Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

MALI: Ks. Pier Luigi Maccalli po dwóch latach w końcu uwolniony z rąk dżihadystów

Włoski misjonarz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, ks.Pier Luigi Maccalli, został wreszcie uwolniony we wtorek 6 października, ponad dwa lata po tym, jak został porwany w diecezji Niamey w Nigrze 17 lutego 2018 r. W tym samym czasie zwolniono również trzech innych zakładników – francuską pracownicę pomocy społecznej Sophie Pétronin, Włoszkę Nicolę Chiacchio i malijskiego polityka opozycji Soumaila Cissé.

Ks. Pier Luigi Maccalli po dwóch latach w końcu uwolniony z rąk dżihadystówKs. Pierluigi Maccalli, który został uprowadzony w Nigrze 17 września 2018 r

– Tysiące dobroczyńców PKWP na całym świecie modliło się o wyzwolenie księdza Pier Luigiego Maccalliego i czekało na wieści o nim – skomentował Thomas Heine-Geldern, prezes Papieskiego Stowarzyszenia PKWP. „Nasze włoskie biuro krajowe również prowadziło szereg kampanii, aby upewnić się, że ten wielki misjonarz nie zostanie zapomniany w swoich rodzinnych Włoszech”.

– Wiadomość o uwolnieniu jego oraz innych zakładników daje nam powody do nadziei, że wśród nich może być również kolumbijska siostra zakonna Gloria Narvaez Argoti. Niestety jak dotąd nie otrzymaliśmy potwierdzenia tego – kontynuował Heine-Geldern. – W naszej wielkiej radości z wyzwolenia ks. Maccalliego pozostajemy zaniepokojeni losem tej odważnej siostry zakonnej, która została uprowadzona przez grupy dżihadystów w Mali ponad trzy lata i osiem miesięcy temu. Nie tracimy jednak nadziei – dodał.

Ks. Pier Luigi Maccalli po dwóch latach w końcu uwolniony z rąk dżihadystów

Ostatnie wiadomości o Siostrze Glorii pochodzą z filmu z września 2018 r., w którym widać również Francuzkę Sophie Petronin, znaną we Francji jako „ostatnia francuska zakładniczka na świecie”, która ma dziś wrócić do Francji (piątek, 9 października). Jej uwolnienie wzbudziło nadzieję, że siostra Gloria również może znaleźć się wśród wyzwolonych zakładniczek. W filmie z 2018 r. siostra Gloria mówi, że „codziennie pakuje swoje rzeczy”, czekając na uwolnienie. Od tamtej pory nie ma jednak po niej śladu.

W najnowszym, obejmującym okres od czerwca 2016 r. do czerwca 2018 r., raporcie na temat wolności religijnej na świecie opublikowanym przez PKWP sytuacja bezpieczeństwa w Mali jest opisana jako „wciąż bardzo niestabilna”. Zaznaczono także dążenia do rozszerzenia swoich wpływów w kraju pośród grup jak samozwańcze „Państwo Islamskie” lub „Al-Kaida w Maghrebie” (AQIM). W raporcie podkreślono również, że „niestabilna sytuacja bezpieczeństwa” w kraju „powoduje problemy dla mniejszości religijnych, które ze względu na ich niewielką liczebność należą do najbardziej zagrożonych grup społecznych”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW