Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Mali: Siostra Gloria Cecilia Narváez Argoti na wolności!

Po czterech latach niewoli kolumbijska misjonarka została uwolniona.

Mali - siostra na wolnościZdj. ACN International, Presidence Mali / Siostra Gloria Cecilia Narváez Argoti po uwolnieniu z rąk dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą; Mali, październik 2021 r.

Po ponad czterech i pół roku niewoli w rękach malijskich dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą, w sobotę 9 października br. siostra Gloria Cecilia Narváez Argoti, misjonarka z Kolumbii, została uwolniona. W krótkich wypowiedziach dla malijskiej telewizji wyraziła wdzięczność państwu Mali za przyczynienie się do jej uwolnienia, a także Kościołowi lokalnemu i powszechnemu za nieustanną modlitwę za nią w minionych latach udręki.

W wiadomości przesłanej do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) bp Jonas Dembele, przewodniczący Konferencji Episkopatu Mali powiedział, że „jest to wielki dzień dla Kościoła w Mali i dla Kościoła powszechnego, który modlił się za siostrę Glorię. Pomimo trudności Bóg nie opuszcza swojego ludu, błogosławi go, a modlitwy Kościoła pomogły siostrze Glorii przetrwać. Jesteśmy pewni, że przeszła ona przez bardzo trudne chwile, ale dla Boga nie ma nic niemożliwego”. Hierarcha dodał także: „Zorganizowaliśmy w parafiach i diecezjach Msze św. dziękczynne, aby podziękować Bogu i modlić się za mieszkańców Mali oraz o pokój w naszym kraju”.

Radość w Kolumbii

PKWP otrzymało też wiadomość z Kolumbii od brata s. Glorii, Édgara, który opisuje reakcję w ich ojczyźnie na wieść o uwolnieniu jego siostry: „Skontaktowała się ze mną policja, otrzymali jej zdjęcia. Gloria jest już w towarzystwie biskupa w Mali i jest wolna. Dziękuję wszystkim dziennikarzom i wszystkim ludziom na całym świecie za modlitwy w intencji uwolnienia mojej siostry. Świętujemy ten fakt w całej Kolumbii”.

Jego entuzjazmowi odpowiada radość biskupa Mario Álvareza Gomeza, przewodniczącego Komisji Episkopatu Kolumbii ds. Misji: „Dziękujemy Bogu za tę chwilę, radujemy się wraz ze zgromadzeniem zakonnym s. Glorii i Kościołem powszechnym, a szczególnie dziękujemy Stolicy Apostolskiej, Nuncjaturze Apostolskiej w Kolumbii i Konferencji Episkopatu. Chwała Bogu za tak szczęśliwy moment dla Kościoła powszechnego i dla Kościoła w Kolumbii”.

Modlitwy o pokój

Thomas Heine-Gelder, prezydent wykonawczy PKWP, wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy przez ostatnie lata nie ustawali w modlitwach w tej intencji: „W PKWP zawsze szczególnie mocno modliliśmy się za tych, którzy są niesprawiedliwie pozbawieni wolności. Siostra Gloria była w umysłach i sercach naszych dobroczyńców przez wszystkie lata niewoli, a szczególnie w tym roku w czasie Wielkiego Postu, a także w czasie Red Week organizowanego w celu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, jak również w naszej kampanii na rzecz uwolnienia więźniów. Uwolnienie s. Glorii po czterech latach cierpliwej wytrwałości, zachęca nas do nieustannej modlitwy za tych wszystkich, którzy wciąż mają nadzieję na wolność”.

Z kolei bp Dembele podkreślił: „Uwolnienie siostry Glorii następuje w czasie, kiedy modlimy się o pokój na świecie. Jesteśmy szczęśliwi i modlimy się także za tych, którzy ją więzili, o ich nawrócenie i mówimy im, że nie chcemy niczego więcej niż pokoju, i że chrześcijanie są zainteresowani pracą na rzecz pokoju i rozwoju”.

Siostra Gloria Cecilia została porwana 7 lutego 2017 r. podczas spotkania z trzema innymi siostrami ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi Niepokalanej, do którego należy. Grupa islamskich terrorystów otoczyła grupę i zamierzała wziąć najmłodszą z zakonnic jako zakładniczkę. Jednak Kolumbijka, która była z nich najstarsza, zaproponowała, by wziąć ją zamiast tamtej. Przez pewien czas od porwania s. Glorii myślano, że zmarła w niewoli, lecz nagranie wideo opublikowane w 2019 r. potwierdziło, że wciąż żyje.

Dekady niestabilności

Raport PKWP „Wolność religijna na świecie” z 2021 r. stwierdza, że „uprowadzenie zakonnicy wraz z kilkoma atakami na posterunki wojskowe, pokazuje coraz bardziej zuchwałą naturę międzynarodowych islamskich grup terrorystycznych w rejonie Sahelu”.

Mali to kraj w przeważającej części muzułmański, w którym chrześcijanie stanowią mniej niż 3% populacji. Od lat nękane jest konfliktami, a akty terroru są potęgowane przez napięcia etniczne, które występują w całym kraju, ale szczególnie nasilone są między północą a południem.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW