Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Malawi: Spalił się budynek Konferencji Episkopatu. Nie można wykluczyć podpalenia

9 października, w Lilongwe wybuchł pożar w pomieszczeniach Konferencji Episkopatu Malawi. Nie można jednoznacznie wykluczyć podpalenia, wyjaśnia ks. George Buleya, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Malawi.

Ogień wybuchł w mieszkaniu jednego z księży i zajął także pomieszczenia biurowe. W pożarze nikt nie został na szczęście ranny. Ze względu na to, że pożar pozostał przez długi czas niezauważony, zostały całkowicie spalone biura i pomieszczenia mieszkalne księży.

Obecnie nie można jednoznacznie ustalić przyczyny pożaru, zaznacza Buleya. Jednak można spekulować, że mamy tutaj do czynienia z celowym podłożeniem ognia.

Między innymi na Facebooku rozgorzały z tego powodu żywe dyskusje, ponieważ „ostatnio mnożą się przypadki, kiedy krytycy rządu stają się ofiarami podpaleń". W ostatnim czasie Kościół katolicki wielokrotnie krytykował rząd.

W zeszłym roku Konferencja Episkopatu opublikowała list duszpasterski, w którym napisała, że rząd „nie służy dobru ludzkości". Od tego czasu „ograniczano możliwości działania Kościoła".

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jednym z uczestników ostatniej Konferencji Episkopatu Malawi mógł być szpieg, powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu. Nie można tego jednak „ani definitywnie udowodnić ani wykluczyć".

Kościół rzeczywiście znajduje się "w kręgu zainteresowań wywiadu". Nie można także zupełnie wykluczyć, że rozmowy telefoniczne przedstawicieli Kościoła nie są podsłuchiwane.

Spośród prawie 15 milionów mieszkańców tego kraju, około 4,6 miliona to katolicy. Chrześcijanie stanowią prawie 80% mieszkańców. Prawie 13% to muzułmanie, a pozostała część ludności to wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich.

Międzynarodowe katolickie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które utrzymuje się wyłącznie z datków osób prywatnych, wspiera tych, którzy poświęcili się służbie innym w Kościele. Co roku finansuje coraz więcej projektów, które służą duszpasterstwu. Jednym z podstawowych celów PKWP jest zaangażowanie się w sprawę wolności wyznania. Od chwili powstania stowarzyszenia w 1947 roku, PKWP mówi w imieniu prześladowanych chrześcijan.

(PKWP/tłum. Joanna Brodowska)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW