Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Latarnia morska dla Baghdedy (Karakosz, Irak)

Odbudowa największego chrześcijańskiego kościoła w Iraku, Al-Tahira (Niepokalanego Poczęcia), sześć lat po inwazji Państwa Islamskiego (IS), napawa wyznawców Chrystusa nadzieją.

Latarnia morska dla Baghdedy (Karakosz, Irak)PKWP współfinansuje odbudowę Al-Tahira, największego kościoła syryjsko-katolickiego na Bliskim Wschodzie

6 sierpnia 2014 r. jednostki IS podbiły i zrównały z ziemią chrześcijańskie osady na Równinie Niniwy, położone na północ i wschód od Mosulu. Jednej nocy opuścić swe domy musiało około 120 tys. chrześcijan. Karakosz (Baghdeda), leżąca 30 km na wschód od Mosulu, było największym chrześcijańskim miastem w Iraku. Po tym, jak siły irackie i ich sojusznicy zdołali odzyskać te tereny w październiku 2016 roku, dziesiątki tysięcy wysiedlonych chrześcijan powróciło w swe rodzinne strony, zastając całkiem zrujnowane domy i mieszkania. Według najnowszych danych opublikowanych przez Komitet Odbudowy Niniwy (Nineveh Reconstruction Committee), do Baghdedy powróciło prawie 50% z ponad 11 tys. rodzin chrześcijańskich zamieszkujących ją przed inwazją ISIS.

W szóstą rocznicę tej „ciemnej nocy” dla irackiego chrześcijaństwa są jeszcze inne promienie światła i nadziei. Jednym z nich są niewątpliwie trwające prace na rzecz odbudowy syryjsko-katolickiego kościoła Al-Tahira (Niepokalanego Poczęcia), największego chrześcijańskiego kościoła w Iraku. Dodajmy, prace wspierane przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które jest jednym z głównych partnerów programów budowy i odbudowy lokalnych wspólnot chrześcijańskich na Równinie Niniwy. Państwo Islamskie pozostawiło po sobie zniszczonych i spalonych 11 kościołów oraz 70 innych budynków kościelnych.

Ksiądz Ammar Yako, nadzorujący prace restauracyjne w Al-Tahira, wyjaśnia: „Świątynia jest jednym z najważniejszych ośrodków Kościoła katolickiego. Atak IS na miasto spowodował wiele zniszczeń i dewastacji; kościół został poważnie uszkodzony, spalony, zrabowano cenne przedmioty i meble. Wieża zegarowa kościoła została wysadzona w powietrze, sam zegar przepadł, a liczne obrazy i przedmioty religijne zostały poważnie uszkodzone”.

Na dziedzińcu kościoła znajdowała się replika groty z Lourdes. Podczas okupacji IS od sierpnia 2014 r. do października 2016 r. była ona używana jako strzelnica. W jej ścianach nadal widoczne są dziury po kulach. W 2016 r., kiedy bojownicy Państwa Islamskiego uciekali, zdążyli jeszcze spalić wewnątrz kościoła manuskrypty i pozostałe modlitewniki.

Latarnia morska dla Baghdedy (Karakosz, Irak)Ksiądz Ammar Yako, nadzorujący prace restauracyjne w Al-Tahira, na dachu kościoła przy wysadzonej dzwonnicy

„Umeblowanie kościoła było bardzo cenne, podobnie jak krzyż z czystego srebra, który, jak się uważa, zawierał kawałek prawdziwego krzyża Chrystusa; mógł zostać skradziony przez terrorystów. Całkowicie spalony i zniszczony został sławny bezcenny obraz Matki Boskiej. Do zniszczenia świątyni przyczyniły się ataki rakietowe, operacje sabotażowe, a nawet warunki pogodowe”.

Ksiądz Yako wyjaśnia głębokie znaczenie obecnej pracy: „Odbudowa Al-Tahiry zachęca chrześcijan do pozostania tutaj - kościół poświęcono w 1947 r., a został zbudowany tuż obok miejsca, w którym znajdował się starożytny kościół syryjsko-katolicki o tej samej nazwie. Jest on owocem pracy i wkładu ojców i dziadków obecnych parafian. Każdy chrześcijanin czuje, że kościół jest częścią jego krwi, jego historii i dziedzictwa”. Aby umożliwić budowę w latach 1932-1948, rolnicy każdego roku składali na ten cel ofiary ze swoich żniw.

„Wielu chrześcijan czuło frustrację i ból, gdy po powrocie z wygnania w Kurdystanie zobaczyli, jak bardzo ich kościół został zniszczony i spalony. Kiedy rozpoczęły się prace naprawcze, w ich sercach pojawiła się nowa nadzieja na to, że znów będą mogli oddawać w nim cześć Bogu - że na nowo konsekrowana świątynia i jej piękno ponownie wzmocnią życie wspólnoty”.

PKWP współfinansuje odbudowę kościoła Al-Tahira, największego kościoła syryjsko-katolickiego na Bliskim Wschodzie. Jest to ważne ze względu na jego historyczne znaczenie - w podziemiach znajdują się pozostałości po dawnym kościele - ale także ze względu na jego godny uwagi wygląd i wartość artystyczną: jego dach opiera się na 22 jednoczęściowych marmurowych filarach z Mosulu. Były one jedną z perełek kościoła i zostały uszkodzone przez pęknięcia zewnętrzne i wewnętrzne na skutek pożaru wewnątrz kościoła i bombardowania wieży; ponadto należało naprawić łuki i kolumny przylegające do ołtarza. W 2018 roku, ze względu na bezpieczeństwo ludzi, budynek musiał niestety zostać zamknięty dla celów kultu.

„Projekt odbudowy jest również bardzo ważny ze względu na to, że to właśnie w Al-Tahirze lokalny Kościół wita wizytujących dostojników i delegacje. Jest to pierwszy przystanek dla wszystkich ważnych gości ze względu na jego wartość historyczną i sakralną. To właśnie tam odbywają się najważniejsze uroczystości i oficjalne wydarzenia”.

Nazwany na cześć Niepokalanego Poczęcia NMP, ogłoszonego jako dogmat przez papieża Piusa IX w 1854 r., kościół Al-Tahira chce zachować nabożeństwo do Matki Bożej: „Chcemy stworzyć w zewnętrznych korytarzach panoramę życia Najświętszej Marii Panny, wprowadzając zwiedzających w jej życie. W osobnej sali mamy nadzieję zebrać i wystawić uszkodzone części przedmiotów sakralnych, obrazy i inne rzeczy, w tym części ściany z hasłami IS. W ten sposób świat będzie miał dowody na to, co terroryzm wyrządził nam wszystkim”.

Dobroczyńcom PKWP ks. Yaako przekazuje: „Opóźnione przez koronawirusa prace nadal trwają. Obecnie restaurowane są kolumny kościoła, dach i kopuła, następne w kolejności będą zewnętrzne kruchty, a później wieża. Przebudowujemy również ołtarz. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczyniają się do odbudowy Al-Tahiry. Niech jego wnętrza wkrótce rozbrzmiewają modlitwami wiernych!”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW