
Liban: 2,28 mln dolarów na program „Powrót do szkoły”
07 wrz 2022PKWP pomoże 200 szkołom otworzyć swoje drzwi w nowym roku nauki.
Zdj. ACN International / Philipp Ozores, sekretarz generalny PKWP, odwiedza szkołę Notre Dame de la Tour, prowadzoną przez maronickie siostry Świętej Rodziny w Deir El Ahmar w Dolinie Bekaa; Liban, luty 2022.
Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) rozpoczęło właśnie program pomocowy „Powrót do szkoły”, z którego skorzysta 30 tys. uczniów i ponad 6 tys. nauczycieli w prawie dwustu szkołach w Libanie, umożliwiając wznowienie zajęć po letniej przerwie wakacyjnej.
Około 185 tys. uczniów, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, w wieku od 6 do 18 lat uczęszcza do około 250 szkół katolickich w Libanie. Ze względu na panujący w kraju straszliwy kryzys ekonomiczny, powrót uczniów do klas jest sprawą budzącą duży niepokój wielu zgromadzeń zakonnych lub diecezji, które prowadzą szkoły. W poprzednim roku szkolnym z powodu migracji lub trudności finansowych placówki opuściło średnio jedno na dziesięcioro dzieci.
PKWP jest przekonane, że ciągłość chrześcijańskiej obecności w Libanie zależne jest od tego, czy uda się utrzymać placówki edukacji.
„Wsparcie dla szkół jest kluczową odpowiedzią na kryzys dotykający libańskich chrześcijan” – wyjaśnia Philipp Ozores, sekretarz generalny PKWP i dodaje: „Edukacja religijna w Libanie odbywa się głównie w szkołach katolickich, a nie w parafiach. Jeśli szkoły katolickie i nauczyciele zaczną znikać z powodu braku środków finansowych, równowaga demograficzna ulegnie gwałtownej zmianie”.
Załamanie finansowe kraju uniemożliwiło wielu rodzicom opłacenie czesnego. Szkoły półpubliczne również przeżywają trudną sytuację, bo choć mają prawo do dotacji rządowych, w ciągu ostatnich czterech lat państwo libańskie nie pokrywało kosztów.
„Wiele szkół jest bankrutami, nie stać ich na opłacenie nauczycieli i z trudem znajdują środki na utrzymanie. Istnieje wielkie ryzyko, że szkoły katolickie zostaną zmuszone do zamknięcia, co byłoby również długotrwałą katastrofą dla współistnienia religii, ponieważ instytucje te odgrywają istotną rolę w relacjach między chrześcijanami i muzułmanami w Libanie i są przykładem współistnienia dla całego Bliskiego Wschodu” – tłumaczy Ozores.
Kolejnym dużym problemem dla wielu szkół jest dostawa prądu oraz energii elektrycznej i tak już od dekad notorycznie zaburzona i deficytowa. Podczas przerw w dostawie prądu libańskie szkoły są zdane na prywatne generatory, co już przed kryzysem finansowym wiązało się z ogromnymi kosztami. Jest to jeden z koszmarów funkcjonowania szkół.
Projekty w programie „Powrót do szkoły” sumują się na łączną kwotę pomocy 2,28 mln dolarów i obejmują:
818,760 dolarów – stypendia dla nauczycieli
692,920 dolarów – pomoc dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym
240,000 dolarów – pomoc dla katechetów w szkołach publicznych
211,358 dolarów – na panele słoneczne dla szkół katolickich
200,000 dolarów – na materiały dla uczniów w 89 wspomaganych szkołach
119,900 dolarów – pomoc różnego rodzaju dla szkół.
PKWP, które już zwiększyło swoją pomoc dla Libanu po dramatycznym wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku, nadal traktuje priorytetowo przetrwanie i utrzymanie wspólnot chrześcijańskich w tym jedynym kraju arabskim, w którym chrześcijanie odgrywają aktywną rolę w społeczeństwie i polityce, a także miejscu schronienia dla chrześcijan prześladowanych od wieków, w tym Ormian w XX wieku, a Syryjczyków i Irakijczyków w ostatniej dekadzie.
„Do 2020 roku większość funduszy PKWP dla Libanu szła na wsparcie syryjskich uchodźców, ale teraz to libańscy chrześcijanie potrzebują naszej pomocy” – podkreśla Philipp Ozores.
Razem z nami wspieraj szkoły w Libanie
• przelew internetowy
„Rodzaj wsparcia” – wybierz: „Pomoc dla szkół w Libanie”
• przelew tradycyjny
Konta złotówkowe:
– ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759
– PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
Dopisek: „Pomoc dla szkół w Libanie”