Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Laos: prześladowania chrześcijan

Komunistyczne władze w Laosie kontynuują kampanie prześladowczą przeciw społeczności protestantów, która jest ofiarą nadużyć i wykorzystywania.

Protestanci są uważani za „część konspiracji Stanów Zjednoczonych Ameryki”, która ma na celu obalenie rządu. W przeszłości chrześcijanie byli więzieni, szantażowani, zastraszani, co miało zmusić ich do odstąpienia od wiary, byli także ofiarami wygnania oraz odmawiano im prawa do nauki i opieki medycznej. Wiele nawróceń zarejestrowanych w ostatnim czasie, szczególnie wśród mniejszości etnicznych, popchnęło przywódców partii do zaostrzenia represji i tylko w ciągu ostatnich trzech tygodni doszło do dwóch różnych spraw przeciwko nowo nawróconym z pobliskich wsi w prowincji Luang Namtha oraz 10 rodzinom z Luang Prabang.

Pierwsza historia dotyczy mężczyzny o imieniu Khamla, jedynego chrześcijanina w wiosce w okręgu Viengphuka, w prowincji Luang Namtha. Nawrócił się po tym jak został uzdrowiony z długiej choroby dzięki codziennej żarliwej modlitwie przyjaciela z sąsiedniego okręgu. Władze nakazywały mu wielokrotnie porzucenie chrześcijaństwa. W związku z jego odmową 2 marca oficerowie postawili go przed wyborem: opuszczenie domu i wioski lub porzucenie wiary. Powodem tej sytuacji według niektórych świadków jest dążenie władz do utrzymania chrześcijaństwa z daleka od Viengphuki. W tym momencie nie ma żadnych informacji o jego losie z powodu ostrej cenzury w tej sprawie.

Natomiast druga sprawa, miała miejsce w połowie lutego, kiedy nakaz deportacji został wydany przez oficjalne władze wioski Hueyong,w okręgu Pakoo, prowincji Luang Prabang. Dotyczy 10 rodzin chrześcijańskich liczących w sumie 65 wiernych. 8 z tych rodzin nawróciło się zaledwie 3 miesiące temu, ale bez „zgody” oficera od spraw religii tego regionu, który uruchomił ostrą kampanie prześladowań.

W Laosie, narodzie rządzonym przez komunistyczny reżim, większość 6 milionowej populacji stanowią buddyści (67%), chrześcijanie to około 2% mieszkańców, z których 0,7% to katolicy. Najczęściej sprawy prześladowań dotyczą społeczności protestantów: w ostatnim czasie Asia News udokumentowała sprawy chłopów pozbawionych jedzenia z powodu wiary oraz pastorów aresztowanych przez władze.

(AsiaNews/tł. A. Mleczyk)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW