Lamborghini papieża Franciszka dla Iraku
01 mar 2021Dzięki darowiźnie od Ojca Świętego PKWP pomogło prześladowanym chrześcijanom z Równiny Niniwy.
Zdj. ACN International / Po złożeniu autografu na masce, papież Franciszek postanowił wystawić Lamborghini Huracán na aukcję charytatywną, Rzym 2017 r.
Papież Franciszek jest oczekiwany w Iraku z niecierpliwością. Przypomnijmy, wizyta apostolska odbędzie się w dniach 5-8 marca br. Iraccy chrześcijanie, którzy przeżyli tu ciężkie prześladowania, szukają u Ojca Świętego wsparcia i duchowego przewodnictwa. Warto jednak pamiętać, że wielu z nich pomoc od papieża otrzymało już kilka lat temu – pomoc nieco nietypową.
W listopadzie 2017 r. papież Franciszek otrzymał w prezencie od słynnego włoskiego producenta samochodów Lamborghini spersonalizowaną wersję sportowego samochodu Huracán z najwyższej półki. Po złożeniu autografu na masce, Ojciec Święty postanowił wystawić samochód na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczyć na cele charytatywne. Wśród wskazanych przez papieża organizacji znalazło się międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), któremu przekazał on 200 tys. euro. Kwota ta została niezwłocznie przeznaczona na wsparcie chrześcijańskich wspólnot z Równiny Niniwy w Iraku, które rozważały możliwość powrotu do swoich miast i wiosek po tym, jak zostały zmuszone do ucieczki przez brutalną inwazję rebeliantów tzw. Państwa Islamskiego.
Darowizna Ojca Świętego umożliwiła realizację dwóch ważnych projektów.
Pierwszym z nich była odbudowa wielofunkcyjnego centrum poświęconego Dziewicy Maryi w Bashiqa, należącego do syryjskiej wspólnoty katolickiej, które zostało doszczętnie zniszczone przez dżihadystów z ISIS. Z 200 tys. euro przekazanych przez papieża, PKWP przeznaczyła na ten projekt 166 tys. euro. Dodatkowo przeznaczyliśmy na ten cel 124 tys. euro przekazane przez prywatnych darczyńców PKWP z całego świata, co dało łącznie sumę 290 tys. euro.
Zdj. ACN International / Przedszkole i żłobek Matki Bożej w Bashiqa częściowo zniszczony przez islamskich ekstremistów.
Drugim projektem była odbudowa syryjskokatolickiego przedszkola i żłobka, również w Bashiqa i również poświęconego Dziewicy Maryi, które zostały częściowo zniszczone przez islamskich ekstremistów. Na ten cel przekazaliśmy pozostałe 34 tys. euro z pieniędzy przekazanych przez papieża. Budynek przeznaczony dla około 70 dzieci jest już ukończony, lecz z powodu pandemii koronawirusa zajęcia jeszcze się w nim nie rozpoczęły.
„Jesteśmy szczęśliwi, że zakończyliśmy prace nad przedszkolem Matki Bożej, które będzie dla nas pomocą i jednocześnie zachęci nasze dzieci do powrotu do Bashiqa i wznowienia nauki” – komentują syryjskokatolicki biskup Yohanna Boutros Mouche z Mosulu i ksiądz Rezqallah Alsimanni, proboszcz kościoła Matki Bożej.
Zdj. ACN International / Wielofunkcyjne centrum Dziewicy Maryi w Bashiqa, należące do syryjskiej wspólnoty katolickiej, doszczętnie zniszczone przez dżihadystów z ISIS.
Według najnowszych danych PKWP z 12 stycznia 2021 r., do swoich miast i wiosek, w dużej mierze dzięki wielkiej solidarności międzynarodowej wspólnoty katolickiej, powróciło prawie 46% rodzin, które pierwotnie mieszkały na Równinie Niniwy i które zostały wypędzone przez islamistów. Dzięki pomocy różnych organizacji charytatywnych odbudowanych zostało prawie 57% domów, które zostały zniszczone przez ISIS.
Przeznaczając pieniądze ofiarowane przez Ojca Świętego na powyższe dwa projekty, PKWP chciało okazać swoje wsparcie dla chrześcijan prześladowanych przez ISIS. Jako papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) cieszymy się ogromnie, że w przededniu historycznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka do Iraku, oba projekty zostały ukończone.
Więcej o pomocy PKWP w latach 2011-2020 można przeczytać w naszym najnowszym felietonie „Irak – powrót do korzeni”: https://pkwp.org/t/felietony/irak_powrot_do_korzeni