Liban: Szkoły katolickie uczą otwartości i poszanowania innych
05 gru 2022„Nie możemy funkcjonować dalej bez pomocy z zewnątrz – rozpaczliwie jej potrzebujemy”.
Zdj. ACN International / Zajęcia w szkole St-Elies w Taalabaya, Liban.
O wyzwaniach stojących przed szkołami w związku z utrzymującym się w kraju poważnym kryzysem gospodarczym, który doprowadził do ogromnej inflacji i dewaluacji libańskiego funta, PKWP rozmawia z ks. Youssefem Nasrem, przewodniczącym sekretariatu szkół katolickich w Libanie.
Ile szkół katolickich jest w Libanie i jaka jest proporcja uczniów muzułmańskich do chrześcijańskich?
Mamy trzy rodzaje szkół katolickich: 211 katolickich szkół akademickich, które utrzymują się z czesnego; 90 szkół półdarmowych, które do 2017 r. były wspierane częściowo przez państwo w formie rocznego stypendium – te szkoły są najbardziej zagrożone – oraz 19 szkół technicznych.
W placówkach tych uczy się około 200 tys. uczniów – 27 proc. to muzułmanie, a 73 proc. to chrześcijanie. Naszym celem jest zachowanie obecności wyznawców Chrystusa w Libanie. Jest to szczególne wyzwanie dla szkół chrześcijańskich w regionach, które są w większości muzułmańskie i gdzie jest tylko niewielki procent chrześcijan. Dbamy o tych uczniów i pomagamy im, tak jak wspieramy chrześcijan w regionach, gdzie stanowią oni większość. Co więcej, zachowujemy naszą tożsamość, nawet jeśli jesteśmy otwarci na przyjęcie wszystkich społeczności.
Jaka jest rola szkół we wspieraniu harmonii międzyreligijnej?
Szkoły prywatne w Libanie są w większości zależne od instytucji religijnych. W tym kontekście szkoły katolickie pełnią rolę koordynującą i pomostową. W ten sposób szkoły katolickie podnoszą świadomość uczniów różnych religii, zbliżając ich do siebie. Jednak jeśli chodzi o szerzenie przesłania Kościoła katolickiego, wszystkich uczniów traktujemy tak samo.
Oczywiście, wspieramy harmonię i kładziemy nacisk na otwartość. Staramy się współpracować ze szkołami muzułmańskimi w celu wymiany doświadczeń i ustanowienia otwartości między instytucjami, promowania harmonii między szkołami chrześcijańskimi i muzułmańskimi, a wszystko po to, aby stworzyć w Libanie społeczeństwo otwarte na wszystkie religie.
Jaka jest rola szkół w przekazywaniu wiary?
Szkoła katolicka jest prawą ręką Kościoła i wciela jego misję. Jest to jasne i oczywiste: mamy swoją tożsamość, misję i wizję. Atmosfera w naszych szkołach jest przesiąknięta wartościami chrześcijańskimi. Jesteśmy zaangażowani w misję Kościoła i jesteśmy świadkami naszej wiary wobec uczniów, pracowników i rodziców.
Dlaczego dostęp do wysokiej jakości edukacji jest tak ważny, aby dać rodzicom nadzieję i powód do pozostania w Libanie, a nie emigracji w celu ucieczki przed kryzysem gospodarczym?
Pomimo obecnych wyzwań, rodzice chcą patrzeć w przyszłość, która będzie możliwie jak najlepsza. Proszą o wysokiej jakości edukację dla swoich dzieci, a to właśnie oferujemy. Dlatego, aby zatrzymać ludzi w Libanie i zapobiec ich emigracji, musimy utrzymać tę edukację, zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejszą trudną sytuację. Musimy przekazać rodzicom pozytywny komunikat, pokazując, że robimy wszystko, aby utrzymać nasz system edukacji. Nad tym właśnie pracujemy.
Czy chrześcijański aspekt edukacji jest dobrze odbierany przez rodziny muzułmańskie?
Rodziny muzułmańskie z własnej woli posyłają swoje dzieci do szkół chrześcijańskich. Naszą misję realizujemy nie tylko względem ucznia chrześcijańskiego, ale także względem ucznia muzułmańskiego. Wierzymy, że profil uczniów, którzy kończą nasze szkoły, jest zbudowany na otwartości i poszanowaniu innych, co jest wynikiem wpływu edukacji chrześcijańskiej.
Jakie są największe potrzeby i wyzwania szkół?
Po pierwsze, od czasu, gdy waluta krajowa zaczęła się załamywać, pensje nauczycieli stały się w dużej mierze bezwartościowe, więc pracujemy nad tym, by ich chronić i utrzymać, starając się dawać im co miesiąc niewielką sumę pieniędzy w dolarach amerykańskich. To jest nasz cel i mamy nadzieję, że uda nam się go osiągnąć dzięki otrzymanej pomocy.
Druga potrzeba dotyczy naszych wydatków szkolnych, takich jak prąd i ogrzewanie, które stanowią 40 procent wszystkich naszych kosztów. Podczas gdy wszystkie one są opłacane w dolarach amerykańskich, czesne jest nadal opłacane głównie w funtach libańskich, które straciły większość swojej wartości i stały się prawie bezwartościowe.
Nie możemy funkcjonować dalej bez pomocy z zewnątrz – rozpaczliwie jej potrzebujemy.
PKWP pomaga rodzicom opłacać czesne i dofinansowuje pensje nauczycieli w 200 szkołach. Jaki jest wpływ tej pomocy?
Bez PKWP nigdy nie bylibyśmy w stanie kontynuować i pokryć wszystkich naszych wydatków. Potrzebujemy waszej pomocy, która jest dla nas bardzo ważna, aby pokonać trudności.
Jakie jest Księdza przesłanie dla dobroczyńców PKWP?
Chciałbym podziękować każdemu Darczyńcy i powiedzieć, że bez Was nasza dalsza działalność byłaby bardzo trudna, a być może niemożliwa. Liczymy na Waszą pomoc w naszej chrześcijańskiej misji, bez której zagrożone byłoby nasze istnienie. Realizujecie bowiem ważną i ewangeliczną misję.
CHCESZ POMÓC?
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990z dopiskiem „Liban”
Korzystając z serwisuDotpay S.A przekaż ofiaręna szkoły w Libanie