Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Meksyk: kolejny apel Kościoła o dialog i pojednanie

Kolejne wezwanie do dialogu i pojednania w Meksyku wystosował tym razem abp Carlos GarfiasMerlos. Apel metropolity Acapulco pojawił się po kolejnej fali protestów zorganizowanych w związku z zaginięciem we wrześniu ubiegłego roku 43 studentów z Iguali.

Kilka dni temu tysiące ludzi zablokowało autostradę między Acapulco a miastem Meksyk w sprzeciwie wobec rządowej wersji wyjaśnienia tego faktu. 6 lutego znaleziono bowiem w opuszczonym krematorium w Acapulco 61 ciał. Były wśród nich między innymi zwłoki kobiet i ludzi młodych.

Zdaniem arcybiskupa protesty są znakiem uzasadnionego oburzenia społecznego, którego źródłem jest często obojętność rządzących. Podkreśla on, że ludzie mają do nich prawo, ale równocześnie, bez rozmów i społecznego dialogu, istnieje ryzyko dalszej eskalacji przemocy. „Wzywamy do budowania dialogu społecznego we wszystkich możliwych formach z liderami organizacji społecznych, grupami nieformalnymi i władzami publicznymi. Dialog jest warunkiem, bez którego nie rozwiąże się ani wielkich, ani też małych problemów, podziałów i konfliktów, na jakimkolwiek szczeblu: narodowym, państwowym, kościelnym czy rodzinnym. Jest on również warunkiem nieodzownym do zbudowania jedności i pokoju” – podkreślił abp GarfiasMerlos.

Ordynariusz Acapulco zaapelował, by udział w debacie publicznej był głęboki, szczery, otwarty, jasny i przejrzysty, a także inspirowany miłością i prawdą. „Nasze społeczeństwo musi zdobyć prawdziwe doświadczenie demokracji i szacunku dla odmiennych poglądów. To nasza odpowiedzialność i zaangażowanie wszystkich w budowanie pokoju oraz szukanie dobra wspólnego, które stoi ponad indywidualizmem. Pozwala ono innemu pozostać innym, różnym ode mnie. Różnorodność nie ma oznaczać umacniania różnic czy podziałów, ma być raczej fundamentem tworzenia i ubogacania, możliwością zbliżenia się do siebie, czymś atrakcyjnym, dialogiem, budowaniem nowej jedności między ludźmi” – podkreślił abp GarfiasMerlos.

lg/ rv

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW