Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Liban: głód zabije libańskie dzieci przed końcem roku

Przed końcem roku libańskie dzieci będą umierać z głodu na ulicach – uważa Jad Sakr, pełniący obowiązki dyrektora organizacji Save the Children w tym kraju. W Bejrucie już ponad milion ludzi nie stać na artykuły pierwszej potrzeby, ponad połowa z nich to nieletni. Spowodowane jest to głębokim kryzysem gospodarczym, który trapi ten kraj.

Liban

Sytuacja jest dramatyczna, dlatego prosimy o Państwa wpłaty na konto Fundacji im. Ojca Werenfrieda. Projekt PKWP polega na zakupie żywności dla 2 tys. rodzin w Zahle. Paczki żywnościowe będą rozdystrybuowane pośród najbiedniejszej ludności. Ich dystrybucją zajmie się greckokatolicka diecezja z Zahle. Paczki Żywnościowe składają się z mleka, cukru, masła, oliwy i innych produktów pierwszej potrzeby. Pieniądze można wpłacać na konto:

PKO BP Oddział 6 w Warszawie
65 1020 1068 0000 1502 0147 7132
z dopiskiem „Na Liban”.

Kryzys dotyka wszystkich – zarówno rodziny libańskie, palestyńskie, jak i syryjskich uchodźców. Lokalna waluta straciła już 80 proc. wartości. Masowo zamykane są przedsiębiorstwa, a ubóstwo rośnie w tym samym niepokojącym tempie co bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Bieda skłania również coraz więcej osób do popełniania samobójstw. Wielu jednak z godną podziwu determinacją walczy o życie. „Słyszałem o dziewięcioletniej dziewczynce sprzedającej chusteczki przy autostradzie, aby jej rodzeństwo nie głodowało” – powiedział Jad Sakr.

Organizacja Save the Children wezwała rząd Libanu, który nie zawarł jeszcze porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy nadzwyczajnej, do podpisania takiej umowy w celu ratowania osób najbardziej potrzebujących, zwłaszcza najmłodszych.

W związku z kryzysem Liban jest od tygodni sceną ostrych protestów antyrządowych, zaostrzonych przez pandemię koronawirusa. Maronicki patriarcha, kard. Béchara Butros Raï podkreśla katastrofalne skutki obecnego kryzysu oraz oskarża libańskich szyitów z Ruchu Amal i Hezbollach o podsycanie chaosu.

Strona Fundacji im. Ojca Werenfrieda: https://www.fundacjaow.org

Źródło: KAI / VATICANNEWS.VA

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW