Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Modlitwa Papieża do Matki Nadziei

15 sierpnia 2020 Papież Franciszek modlił się o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, „Matki Nadziei” za prześladowanych chrześcijan Nigerii i o zachowanie pokoju w całej Afryce.

Modlitwa Papieża do Matki Nadziei

„Dzisiaj chciałbym się szczególnie modlić za ludność północnego regionu Nigerii, ofiary przemocy i ataków terrorystycznych” - powiedział papież Franciszek w swoim przemówieniu na Anioł Pański. „Dziewica Maryja, którą dziś kontemplujemy w niebiańskiej chwale, jest Matką Nadziei. Wzywajmy Jej wstawiennictwa we wszystkich sytuacjach na świecie, które najbardziej potrzebują nadziei: nadziei na pokój, na sprawiedliwość, na godne życie”- wzywał Papież. Jak wynika z raportu z 15 maja br. nigeryjskiej organizacji praw człowieka, International Society for Civil Liberties and the Rule of Law (Intersociety), w Nigerii zginęło do tej pory ponad 600 chrześcijan. Z tego samego raportu wynika, że od czerwca 2015 r. w Nigerii zabito nawet 12 000 chrześcijan, podpalono farmy, a księża i seminarzyści stali się celem porwań i okupu. W lipcu członkowie tzw. Państwa Islamskiego w prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) opublikowali nagranie wideo z egzekucji pięciu porwanych chrześcijańskich pracowników organizacji humanitarnych. ISWAP to oderwana frakcja Boko Haram, kolejna islamska ekstremistyczna grupa terrorystyczna w Nigerii.

Biskup Matthew Hassan Kukah z Sokoto w Nigerii powiedział, że systematyczna przemoc może już stanowić ludobójstwo, dodając, że wielu muzułmanów również było ofiarami przemocy. „Nieskuteczność sił zbrojnych uczyniła terrorystów odważniejszymi. Pojawiają się również kwestie współudziału sił zbrojnych na różnych szczeblach” - powiedział bp Kukah w wywiadzie opublikowanym 6 sierpnia. „Słyszymy obietnice ze Stanów Zjednoczonych i Europy i wszystkie one są bez pokrycia” - dodał nigeryjski biskup.

W swojej modlitwie za ofiary przemocy w Nigerii Papież Franciszek przywołał tytuł Maryi, który został niedawno dodany do Litanii Loretańskiej: „Matka Nadziei”. Papież zatwierdził włączenie trzech dodatkowych wezwań Litanii do Najświętszej Maryi Panny 20 czerwca tego roku. „W tej obecnej chwili, naznaczonej uczuciem niepewności i niepokoju, pobożne odwoływanie się do Niej, pełne miłości i zaufania, jest głęboko odczuwalne przez Lud Boży” - napisał w liście ogłaszającym nowe tytuły maryjne kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. liturgii i dyscypliny sakramentów.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Papież Franciszek powiedział również, że zwraca szczególną uwagę na negocjacje między Egiptem, Etiopią i Sudanem w sprawie rzeki Nil. Budowa tamy na Nilu była źródłem napięć między krajami od czasu, gdy Etiopia rozpoczęła projekt w 2011 roku, a Egipt i Sudan wyraziły obawy, że tama w górnym biegu rzeki ograniczy dostęp do wody. Pod koniec lipca trzy kraje afrykańskie zgodziły się wznowić rozmowy w sprawie zapory, która ma być największą hydroelektryczną tamą w Afryce. Papież Franciszek wezwał te trzy kraje afrykańskie do kontynuowania „drogi dialogu”, aby Nil „mógł nadal być źródłem życia, które jednoczy, a nie dzieli, które zawsze karmi przyjaźń, dobrobyt, braterstwo, a nigdy wrogość, niezrozumienie lub konflikt. Niech dialog, drodzy bracia i siostry Egiptu, Etiopii i Sudanu będzie waszym jedynym wyborem, dla dobra waszych drogich ludów i całego świata” - powiedział papież.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW