Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Meksyk: Papieska pielgrzymka wiary

"Wizyta papieska w Meksyku jest wezwaniem do ewangelizacji w kraju dotkniętym problemem przemocy, przestępczości zorganizowanej, korupcji, handlu narkotykami i konsumpcji narkotyków", wyjaśnia Aqui D'Rafael, szef sekcji PKWP odpowiedzialnej za Amerykę Łacińską, opisując cel podróży duszpasterskiej Benedykta XVI do Meksyku w dniach 23 - 26 marca.

Benedykt XVI pragnie zachęcić Meksykanów do pogłębienia wiary i wezwać ich do refleksji nad swoim życiem. Chociaż 90 procent ludności Meksyku stanowią katolicy, to jak zauważa D'Aqui, naród ten znajduje się w głębokim kryzysie wiary.

W wyniku operacji zleconych przez rząd przeciwko panowaniu karteli narkotykowych zginęło od 2006 roku około 30 000 osób. Porwania są zjawiskiem codziennym. Jak pisze Aqui D' Rafaeli: "Oprócz doświadczenia codziennej przemocy, istnieją społeczne tendencje, które starają się wyprzeć podstawowe przekonania chrześcijańskie takie jak prawo do życia nienarodzonych i osób starszych, zasady którymi powinny się kierować małżeństwa i rodziny". Dodatkowo, konstytucja nie gwarantuje wolności wyznania. Aqui D' Rafael przypuszcza, że Papież zajmie stanowisko w tych kwestiach, jego wizyta, doprowadzi do manifestacji wiary. "Kościół w Meksyku stał się dużo bardziej dynamiczny po pięciu wizytach papieża Jana Pawła II". Oczekiwania wiernych są i tym razem bardzo duże. Chociaż Papież ma w planach odwiedzenie centralnego miasta Léon, to jak pisze Aqui D' Rafael, 80 000 młodzieży zgłosiło się dobrowolnie, aby pomagać przy zorganizowaniu tej wizyty i podczas odbywających się spotkań z wiernymi.

Meksyk ma prawie 110 milionów mieszkańców. Jedna trzecia populacji należy do lokalnych grup, a około 30 procent stanowią Mestizos. Kościół katolicki jest zorganizowany w 14 archidiecezjach i 67 diecezjach. Podczas wizyty, Papież Benedykt XVI spotka się z m.in., z młodzieżą i biskupami Meksyku.

(PKWP/ tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW