo bez Boga oraz drugim, który został zradykalizowany i chce siłą narzucić islamski fundamentalizm, siejąc terror i przemoc, jak to miało miejsce w Nicei, nadużywając imienia religii i Boga.
Chociaż w obliczu wszelkiego rodzaju radykalizmu musimy zabrać głos oraz dać stanowczą i zdecydowaną odpowiedź, nie może to być jednak źle pojęta „wolność słowa”, która prowadzi do obrażania i ośmieszania symboli wiary lub religii innych ludzi. Wolność jest naszym najważniejszym prawem, ale nikt nie powinien w jej imię naruszać naturalnych praw jednostek i obrażać uczuć religijnych.
Benoit de Blanpré, dyrektor ACN Francja:
„Dziś we Francji mordowani są chrześcijanie. Poprośmy o wstawiennictwo księdza Jacques’a Hamela, który również został zamordowany w swoim kościele 26 lipca 2016 roku, aby to barbarzyństwo ustało i aby chrześcijanie mogli swobodnie wyznawać swoją wiarę”.