Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Modlitewny szturm - by nieść ludziom pocieszenie

W odpowiedzi na inicjatywę Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zakony kontemplacyjne na całym świecie modlą się za osoby dotknięte pandemią koronawirusa, za partnerów projektów, ofiarodawców i pracowników PKWP. Nie tylko się modlą, ale przesyłają do nas piękne listy. W ciągu jednego tygodnia zaproszenie przyjęło 50 zgromadzeń z ponad 30 krajów, wśród nich siostry karmelitanki, benedyktynki, dominikanki, klaryski, a także pięć wspólnot mnichów.

Modlitwa CovidKarmelitanki, Sofia, Bułgaria

- Chcemy przypuścić modlitewny szturm. Zgodnie z naszym charyzmatem założycielskim, jednym z filarów pracy w PKWP jest modlitwa - wyjaśnia Prezydent Wykonawczy ACN International, Thomas Heine Geldern. - Wierzymy, że nasi partnerzy projektów zawsze się modlą, ale w tych wyjątkowych chwilach chcielibyśmy również znaleźć pocieszenie i wsparcie w „modlitewnym sercu” Kościoła - zakonach kontemplacyjnych.

- Otrzymujemy wiele listów wyrażających strach i troskę o przyszłość - zarówno od darczyńców, którzy doświadczają chorób i śmierci w swoich rodzinach lub cierpią z powodu problemów ekonomicznych, jak i z wielu spośród 140 krajów objętych naszymi projektami - kontynuuje Geldern. - Niektóre z tych wiadomości są wysyłane przez księży, którzy nie byli w stanie zarobić na swoje utrzymanie podczas minionych trzech tygodni, inne przez siostry zakonne, które nie mają wystarczająco dużo pieniędzy nawet na zakup mydła lub innych artykułów higienicznych, ponieważ są to drogie i luksusowe przedmioty w ich krajach... Głęboko wierzymy, że modlitwa będzie pierwszą, która przyniesie owoce miłosierdzia. Modlitwa stanowi podstawę pomocy i wsparcia, które chcemy i jesteśmy zobowiązani zapewnić.

Wszystkie uczestniczące w inicjatywie PKWP zakony i zgromadzenia są długoletnimi partnerami projektów stowarzyszenia i same doświadczają obecnie trudnych sytuacji. Siostry i bracia zakonni mieszkają w krajach, w których chrześcijanie cierpią z powodu dyskryminacji lub przemocy, takich jak Nigeria, Czad, Maroko, Sri Lanka czy Burkina Faso, lub w których pandemia koronawirusa tylko pogłębiła panujące trudności ekonomiczne, takich jak Ekwador, Wenezuela czy Ukraina.

Modlitwa CovidAlbertyni (mnisi kontemplacyjni), Klasztor Niepokalanego Poczęcia Maryi, Nikaragua

Większość wspólnot kontemplacyjnych wraz ze zobowiązaniem do modlitwy przekazała zapewnienie o swej solidarności i braterstwie. Jedno z takich przesłań otrzymaliśmy od sióstr klarysek z Indonezji: „Zapewniamy o włączeniu waszej prośby o szczególną modlitwę za partnerów projektów do naszych modlitw. Wiemy, że wielu dobroczyńców jest starszych i żyje samotnie. Dlatego też odmawiamy specjalną modlitwę za wszystkich ofiarodawców. Niech Bóg ich zachowa i będzie z nimi!”

Z kolei karmelici bosi z Buea w Kamerunie napisali: „Oczywiście będziemy się modlić razem z wami o zakończenie tej strasznej pandemii i o powrót ludzi do Boga. Bardzo trudno będzie opanować tę chorobę w Afryce. Ale nie tracimy odwagi, ponieważ Chrystus jest naszą nadzieją. Wierzymy w Tego, który powiedział: <Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat>”.

Niektóre wiadomości od wspólnot zakonnych wyrażały również ich indywidualne obawy. Dla większości z nich COVID-19 jest jednym z wielu zagrożeń, jak wyjaśniają siostry karmelitanki z Morondavy na Madagaskarze: „W tym czasie globalnej próby nie przestajemy prosić Pana, aby pomógł swojemu ludowi, tak jak kiedyś uczynił to na pustyni. Nasze myśli są przy wszystkich darczyńcach, którzy są chorzy i potrzebują pomocy, jak również ze wszystkimi, którzy są dotknięci przez COVID-19. Nasz kraj jest również nękany przez tę pandemię. Obowiązuje ścisła godzina policyjna. Wiele osób obawia się teraz, że bojówki terrorystyczne wykorzystają tę sytuację i przeprowadzą ataki. Koronawirus też nas terroryzuje, ale modlimy się również, by do zwiększenia liczby ofiar nie przyczynili się złodzieje.”

Aby kapłani i osoby zakonne żyjące w krajach potrzebujących mogły nadal udzielać pomocy duszpasterskiej i charytatywnej osobom powierzonym ich opiece, nawet w czasie pandemii koronawirusa, Pomoc Kościołowi w Potrzebie utworzyła specjalny fundusz i prosi o darowizny.

Przy wpłatach na konto naszego stowarzyszenia wystarczy dopisek „pandemia” lub „koronawirus”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW