Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Maroko: „Muzułmanie darzą dużym szacunkiem nasze siostry"

Oliver Maksan: Wizyta w kościele pogrążonym w modlitwie

Kontemplacyjny klasztor klauzurowy w środku islamskiego kraju? Siostra Maria Virtudes już zna to pytanie: "Często jestem pytana przez inne siostry z Europy, jaki jest sens budowy klasztoru karmelickiego w kraju w 99% islamskim ", mówi i zarazem śmieje się. Młoda hiszpanka od trzech lat jest członkiem klasztoru karmelitanek w Tangerze. Wcześniej mieszkała w klasztorze u karmelitów, który został utworzony przez Jana Pawła II. "W zasadzie dziwią mnie te pytania. Modlitwa nie zna żadnych granic. A jeśli sama nasza obecność tutaj daje naszym muzułmańskich przyjaciołom jakieś świadectwo, to tym lepiej ".

Siedem zakonnic to siostry, które w 1934 roku założyły klasztor Świętej Rodziny i Świętej Teresy w portowym mieście na północy Maroka. Żyją one w dużym odosobnieniu. Wśród nich jest jedna karmelitanka z Liberii. W lipcu ubiegłego roku dołączyły do wspólnoty klasztornej trzy nowe siostry z klasztorów z Hiszpanii i Włoch. Arcybiskup sam powitał je w porcie. Wcześniej, jeszcze w czasach, gdy Tanger był pod hiszpańskim protektoratem, mieszkało tu aż dwadzieścia sióstr, pochodzących głównie z Andaluzji. "One nie potrzebują mieć żadnego posagu, aby zostać tu przyjętymi" mówi siostra Maria Isabella, która mieszka tu od czterdziestu lat, modli się oraz kieruje wspólnotą jako matka przełożona. Przyjazna, silna kobieta. Życie poświęcone modlitwie i ciszy daje im promienność i jednocześnie coś, co jest mocno związane z tym miejscem i ziemią. W kaplicy, w sercu domu, w którym siostry uczestniczą we Mszy św. za kratami, siostra przełożona opowiada o duchowej misji swojej współnoty: "Naszą misją jest pokój. Modlimy się o pokój w Maroku i Hiszpanii oraz o rozprzestrzenianie się Królestwa Bożego. "

Wraz z tymi ważnymi intencjami siostry mają również trochę zmartwień z życia codziennego. Sam klasztor jest w dobrym stanie materialnym. Wiekszości sióstr stwarza kłopot jakim jest kaprys architekta: całkowicie bezużyteczne są schody i stopnie rozmieszczone w całym domu. "Mała winda uczyniłaby życie tutaj dużo łatwiejszym", twierdzi siostra przełożona, którą również dręczy ten problem. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościółowi w Potrzebie obiecało pomóc.

Na pytanie, czy trudno jest żyć w kontemplacyjnym zakonie w islamskim kraju, siedemdziesięcioletnia Hiszpanka potrząsa głową zaprzeczając. "Nasi islamscy sąsiedzi mają duży szacunek do naszych sióstr. Cisza i samotność są bardzo cenione przez muzułmanów ". Siostra Maria Virtudes, najmłodsza z sióstr, kiwa głową." Tak, nie mamy problemów z naszymi muzułmańskimi sąsiadami. Wręcz przeciwnie. W trakcie miesiąca Ramadan po zachodzie słońca, nawet przynoszą nam jedzenie ".

Dobre stosunki pomiędzy siostrami a ich islamskimi sąsiadami wydają się istnieć nie tylko w Tangerze. Nawet klaryski z Casablanki świadczą o dobrym sąsiedzkim pożyciu z muzułmanami. W roku 1989 pięć sióstr przybyło do ożywionego miasta z milionem mieszkanców położonego nad oceanem Atlantyckim. Dziewięć sióstr z Meksyku tworzy obecnie wspólnotę klasztorną p.w. Matki Bożej z Guadalupe. "Święty Franciszek przyszedł do Maroka, aby spotkać się z Saracenami. Dlaczego i dziś nie mają tego uczynić siostry? " mówi siostra Manuela. Zaraża dobrym humorem. "Z jedną czwartą osób jesteśmy w naprawdę życzliwych stosunkach. Zostałyśmy nawet zaproszone na jedzenie kuskusu. Marokańczycy są bardzo wierzącymi ludźmi, którzy szukają drogi do Boga. "Raz mały chłopiec zapukał do drzwi. Chciał zobaczyć Jezusa. "Najpierw nie bardzo wiedziałam, co zrobić. Potem zaprowadziłam go do kaplicy i powiedziałam mu, że Jezus mieszka w tabernakulum. Chłopiec był pod wrażeniem i został tam naprawdę długo."

Kiedyś przyszedł do niej muzułmanin i powiedział: „Teraz rozumiem wasze powołanie. Jesteście jak Maryja pośród ciszy". To bardzo mi zaimponowało. Trzeba wiedzieć, że Maryja w Koranie odgrywa bardzo ważną rolę. Siostra Maria potwierdza:" Kapłani i zakonnicy budzą duży respekt u Marokańczyków. Uważają ich za mężczyzn i kobiety Boga. Wielu z nich chodziło do szkół katolickich. Wiedzą zatem, że mamy o nich dobre zdanie."

Jednakże istnieją pewne granice. Gdy siostry idą do miasta, chowają krzyż, który wisi na ich różańcach. "Zawsze znajdzie się ktoś, kto czuje się w ten sposób sprowokowany" , mówi siostra Manuela. Czuje się ona jednak dobrze w islamskim mieście z milionem mieszkańców. "Kiedy pierwszy raz stanęłam na naszym tarasie i rozejrzałam się wokoło, wiedziałam, że tu jest mój dom. Biskupowi, który zapytał mnie, dlaczego chcę się udać do Maroka, odpowiedziałam, że szukam religijnej przygody. Tutaj ją znalazłam."

PKWP (tł. Bojda J.)

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW