Londyn: Spotkanie Jego Wysokości Księcia Walii z osobami, które przeżyły prześladowania
21 gru 2021„Chciałbym złożyć hołd wszystkim tym, których przykład wiary i odwagi inspiruje nas wszystkich”.
Zdj. ACN International / Od lewej: ks. Dominic Robinson, Krajowy Asystent Kościelny PKWP UK (ACN UK), John Pontifex, Szef Prasy i Informacji ACN UK, Neville Kyrke-Smith, Mark Mansor, Frank Marooki, Minister Wiary Kemi Badenoch MP, arcybiskup Angaelos z Londynu, Ojciec Mark Odion, MP Fiona Bruce, Specjalny Wysłannik Premiera ds. Wolności Religii i Przekonań (FoRB), biskup Philip Mounstephen z Truro i Mervyn Thomas, Przewodniczący Forum FoRB UK; Londyn, 9.12.2021 r.
W czwartek 9 grudnia 2021 roku, w HTB (Holy Trinity Brompton) na Onslow Square w centrum Londynu z Jego Książęcą Mością Księciem Walii spotkały się osoby, które przeżyły prześladowania, a które wspierane są przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Razem modlili się podczas nabożeństwa adwentowego poświęconego chrześcijanom cierpiącym ze względu na wyznawaną wiarę. Następnie Neville Kyrke-Smith, dyrektor krajowy Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Wielkiej Brytanii, przedstawił Jego Wysokość nastoletniego Franka Marooki z Iraku oraz ojca Marka Odiona z Nigerii.
Pan Kyrke-Smith przedstawił również Jego Królewską Wysokość kluczowym brytyjskim osobistościom zaangażowanym we wsparcie dla cierpiącego Kościoła, w tym posłance Fionie Bruce, Specjalnemu Wysłannikowi Premiera ds. Wolności Religii i Przekonań (FoRB), Mervynowi Thomasowi, Przewodniczącemu Forum FoRB w Wielkiej Brytanii oraz anglikańskiemu biskupowi Philipowi Mounstephenowi, który w 2019 r. kierował pracami biskupa Truro nad zbadaniem wsparcia Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów dla prześladowanych chrześcijan.
Frank Marooki miał zaledwie osiem lat, kiedy stracił oboje rodziców i całe rodzeństwo – ich łódź wywróciła się na Morzu Egejskim, gdy uciekali z irackiej Doliny Niniwy, która została zajęta przez Daesh (ISIS).
Rodzinne miasto ojca Marka Odiona, Kaduna w północnej Nigerii, było wielokrotnie celem ataków bojowników islamskich. W 2001 roku kapłan stracił swojego wuja, również księdza, podczas brutalnego ataku na jego kościół i plebanię.
Po spotkaniu z Księciem Walii, Frank, który obecnie mieszka w zachodnim Londynie, wygłosił krótkie świadectwo przed przyjaciółmi i sympatykami PKWP, wśród których było wielu jego rówieśników reprezentujących lokalne szkoły. Zwrócił się także do swojego wuja, Marka Mansora, dziękując mu za przyjęcie go do swojego domu oraz za zapewnienie mu nowego startu i nowego życia w Wielkiej Brytanii. Frank powiedział: „Chciałbym podziękować Księciu Walii i wszystkim, którzy wspierali nasz kraj – proszę, wspierajcie dalej naszą wspólnotę. Chciałbym również podziękować organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie za wspieranie chrześcijan w Iraku od czasu ataku Daesh – mam nadzieję, że w przyszłości Irak nie doświadczy więcej przemocy z ich strony”.
Ojciec Odion, którego zakon Misjonarzy Świętego Pawła z siedzibą w Nigerii jest wspierany przez PKWP, był świadkiem przerażających scen śmierci i zniszczenia w swoim rodzinnym mieście; zwrócił uwagę na nieustające ataki na chrześcijan oraz brak prawa i porządku w regionie.
„Chciałbym złożyć hołd wszystkim tym, których przykład wiary i odwagi inspiruje nas wszystkich – troska i opieka, jaką okazuje Jego Królewska Wysokość, jest ogromnym źródłem zachęty” – podkreślił Neville Kyrke-Smith.