Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Mojżesz w Zambii: historia nowej katedry

Katedra Świętej Trójcy w diecezji Monze sfinansowana przez PKWP.

ZambiaZdj. ACN International / Konsekracja nowej katedry w diecezji Monze podczas Mszy świętej z udziałem biskupa Raphaela Mweempwy, 3 września 2022 r.

Podczas gdy w wielu częściach rozwiniętego świata kościoły są zamykane lub stoją puste, katolicka wspólnota w Monze w południowej Zambii świętuje właśnie otwarcie nowej świątyni. Dzięki hojności dobroczyńców Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) katolicy z Monze mają nową katedrę, która lepiej służy ich potrzebom i usprawnia działania ewangelizacyjne.

Biskup Moses Hamungole z Monze, podobnie jak wielki Mojżesz ze Starego Testamentu, poprowadził swój lud w misji budowy, ale podobnie jak prorok, został on wezwany do domu Ojca, zanim zobaczył ukończoną katedrę.

Stara katedra w diecezji Monze została zbudowana w świetnej lokalizacji, w samym centrum miasta. Jednak wraz z jego rozwojem i wzrostem populacji do około 30 tys., biskup stwierdził, że potrzebna jest nowa przestrzeń.

„Obecna katedra znajduje się w centralnej dzielnicy biznesowej, a natężenie hałasu wpływa na działalność duszpasterską, zwłaszcza podczas głównych uroczystości liturgicznych. Teren kościoła jest również ograniczony, co uniemożliwia budowę nowych obiektów, takich jak parking i klasy katechetyczne, których potrzebujemy” - wyjaśniał biskup Moses Hamungole w rozmowie z PKWP, gdy po raz pierwszy zaczął myśleć o projekcie budowy.

Drugi powód podany przez biskupa był pozytywny: katedra nie była już wystarczająco duża dla katolickiej populacji w Monze. „Oznacza to, że w każdą niedzielę musiałem celebrować cztery Msze św.” - tłumaczył hierarcha.

Wreszcie pojawiła się również ważna kwestia ewangelizacji. „Wobec szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się kościołów protestanckich, pomyśleliśmy, że szukanie miejsca na obrzeżach miasta i budowa nowego kościoła pomoże nam ostatecznie rozwinąć nową parafię dla ewangelizacji”.

Papież błogosławi kamień węgielny

Mając gotowy plan i mając za sobą swoich ludzi, biskup Moses zabrał się do pracy. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy, zakupiono ziemię od rządu, a w marcu 2017 roku delegacja odwiedziła papieża Franciszka w Rzymie, który pobłogosławił kamień węgielny. PKWP zobowiązało się również do zapewnienia pomocy finansowej.

Opóźnienia rządu w wydawaniu pozwoleń na budowę, a także wszelkie trudności związane z pandemią Covid-19, spowolniły budowę, ale w końcu w sobotę 3 września 2022 r. nowa katedra została poświęcona. Biskup Moses nie doczekał jednak końca rozpoczętego projektu, gdyż zmarł na Covid w styczniu 2021 roku.

Z okazji inauguracji katedry nowy biskup Monze, Raphael Mweempwa, wspominał swojego poprzednika i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pomogli diecezji w tym czasie, w tym PKWP.

„Dzięki łasce Boga zakończyły się prace budowlane nad nową katedrą Świętej Trójcy w diecezji Monze. Dzięki Waszym modlitwom i ofiarności projekt ten został pomyślnie zakończony. Do Was kierujemy słowa: dziękuję! Zapewniamy Was o naszych modlitwach i prosimy naszego kochającego Boga, aby nadal błogosławił Wam i Waszej szlachetnej pracy” - napisał bp Mweempwa w przesłaniu do dobroczyńców PKWP.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW